در گزارش كارت خوب مطرح شد

دولت همزمان با برنامه اصلاح بودجه، لوایح تغییر ساختار را ارائه كند

دولت همزمان با برنامه اصلاح بودجه، لوایح تغییر ساختار را ارائه كند

به گزارش كارت خوب معاون اقتصادی مركز پژوهش ها اظهار داشت: برنامه اصلاح ساختار بودجه كه سازمان برنامه امروز مقرر است به مجلس عرضه نماید، كافی نیست و لازم است دولت لوایح قانونی این اصلاحات ساختاری را به مجلس ارائه نماید.به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، رهبر انقلاب چهارشنبه هفته گذشته در سخنرانی به مناسب سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر ضرورت حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت و بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد تاکید نمودند و گفتند بااینکه دولتها ادعا می کنند بودجه واقعی است اما اینگونه نیست. در واکنش، روز چهارشنبه، رئیس سازمان برنامه و بودجه در توئیتر خود آگاهی داد که این سازمان روز شنبه (امروز) برنامه اصلاح ساختار بودجه را تقدیم مجلس خواهد نمود.
در همین ارتباط، محمدهادی سبحانیان در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره برنامه دولت برای ارائه طرحی درباب تغییر ساختار بودجه ریزی اظهار داشت: پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ۹۷ انتظار می رفت هدفی که سال ها در اقتصاد ایران به دنبال آن بودیم که همان قطع شدن وابستگی بودجه به نفت بود اتفاق بیفتد. یعنی زمینه کاملاً فراهم شده بود که این دفعه از سر ناچار و نه از روی میل و رغبت دست اندرکاران، بند ناف بودجه از نفت قطع شود.
معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی افزود: اما باوجود گذشت بیش از دو سال از خروج آمریکا از برجام، تغییری در رویکرد دولت درباب نحوه انجام امور و یا برنامه مالی آنکه همان بودجه های سنواتی است مشاهده نشده است و دولت همچنان در لوایح بودجه دو سال اخیر با بیش برآورد درامدهای نفتی اهتمام در تراز کردن منابع و مصارف خود داشته است.
وی تصریح کرد: پس نتوانسته ایم اصلاحات ساختاری بودجه را که از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب بوده است، محقق نماییم.
سبحانیان اضافه کرد: در یک تا دو سال قبل مطالعات خوبی در سازمان برنامه و بودجه و مرکز پژوهش های مجلس درباره اصلاحات در ساختار بودجه ریزی کشور انجام شده است و کارشناسان راهکارهای مناسبی پیشنهاد داده اند.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بودجه امسال یک بودجه غیرواقعی است و به همین خاطر همانطور که پیش بینی می شد بلافاصله در شورای سران مورد بازبینی قرار گرفت اظهار داشت: تابحال عزم و اراده جدی برای اجرای برنامه هایی که کارشناسان در این خصوص تدوین کرده اند وجود نداشته است.
معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با اشاره به وعده سازمان برنامه و بودجه در خصوص ارائه بسته دولت درباب اصلاحات ساختاری در بودجه کشور در روز شنبه ۱۷ خرداد ماه (امروز) به مجلس شورای اسلامی بیان نمود: این مورد نشان داده است این برنامه از پیش آماده شده است و سوال این است که چرا این اصلاحات در جریان قانون بودجه سال ۹۹ به اجرا گذاشته نشده است؟ چرا لایحه بودجه ۹۹ با کسری بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی تقدیم مجلس شده است؟
قبل از اجماع در سه قوه نیازمند اجماع در ارکان دولت هستیم
وی با اشاره به اظهارات نوبخت در خصوص اینکه برای انجام اصلاحات ساختاری بودجه نیازمند اجماع در حاکمیت هستیم، خاطرنشان کرد: این اظهارنظر به این مفهوم است که باید بین مجلس، دولت و قوه قضائیه و دیگر ارکان نظام برای اصلاح ساختاری، اتفاق نظر وجود داشته باشد که مطلب درستی است. اما در ابتدا باید این اجماع در خود دولت و میان نهادهای تصمیم گیر در بخش اقتصادی مانند وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه شکل بگیرد. به نظر می آید عدم اِعمال سیاست های اصلاحی در بودجه ۹۹ ریشه در عدم اجماع این اصلاحات در خود دولت داشته باشد.
سبحانیان اضافه کرد: باوجود وجود برنامه های مدون درباب تغییر ساختار نظام بودجه کشور این برنامه ها با اجماع میان وزرای کابینه رو به رو نشده است. بنابراین اصلاحات ساختاری در بودجه امسال رخ نداد.
معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: چارچوب برنامه ای که مقرر است روز شنبه (امروز) به مجلس ارائه شود تقریباً برای همه ارکان نظام تشریح و تبیین شده است و به نظر می آید درباب اغلب موارد آن اشتراک نظر وجود داشته باشد.
سبحانیان اظهار داشت: آنچه با اهمیت تر از برنامه مدون شده سازمان برنامه و بودجه برای ارائه به مجلس است، تهیه لوایح در رابطه با ارائه این برنامه کلان خواهد بود تا اصلاح ساختاری بودجه رقم بخورد. این لوایح باید در حوزه فرارهای مالیاتی و تهیه پایه مالیاتی جدید، همین طور مدیریت بدهی ها و دارایی های دولت، چگونگی ورود منابع نفتی به بودجه، افزایش راندمان دولت و کاهش هزینه های جاری و … تدوین شود که به صورت قوانین لازم الاجرا برای اصلاح ساختار بودجه دربیاید. در غیر این صورت باز هم چندین ماه دیگر این برنامه ها در مجلس دست به دست می شود و تابحال که دو سال را از دست داده ایم باز هم یک سال دیگر را به این شکل از دست خواهیم داد.


منبع:

1399/03/17
23:25:53
5.0 / 5
2722
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب