گزارش كارت خوب به نقل از مهر؛

تحصیلكرده های بیكار۱ ۲میلیون نفرشدند، شاغلان در مرز ۲۴میلیون نفر

تحصیلكرده های بیكار۱ ۲میلیون نفرشدند، شاغلان در مرز ۲۴میلیون نفر

كارت خوب: جمعیت شاغل كشور به مرز ۲۴ میلیون نفر نزدیك شد و جمعیت فارغ التحصیل بیكار با رشد ۱۳۵هزار نفری به یك میلیون و ۲۸۰ نفر رسید تا تحصیل كرده ها، ۴۰.۵ درصد از كل جمعیت بیكار را تشكیل دهند.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، بررسی جزئیات نتایج آمارگیری نیروی كار پاییز ۹۷ به استناد آخرین گزارش مركز آمار ایران نشان می دهد، جمعیت ۱۰ سال به بالای كشور به ۶۶ میلیون ۹۷۲ هزار نفر رسید و به ۷۰ میلیون نفر نزدیك شد؛ این درحالی است كه جمعیت افراد ۱۰ ساله و بیشتر در پاییز پارسال ۶۶ میلیون و ۱۹۴ هزار و ۸۰ نفر بود كه طی یكسال گذشته ۷۷۸ هزار و ۱۹۰ نفر به این گروه از جمعیت اضافه شده است.
پیش از بررسی نرخ بیكاری و شاغل، باید «نرخ مشاركت اقتصادی» بعنوان عامل موثر در این دو شاخص مهم بازار كار مورد تحلیل و ارزیابی قرار گیرد، چونكه افزایش یا كاهش نرخ مشاركت در نرخ بیكاری و نسبت اشتغال تاثیر مستقیم دارد.
بر این اساس نرخ مشاركت اقتصادی كه جمعیت فعال كشور را مورد بررسی قرار می دهد، از ۳۹.۹ درصد در پاییز پارسال به ۴۰.۵ درصد در پاییز امسال رسید، بدین سان جمعیت فعال كشور كه «مجموع جمعیت شاغل و بیكار» كشور را شامل میگردد در پاییز امسال ۶۸۰ هزار نفر افزایش یافت و از حدود ۲۶ میلیون و ۴۱۶ هزار نفر در پاییز پارسال به بالغ بر ۲۷ میلیون و ۹۶ هزار نفر رسید كه حكایت از یك سیگنال مثبت به بازار كار برای بهبود شاخص اشتغال در آینده دارد.
همچنین از مجموع جمعیت ۲۶ میلیون و ۴۱۶ هزار نفری فعال كشور، سهم شاغلان ۲۳ میلیون و ۹۲۲ هزار و ۲۸ نفر و سهم بیكاران باز ۳ میلیون و ۱۷۴ هزار و ۴۲ نفر است كه یك میلیون و ۶۷۰ هزار و ۵۰۰ نفر از جمعیت ۳ میلیون و ۱۷۴ هزار نفری كشور را جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله می سازند.
همچنین فارغ التحصیلان آموزش عالی تا اختتام پاییز امسال، یك میلیون و ۲۸۶ هزار و ۸۵ نفر از جمعیت بیكار كشور را به خود اختصاص می دهند در صورتی كه جمعیت این افراد در پاییز پارسال یك میلیون و ۱۵۰ هزار و ۹۶۹ نفر بود؛ بدین سبب به رغم اینكه نرخ بیكاری جمعیت فارغ التحصیل كشور در پاییز امسال بدون تغییر نسبت به پاییز پارسال ۱۸.۳ درصد اعلام شد، اما آمارها نشان می دهند در یكسال گذشته ۱۳۵ هزار و ۱۱۶ نفر به جمعیت بیكار فارغ التحصیل اضافه شده است.
مقایسه جمعیت شاغل و بیكار در پاییز ۹۷ نسبت به پاییز ۹۶ باز نشان می دهد، در پاییز امسال نسبت به پاییز پارسال به جمعیت شاغل كشور ۶۰۸ هزار و ۶۰۷ نفر افزوده شده است، همین طور در مقابل به جمعیت بیكار كشور باز ۷۱ هزار و ۶۴۶ نفر اضافه شده است.
آمار انتشار یافته از مركز آمار ایران از روند حدودا باثبات نرخ بیكاری و در عین حال بهبود تقریبی شاخص نسبت اشتغال در پاییز امسال نسبت به پاییز پارسال حكایت دارد.
این گزارش نشان داده است در فاصله پاییز ۹۶ تا پاییز ۹۷ در بخش كشاورزی، ۱۲۲هزار و ۶۱۲ شغل جدید، در بخش صنعت ۲۱۷هزار و ۲۶۳ شغل جدید و در بخش خدمات ۲۶۹هزار و ۸۸۹ شغل جدید به وجود آمده است.
همچنین در بخش اشتغال ناقص باز احداث ۲۳۹هزار و ۱۴۲ فرصت شغلی جدید را در بازه زمانی مذكور شاهد بوده ایم.


1397/10/16
14:27:33
5.0 / 5
4654
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
کارت خوب

کارت ویزیت خوب