گزارش كارت خوب؛

خطر افزایش ۱۲۰۰ هزارمیلیاردتومانی نقدینگی به علت كسری بودجه ۱۴۰۰

خطر افزایش ۱۲۰۰ هزارمیلیاردتومانی نقدینگی به علت كسری بودجه ۱۴۰۰

به گزارش کارت خوب بودجه ۱۴۰۰ حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان کسری دارد در صورتیکه این مقدار با ظرفیت فعلی بازار بدهی به صورت اوراق منتشر شود باز ۱۷۵ هزار آن به صورت کسری باقی می ماند.


به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، بودجه ۱۴۰۰ از جهات مختلف دارای اهمیت فراوانی است. از یک سو تورم در کشور رو به رشد است و نباید منابع آن موهومی دیده شود تا با رشد نقدینگی به ادامه روند صعودی آن دامن بزند و از سوی دیگر کشور به علت تحریم ها با کاهش فروش نفت مواجه می باشد و بهترین فرصت برای قطع وابستگی درآمدهای کشور به نفت می باشد. نگاهی به منابع و مصارف لایحه بودجه سال آینده کشور نشان داده است بودجه کشور نه تنها وابستگی شدید به درآمدهای حاصل از فروش نفت دارد بلکه خیلی از منابع آن عملاً محقق نخواهد شد و مستقیم یا غیر مستقیم منجر به اضافه شدن پایه پولی خواهد شد. در این لایحه حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بابت فروش نفت و گاز پیشبینی شده و ۷۰ هزار میلیارد تومان هم اوراق پیش فروش نفت منتشر خواهد شد. البته دولت این اجازه را پیدا می کند که هر میزان از منابع فروش نفت که محقق نشد را با انتشار اوراق پیش فروش نفت جبران کند. این در شرایطی است که در ۷ ماهه سالجاری تنها حدود ۶ هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت محقق شده است. همینطور این رقم نسبت به پیشبینی قانون بودجه ۹۹ بیشتر از ۴ برابر شده است. وابستگی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به نفت به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان (مجموع فروش و پیش فروش نفت) خلاصه نمی گردد بلکه دولت در این لایحه به منابع صندوق توسعه ملی هم برای جبران برخی هزینه ها دست اندازی کرده است. در تبصره ۱ این لایحه، دولت این اجازه را دریافت می کند که ۱۸ درصد کمتر به صندوق توسعه ملی واریز نماید و این مبلغ بعدها به صندوق بازگردد. در اینباره محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعتقاد دارد طبق تجربه گذشته این مبالغ به صندوق باز نمی گردد و نوعی وام بلاعوض تلقی می شود. طبق برآورد بودجه این رقم ۷۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.کسری ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی بودجه ۱۴۰۰علاوه بر آنکه به احتمال قوی فروش این میزان از نفت ناممکن است جهت بررسی ابعاد تورمی این لایحه باید منابع دیگر بودجه ۱۴۰۰ و میزان تحقق آنها را هم بررسی کرد. مرکز پژوهش های مجلس میزان تحقق هر یک از منابع و کسری نهایی بودجه را تخمین زده است. طبق گزارش بازوی مشورتی مجلس شورای اسلامی عمده منابع بودجه ۱۴۰۰ از محل فروش نفت، پیش فروش نفت، درآمدهای عمومی (مالیات و …)، فروش اوراق بدهی و واگذاری اموال و سهام شرکتهای دولتی تأمین می شود که در صورت فروش روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت، تحقق ۹۰ درصدی درآمدهای عمومی (مالیات و…) و واگذاری سهام و اموال شرکت ها، به فروش رسیدن تمامی ۵۵ هزار میلیارد تومانی که بابت انتشار اوراق بدهی در بودجه دیده شده است و عدم انتشار اوراق پیش فروش نفت (به دلیل صدمه ها)، کسری بودجه سال آینده ۳۲۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.
مطابق با برآوردهای کارشناسی، با فرض عدم تغییر قوانین و مقررات فعلی درباره اجبار صندوق های سرمایه گذاری و بانک ها به خرید اوراق دولت و عدم افزایش نرخ بازده اوراق از سطح کنونی (بازه ۲۰ تا
۲۱ درصد) ظرفیت خرید اوراق مالی اسلامی حدود ۱۴۵ هزار میلیارد تومان (مازاد بر رقم در نظر گرفته شده در بودجه) برآورد می شود. ازاین رو با فرض فوق از ۳۲۰ هزار میلیارد تومان کسری مذکور همچنان حدود ۱۷۵ هزار میلیارد تومان کسری تأمین نشده باقی می ماند که می تواند مستقیم یا غیرمستقیم به افزایش پایه پولی و نقدینگی
بینجامد. با عنایت به این که رشد پایه پولی در شهریور ماه ۹۹، ۳۷۲ هزار میلیارد تومان بوده است این رقم می تواند به افزایش حدود ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومانی نقدینگی منجر شده و تورم شدیدی را به همراه داشته باشد. عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی هم در گفتگوی ویژه خبری از رشد پایه پولی در صورت در دسترس نبودن منابع اطلاع داد. وی با تاکید براینکه زمانی که ارز در دسترس نیست، باید پول به چاپ برسد، اظهار داشت: سال جاری تنها یک مورد چاپ پول برای تأمین بودجه صورت گرفت که آن هم برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی است از آغاز سال تاکنون بابت تبدیل تقریباً ۷۰۰ میلیون یورو حدود ۱۶ هزار میلیارد پرداخت شده که ۵ درصد پایه پولی را افزایش داده است. طبق تجربه سالهای گذشته تغییرات اساسی در لایحه بودجه باید از راه دولت صورت گیرد و مجلس نمی تواند متن را گرفتار دگرگونی کند ازاین رو با عنایت به بیش برآوردی منابع بودجه ۱۴۰۰ و تقریباً ناممکن بودن حصول این منابع در سال آتی و احتمال رشد بالای نقدینگی و ایجاد تورم، رد کلیات بودجه و اصلاح آن در دولت بهترین گزینه برای عدم صدمه بودجه به کشور است.


منبع:

1399/09/24
14:01:51
5.0 / 5
978
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب