عرض اندام قهرمان در مطبوعات خارجی

عرض اندام قهرمان در مطبوعات خارجی

کارت خوب: دو هفته مانده به اکران دیجیتال فیلم «قهرمان» در سرویس آمازون پرایم، مطبوعات خارجی نقدهایی را درباره این فیلم پرافتخار ایرانی منتشر نمودند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، فیلم قهرمان به کارگردانی و نویسندگی اصغر فرهادی که دو جایزه اسکار را در کارنامه دارد، نماینده ایران در رقابت برای اسکار بهترین فیلم بین المللی است. داستان مردی به نام رحیم را روایت می کند که از همسر اولش جدا شده و یک پسربچه مبتلا به لکنت زبان دارد. رحیم که سه سال به سبب بدهی در زندان بوده، در یک مرخصی دو روزه می کوشد سرنوشت خودرا تغییر دهد اما به زودی در تاری تنیده شده از دروغ های مصلحتی گرفتار می شود.
قهرمان هم اکنون روی پرده سینماهاست و از روز ۲۱ ژانویه (۱ بهمن) روی سرویس آمازون پرایم پخش اینترنتی می شود.
جاستین چنگ (Justin Chang)، روزنامه نگار و منتقد آمریکایی، در روزنامه لس آنجلس تایمز درباره این فیلم نوشت: یکی از بینش های زیرکانه فرهادی در قهرمان این است که موسسات حتی بیشتر از افراد، از تبدیل داستان‎ های الهام بخش به آنچه برایشان منفعت مالی یا اعتبار دارد، سود می برند. فرهادی همیشه در افشاسازی زنجیره های به هم پیوسته از پیچیدگی خوب عمل کرده است؛ بعنوان نمونه، وی در فیلم جدایی نادر و سیمین از مساله طلاق یک زوج برای پرداختن به معضلات مربوط به طبقه اجتماعی، پول، دین و مذهب و جنسیت در تهران استفاده نمود. فیلم قهرمان هم همان راه روشنگری اجتماعی را در پی می گیرد.
ای. او. اسکات، روزنامه نگار و منتقد فرهنگی، در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: فرهادی با نظم و بینش یک رمان نویس دسته اول فیلم می سازد. قهرمان هم تنش و سرعت یک فیلم مهیج را دارد هم از غنا و تیزبینی یک رمان سه جلدی قرن نوزدهمی برخوردارست. زمانی که روایت داستان به انتها تلخ و شیرین و راضی کننده خود می رسد، ممکنست به این نتیجه برسید که روایت هدف اصلی نبوده و نیست. در ابتدای فیلم، رحیم برادر همسر سابقش را در کارگاهش ملاقات می کند. این کارگاه گورستانی باستانی است که در پهلوی یک صخره کنده شده است. کارگاه با داربست پوشیده شده که استعاره ای برای موضوع این فیلم جذاب و مبتکرانه هستند؛ مجموعه ای از نردبان ها و گذرگاه هایی که همزمان اسرار مرگ و زندگی را می پوشانند و دسترسی به آنرا فراهم می کنند.
دبورا یانگ، نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی، نیز برای نشریه هالیوود ریپورتر چنین نوشت: اصغر فرهادی کارگردان و فیلمنامه نویس به لطف کار در تئاتر می تواند درام را در غافلگیرکننده ترین جاها پیدا کند. قهرمان که بی نهایت با درام طبقه متوسطی جدایی نادر از سیمین متفاوت است، فرهادی را در یک حکایت پیچیده از حقیقت های نصفه و نیمه و دروغ ها به مبانی داستان نویسی ملی باز می گرداند.منبع:

1400/10/18
17:09:19
5.0 / 5
266
تگهای خبر: اینترنت , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کارت خوب

کارت ویزیت خوب