مركز آمار گزارش داد؛

تحولات بازار مسكن در دو فصل پایانی۹۶، رشد۱۱ ۹درصدی قیمت در زمستان

تحولات بازار مسكن در دو فصل پایانی۹۶، رشد۱۱ ۹درصدی قیمت در زمستان

كارت خوب: مركز آمار ایران در گزارشی جدیدترین آمار استخراج شده از وضعیت معاملات مسكن در شهرهای كشور را منتشر نمود.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، در گزارش مركز آمار ایران، تحولات قیمت و حجم معاملات خرید و فروش مسكن در دو فصل پایانی سال قبل مورد بررسی قرار گرفته است كه نشان دهنده افزایش سرعت رشد قیمت مسكن و حجم معاملات خرید وفروش واحدهای مسكونی در زمستان سال قبل در مقایسه با یك فصل پیش از آن است.
بر اساس این گزارش، در پاییز ۱۳۹۶، میانگین قیمت هرمترمربع واحد مسكونی معامله شده در شهرهای كشور به یك میلیون و۶۳۰ هزار تومان رسید كه نسبت به یك فصل پیش از آن -تابستان ۹۶- معادل ۶.۲ درصد افزایش داشته است؛حجم معاملات خرید و فروش واحدهای مسكونی در شهرهای كشور هم پاییز سال قبل در مقایسه با تابستان سال ۹۶ معادل ۷.۷ درصد افزایش یافت.میانگین عمربنای واحدهای مسكونی معامله شده در بازار كشوری مسكن در پاییز ۹۶ معادل ۱۰ سال بوده است.
همچنین در پاییز سال گذشته، متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسكونی كلنگی نسبت به فصل قبل، ۱.۲ درصد افزایش داشته است. در پاییز ۱۳۹۶، متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسكونی كلنگی معامله شده با استفاده از بنگاه های معاملات ملكی در كل كشور حدود یك میلیون و۱۷۰ هزار تومان با میانگین مساحت ۲۶۸ مترمربع بوده است، كه نسبت به فصل قبل، ۱.۲ درصد افزایش داشته است، همینطور تعداد معاملات فروش زمین یا زمین ساختمان مسكونی كلنگی انجام شده با استفاده از بنگاه های معاملات ملكی در كل كشور نسبت به فصل قبل ۰.۷ درصد افزایش داشته است.در میان استان های كشور، بیش ترین متوسط قیمت خرید و فروش یك مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسكونی كلنگی معامله شده نزدیك به ۴ میلیون تومان با میانگین مساحت ۲۱۳ مترمربع در استان تهران و كمترین آن ۶۰ هزار تومان با میانگین مساحت ۲۰۵ مترمربع در استان كهگیلویه و بویراحمد بوده است.
از سوی دیگر، كمترین میزان قیمت خرید و فروش یك مترمربع زمین یا زمین ساختمان های مسكونی كلنگی در معاملات انجام شده در این فصل مربوط به استان چهارمحال و بختیاری با حدود ۳۵ هزار تومان و بیش ترین میزان آن مربوط به استان تهران با ۲۱ میلیون و۷۰۰ هزار تومان است.از كل معاملات انجام شده برای فروش زمین یا زمین ساختمان مسكونی كلنگی در كشور در پاییز ۹۶، استان فارس با ۱۴.۵ درصد، دارای بیش ترین سهم و استان خراسان جنوبی با ۰.۳ درصد، دارای كمترین سهم است.
این در حالی است كه در زمستان سال قبل همزمان با بروز رونق در بازار معاملات مسكن شهر تهران سرعت رشد قیمت وحجم معاملات خرید وفروش واحدهای مسكونی در شهرهای كشور هم با افزایش قابل توجه مواجه گردید.
براساس اعلام مركز آمار ایران، میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسكونی معامله شده در بازار كشوری مسكن با ۱۱.۹ درصد افزایش در مقایسه با پاییز ۹۶، به یك میلیون و ۸۳۰ هزار تومان رسید.
همچنین حجم معاملات خرید و فروش آپارتمان های مسكونی در شهرهای كشور هم در همین بازه زمانی نسبت به فصل پیش از آن ۱۷.۳ درصد افزایش پیدا كرد. متوسط عمربنای واحدهای مسكونی معامله شده در بازار كشوری مسكن در زمستان سال ۹۶، معادل ۱۱ سال گزارش شده است.
همچنین زمستان سال گذشته، میانگین قیمت خرید و فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسكونی كلنگی معامله شده با استفاده از بنگاه های معاملات ملكی در كل كشور حدود یك میلیون و ۲۹۰ هزار تومان با میانگین مساحت ۲۹۸ مترمربع بوده است، كه نسبت به فصل قبل، ۱۰.۴ درصد افزایش داشته است، تعداد معاملات فروش زمین یا زمین ساختمان مسكونی كلنگی انجام شده با استفاده از بنگاه های معاملات ملكی در كل كشور نسبت به فصل قبل ۲۹.۳ درصد افزایش داشته است.
در میان استان های كشور، بیش ترین متوسط قیمت خرید و فروش یك مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسكونی كلنگی معامله شده حدود ۴ میلیون و۳۷۰ هزارتومان با میانگین مساحت ۲۵۳ مترمربع در استان تهران و كمترین آن حدود ۶۱ هزار تومان با میانگین مساحت ۳۴۹ مترمربع در استان كهگیلویه و بویراحمد بوده است. از جانب دیگر، كمترین میزان قیمت خرید و فروش یك مترمربع زمین یا زمین ساختمان های مسكونی كلنگی در معاملات انجام شده در این فصل مربوط به استان بوشهر با ۲۵ هزار تومان و بیش ترین میزان آن مربوط به استان تهران با حدود ۲۷ میلیون تومان است. همینطور از كل معاملات انجام شده برای فروش زمین یا زمین ساختمان مسكونی كلنگی در كشور در زمستان ۱۳۹۶، استان فارس با ۱۴.۱ درصد، دارای بیش ترین سهم و استان خراسان جنوبی با ۰.۳درصد، دارای كمترین سهم است.

1397/06/25
15:00:40
5.0 / 5
4393
تگهای خبر: بازار , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب