در گزارش كارت خوب مطرح شد

دوپله ای شدن مالیات عادلانه نیست

دوپله ای شدن مالیات عادلانه نیست

به گزارش كارت خوب یك كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه دوپله ای كردن مالیات كارمندان دور از عدالت است، اظهار داشت: این مصوبه نه تنها باعث كاهش درآمدهای دولت می شود بلكه به هیچ وجه جامعیت و پوشش كامل ایجاد نمی نماید.محمد شیریجیان در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد اقدام كمیسیون تلفیق در تصویب شیوه محاسبه مالیات پلكانی بر درآمد كارمندان، تصریح كرد: در قانون بودجه سال ۹۸، مصوب شده بود مالیات به صورت ۵ پله ای یعنی از ۱۰ تا ۳۵ درصد، از كارمندان دریافت شود تا پوشش بیشتری داشته باشد.
این كارشناس اقتصادی اضافه كرد: آنچه كه كمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه ۹۹ تصمیم گرفته و مقرر كرده كه مالیات از كارمندان به صورت دو پله ای یعنی فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد دریافت شود به هیچ وجه نمی تواند جامعیت داشته باشد.
وی افزود: در این شیوه، كمیسیون تلفیق می خواهد كف دریافتی را معاف از مالیات و حداكثر حقوق را بعنوان سقف در نظر بگیرد ازاین رو تفاوت چندانی بین كسانی كه ۳ میلیون تومان حقوق می گیرند با كسانی كه ۲۱ میلیون حقوق می گیرند، وجود نخواهد داشت.
شیرجیان اظهار داشت: مالیات پنج پله ای نسبت به دو پله ای عادلانه تر است، جامعیت كاملی دارد و همینطور پوشش بیشتری در نظام مالیات ستانی خواهد داشت، در حالیكه مدل دو پله ای عدالت را زیر سوال می برد.
این كارشناس اقتصادی تصریح كرد: این مصوبه باید در كمیسیون تلفیق اصلاح گردد چونكه هم كاهش درآمد مالیاتی دولت را به دنبال دارد و هم به نفع كسانی است كه حقوق های بالا دریافت می كنند.
شیرجیان تصریح كرد: بهتر است نمایندگان همان شیوه ۵ پله ای یعنی از ۱۰ تا ۳۵ درصد را برای مالیات كارمندان در نظر بگیرند تا ضمن پوشش دهی بیشتر، تفاوتی هم در میزان مالیاتی كه كاركنان با حقوق حداقل و حداكثر می پردازند، محسوس باشد.
به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، اعضای كمیسیون تلفیق مجلس در بند «الف» تبصره ۶ لوایح بودجه ۹۹ مدل پله های مالیات بر درآمد كارمندان را از پنج پله (۱۰ درصد تا ۳۵ درصد) به دو پله (۱۰ درصد تا ۲۰ درصد) كاهش داده اند.

1398/10/23
22:18:03
5.0 / 5
4482
تگهای خبر: اقتصاد , حقوق , مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب