معاون وزیر اقتصاد:

رشد اقتصادی منوط به رفع موانع كسب و كار است

رشد اقتصادی منوط به رفع موانع كسب و كار است

به گزارش كارت خوب معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: دولت با مشكل محدودیت بودجه ای مواجه می باشد و بخش خصوصی بوسیله سرمایه گذاری و خرید كالای سرمایه ای نیز به سبب تلاطم اقتصادی نزول كرده است.به گزارش كارت خوب به نقل از شبكه خبر، محمدعلی دهقان درباره اتخاذ سیاست های رونق تولید در حوزه اقتصاد، گفت: به سبب اینكه در وسط جنگ اقتصادی هستیم و محدودیت های زیادی برای كشور وجود دارد سبب شده از لحاظ تورم و ركود اقتصادی وارد شرایط نامساعدی شویم كه برنامه و عزم جدی برای رفع مشكلات بر سر راه تولید را نیاز دارد.
معاون امور اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: در سمت تقاضا دولت با مشكل محدودیت بودجه ای مواجه می باشد و بخش خصوصی بوسیله سرمایه گذاری و خرید كالای سرمایه ای نیز به سبب تلاطم اقتصادی نزول كرده و از سویی مردم نیز به سبب فشار ناشی از تورم در معرض تهدید هستند كه نیاز به اتخاذ سیاست هایی برای اثر گذاری در اقتصاد و كمك به رشد اقتصاد دارد.
وی افزود: با تسهیل فضای كسب و كار و ایجاد بستر لازم برای تولید و جلوگیری كردن از تعطیلی بنگاه ها می توان به سمت عرضه اقتصاد در جهت روان شدن تولید كمك كرد.
دهقان دهنوی اظهار داشت: در سمت عرضه با تسهیل تامین مالی و تامین سرمایه در گردش بنگاه ها و پذیرش بیشتر شركت ها در بورس برای ایجاد سرمایه گذاری ها دنبال شده كه مجموعه سیاست ها به شكلی بوده كه شرایط به سمت بهبود حركت نماید.
رشد ۳۴ درصدی تسهیلات پرداختی بانك ها
وی درباره مستنداتی كه نشان داده است عملكرد سیاست ها در شش ماهه نخست سال مثبت بوده است، گفت: جهت بررسی این مساله باید این مساله را در نظر داشته باشیم كه مجموعه سیاست هایی كه می توانند به كار گرفته شوند با محدودیت مواجهند بطور مثال؛ در پرداخت سرمایه در گردش بانك ها به واحد های تولید امارها نشان داده است ۳۳.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش تسهیلات پرداختی بانك ها را داشته ایم اما در مقابل در مقایسه با افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه های بنگاه ها رشد قابل توجهی نخواهد بود.
معاون وزیر اقتصاد اضافه كرد: در شرایطی كه با تورم مواجه هستیم اتخاذ انبساط سیاست های تشویقی منجر به تورم بیشتر می شود، بدین سبب در كنار این ۳۴ درصد رشد تسهیلات پرداختی بانكی، جهت دهی رشد تسهیلات پرداختی و نقدینگی باید به سمت واحدهایی باشد كه ظرفیت بیشتری دارند و می توانند اشتغال بیشتر تولید می كند.
موانع اقتصاد كشور شناسایی شده است
وی افزود: با عنایت به محدودیت منابع ستاد تسهیل نمی تواند بنگاه ها را از مشكلات رهایی بخشد بدین سبب افزایش پراختی وام به بنگاه ها باید به بخش هایی معطوف شود كه بیشترین تاثیر را داشته باشد.
دهقان دهنوی اظهار داشت: اگر منابع مالی محدود را در چارچوب زنجیره تولید بین بنگاه ها داشته باشیم با تامین مالی، بهره وری بهتری از منابع مالی خواهیم داشت.
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه بخش هایی از اقتصاد آزار دیده و باید سرمایه گذاری ها به سمت مزیت های جدید اقتصادی برود، اضافه كرد: شناسایی مزیت ها به وسیله بخش خصوصی به دقت انجام می شود و ما باید با مهیا كردن شرایط و برداشتن موانع فضای كسب و كار را تسهیل نماییم.
وی افزود: با ابلاغ بخش نامه های گمرك و تولید موانع شناسایی شد بدین سبب با فراهم كردن زمینه رشد اقتصادی و برداشتن موانع فعال اقتصادی به سمت تولید خواهد رفت.
دهقان دهنوی اظهار داشت: بنگاه های كوچك در همه جای دنیا زمینه اشتغال و تولید هستند كه نیاز به حمایت دارند بدین سبب آرامش در اقتصاد نتیجه سیاست های بانك مركزی است.


منبع:

1398/06/26
15:13:32
5.0 / 5
4286
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب