عدم امهال سه ماهه اقساط وام مسكن، اقدام درستی بود؟

عدم امهال سه ماهه اقساط وام مسكن، اقدام درستی بود؟

به گزارش كارت خوب یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: عدم امهال سه ماهه وام خرید مسكن، به علت آنكه كاهش قدرت وام دهی بخش مسكن را به دنبال داشت، اقدام درستی بود.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، سیدحسن موسوی فرد، كارشناس اقتصادی، شب گذشته (۱۹ فروردین) در برنامه تلویزیونی پایش كه با مبحث برنامه های اقتصادی دولت برای مقابله با كرونا و پشتیبانی از كسب و كارها پخش گردید، با اشاره به اینكه تنفس های سه ماهه برای وام های قرض الحسنه امری مطلوب برای پشتیبانی از اقشار صدمه پذیر است، اظهار داشت: این امر از آن جهت مطلوب است كه پول باقی مانده از نپرداختن اقساط، به چرخه اقتصاد باز می گردد و سبب افزایش تقاضا و قدرت خرید مردم می شود.
وی بیان نمود: وام مسكن شامل استمهال سه ماهه نمی گردد به علت آنكه نپرداختن اقساط آن سبب كاهش قدرت وام دهی بانك مسكن می شود و همین مساله منجر به كاهش تقاضا در بازار مسكن می گردد، بهتر است كه این وام ها پرداخت گردد.
موسوی فرد اظهار داشت: همینطور دولت ۲۵ هزار میلیارد تومان برای بحث یارانه ها و خدمات سلامت مختص كرده است، دولت باید با استفاده از سامانه های رفاه ایرانی ها و سامانه هدفمندی یارانه ها اقشار صدمه پذیر را شناسایی كند و به آنها كمك حمایتی نماید.
كارشناس اقتصادی برنامه پایش افزود: به جای اینكه تسهیلات به كسب و كارها پرداخت گردد كه خطای آن خیلی بالاست، به مردم اعتبار خرید اختصاص دهد بگونه ای كه به ازای هر نفر از خانوار یك میلیون تومان اعتبار خرید تعلق گیرد و این اعتبار هم به صورت وام به مردم اعطا شود.
وی اضافه كرد: ۷۸ میلیون نفر در كشور یارانه می گیرند و به ۶۳ میلیون نفر نفر كمك معیشتی می شود، ازاین رو حساب یارانه و كمك معیشتی می تواند پشتیبان جهت تضمین بازپرداخت این وام باشد، حتی اگر خلق پولی هم در این حوزه رخ دهد، چون بازپرداخت اقساط منظم صورت می گیرد، هیچ مشكلی برای اقتصاد رخ نخواهد داد.
موسوی فرد با اشاره به اینكه بخشی از جامعه البته توان بازپرداخت وام را ندارند، اظهار داشت: این افراد توان مالی خیلی پایینی دارند و كرونا سبب شده است كسب و كارشان همچنان مختل بماند، باید برای این اقشار یارانه تعلق گیرد و پیشنهاد دولت این است كه به ۴ میلیون خانوار ۲ میلیون تومان وام قرض الحسنه در نظر گرفته شود.
این كارشناس اقتصادی اضافه كرد: وزارت ارتباطات در این شرایط كه عموم كسب و كارهای اینترنتی وضعیت خوبی دارند، می خواهد به این كسب و كارها تسهیلات پرداخت كند، در حالیكه در دنیا این كسب و كارها به اقتصاد كمك می كنند و نیازی به تسهیلات ندارند، ازاین رو اعطای این تسهیلات امری نادرست و اشتباه است.
وی در انتها اظهار داشت: بخشی از این تسهیلات احتمالاً به پلتفرم های گردشگری شامل فروش بلیط پرداخت می شود اما این كسب و كارها به دلیل كاهش تقاضا به مشكل خورده اند و پیشنهاد می شود بعد از آخر بحران كرونا به مردم تسهیلاتی پرداخت گردد كه بتوانند به سفر بروند تا از راه تحریك تقاضا مشكلات كسب و كارهای اینترنتی گردشگری مرتفع گردد.

1399/01/20
23:05:11
5.0 / 5
3064
تگهای خبر: اقتصاد , اینترنت , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
کارت خوب

کارت ویزیت خوب