در مطالعات محققان كشور تایید شد

باکتری خوارها جایگزین بی خطر برای آنتی بیوتیک ها

باکتری خوارها جایگزین بی خطر برای آنتی بیوتیک ها

کارت خوب: نتایج تحقیقات پژوهشگران کشور نشان میدهد که باکتریوفاژها می توانند جایگزین بی خطری برای آنتی بیوتیک ها و کاهش مقاومت دارویی باشند.


به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، روح الله درستکار، مدیر عامل یکی از شرکت های فناور فعال در زمینه زیست فناوری امروزدر نشست امکان سنجی جایگزینی آنتی بیوتیک ها با سایر فرآورده های زیستی که در محل ستاد توسعه زیست فناوری برگزار شد، اظهار داشت: بررسی بازار نشان میدهد پس از داروها، آنتی بیوتیک ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشند، ولی کاهش حجم مصرف آنتی بیوتیک ها خصوصاً در دام و طیور یکی از اشکالات جهانی است.
وی افزود: برمبنای سند طرح ملی مقاومت و روش های جایگزین قرار بود تا سال ۱۴۰۰ روش های جایگزین آنتی بیوتیک ها اجرائی شود که تا حالا این هدف محقق نشده است.
درستکار یکی از روش های جایگزین را استفاده از باکتریو فاژها (باکتری خوارها) ذکر کرد و افزود: دراین زمینه آمریکا ۳۴ محصول و چین ۱۵ محصول تایید شده دارند و از آنها برای درمان و پیشگیری استفاده می شود.
مدیر عامل این شرکت با تأکید بر این که آمریکا در سال ۲۰۲۰ به سبب افزایش مقاومت آنتی بیوتیک، مجوز مصرف باکتریو فاژها را صادر کرد، افزود: ما بر این اساس از سال ۹۰ مطالعاتی را بر روی محصولات باکتریوفاژهای بومی و خارجی انجام دادیم، ضمن آنکه مطالعات فاز حیوانی این فرآورده ها را نیز اجرائی کردیم.
وی ادامه داد: در مطالعات فاز حیوانی، ما قطره چشمی باکتری فاژها و درمان ای. کولای را بر روی خرگوش اجرائی کردیم که بی خطر بودن آن نیز تایید شد.
وی افزود: همین طور این فرآورده برای درمان بیماری عفونت ریه مورد مطالعه قرار گرفت که نتایج حاکی از بی خطر بودن آنست.
این فناور اشاره کرد: تفاوت باکتری فاژها با آنتی بیوتیک ها این است که باکتریو فاژ خاص سویه باکتریایی است.1401/11/09
12:54:57
5.0 / 5
234
تگهای خبر: بازار , شركت , فناوری , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب