در سه ماهه آوریل تا ژوئن؛

ایران دومین تامین كننده بزرگ نفت هند شد و جای عربستان را گرفت

ایران دومین تامین كننده بزرگ نفت هند شد و جای عربستان را گرفت

كارت خوب: هند، دومین مشتری بزرگ نفت ایران بعد از چین، در سه ماهه اول این سال مالی، ۵.۶۷ میلیون تن یا حدود ۴۵۷ هزار بشكه در روز، نفت خام از ایران وارد كرده است.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر به نقل از ان دی تی وی، وزیر نفت هند، دارمندا پرادان، گفت ایران در بازه زمانی آوریل تا جون، دومین تامین كننده بزرگ نفت خام پالایشگاه های دولتی هند بوده است و جایگاه عربستان سعودی را تصاحب كرده است. این درحالی صورت گرفته است كه شركت های هندی به دنبال كمال استفاده از تخفیف های خوب تهران هستند.
پرادان در یادداشتی به نمایندگان مجلس هند اطلاع داده است كه هند، دومین مشتری بزرگ نفت ایران بعد از چین، در سه ماه اول این سال مالی، ۵.۶۷ میلیون تن یا حدود ۴۵۷۰۰۰ بشكه در روز، نفت خام از ایران وارد كرده است.
اما او داده های قابل مقایسه سال قبل را عرضه نكرد. داده های جمع آوری شده با رویترز نشان داده است سال قبل در بازه بین آوریل تا ژوئن، هند ۳.۴۶ میلیون تن یا حدود ۲۷۹۰۰۰ بشكه در روز، از ایران نفت وارد كرده است.
پالایشگاه های دولتی حدود ۶۰ درصد از ظرفیت پالایشگاهی ۵ میلیون بشكه در روزِ هند را به خود اختصاص داده اند. این پالایشگاه ها سال قبل در اعتراض به اعطای حق توسعه میدان گازی عظیم فرزاد بی به شركت های غیر هندی، واردات خود از ایران را كاهش داده بودند.
پالایشگاه های شركت نفت هند، شركت سوخت چنای، شركت سوخت بهارات و واحد بهارات عمان آن، شركت سوخت هندوستان و شركت پتروشیمی و پالایشگاهی مانگالور، در بازه ۲۰۱۷-۲۰۱۸ ۹.۸ میلیون تن نفت خام از ایران وارد كردند كه این نسبت به سال قبل ۲۵ درصد كاهش یافته است.
اما برای سال مالی جدید (۲۰۱۸-۲۰۱۹) تا به این جا، پالایشگاه ها تصمیم گرفته اند واردات خود از ایران را حدودا ۲ برابر كنند. دلیل این امر حمل حدودا مجانی محموله های نفتی و طولانی كردن دوره خرید اعتباری نفت (۲ ماه) می باشد.
در دوره آوریل تا ژوئن، عراق همچنان بزرگترین تامین كننده نفت هند بود. اظهارات پرادان نشان داد نیودهلی در این بازه ۷.۲۷ میلیون تن نفت از عراق وارد كرده است، درحالی كه كل واردات هند از عربستان به ۵.۲۲ میلیون تن رسید و این كشور جایگاه سومین تامین كننده بزرگ نفت هند را به خود اختصاص داد.
اما درحالی كه پالایشگاه ها آغاز به پیشگیری از تحریم های آمریكا كرده اند، واردات نفت هند از ایران در ماه ژوئن، ۱۶ درصد نسبت به ماه می كاهش داشت.


1397/05/03
15:20:13
5.0 / 5
4593
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب