تبعات جنگ اوكراین به چشم آبی ها هم رسید؛

افزایش شدید تورم در اتحادیه اروپا

افزایش شدید تورم در اتحادیه اروپا

به گزارش کارت خوب با افزایش شدید تورم، قیمت های مصرف کنندگان اروپا به بالاترین نرخ ثبت شده خود رسید و حال با عنایت به واکنش روسیه به تحریم ها ضد این کشور باید شاهد افزایش تورم در اتحادیه اروپا باشیم.به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، اتحادیه اروپا غرق در تورم بی سابقه ای شده است به صورتی که تورم موجود در این اتحادیه در ماه فوریه به ۵.۹ درصد رسید این در حالیکه میزان تورم پارسال تنها ۰.۹ درصد بود.
آژانس آمار یورواستات روز پنجشنبه اعلام کرد، تورم قیمت مصرف کننده در ماه فوریه در اروپا ۵.۹ درصد در مقایسه با ۰.۹ درصد پارسال شتاب گرفت که سریع ترین جهش سالانه ثبت شده را نشان داده است.
این شاخص در ماه ژانویه ۵.۱ درصد بود، تورم قیمت ها محصولات مختلف در لیتوانی (۱۴.۰%)، استونی (۱۱.۶%) و جمهوری چک (۱۰.۰%) بیشترین میزان افزایش را در اتحادیه اروپا نشان می دهند، از سوی دیگر کمترین نرخ رشد سالانه قیمت در مالت و فرانسه (هر دو ۴.۲ درصد) و پرتغال، فنلاند و سوئد (۴.۴ درصد) ثبت شده است. بر مبنای داده های این آژانس، تورم تنها در دو کشور عضو اتحادیه اروپا کاهش یافته، در حالیکه در ۲۵ کشور افزایش بوده است.
بیشترین افزایش تورم در بخش انرژی و بعد از آن خدمات، مواد غذایی، الکل، دخانیات و کالاهای صنعتی غیر انرژی ثبت شده است.
کارشناسان اخطار می دهند که قیمت های محصولات مختلف همچنان درحال رشد هستند. شرکت عرضه دهنده انرژی GASAG مستقر در برلین در این ماه اظهار داشت که میانگین قبض گاز در یک خانواده آلمانی از ماه می حداقل ۲۶ درصد افزایش خواهد یافت. قیمت بنزین در اروپا در ماه مارس تقریباً دو برابر شده و به حدود ۲ یورو در هر لیتر (۸.۲۵ دلار در هر گالن) رسیده است.
این در حالی است که روسیه آغاز به انتقام گیری از تحریم های اتحادیه اروپا برای حفظ اقتصاد این کشور کرده است. مسکو اخیراً صادرات بیشتر از ۲۰۰ کالا همچون تجهیزات مخابراتی، پزشکی، خودرو، کشاورزی، برق و فناوری و سایر موارد به "کشورهای که با آن هم پیمان نیستند" را تا آخر سال ۲۰۲۲ ممنوع کرده است.
دولت همینطور "صادرات چندین نوع کالا را به حالت تعلیق درآورده است." این کالاها به طور عمده الوار و محصولات چوبی به کشورهایی که اقدامات خصمانه ضد روسیه انجام می دهند.
با این حال، سوال اصلی این است که آیا روسیه به سمت کاهش عرضه نفت و گاز خود به کشورهای اروپایی حرکت خواهد کرد، که به قول تحلیل گران، قیمت انرژی را به پیش خواهد برد و اقتصاد منطقه را وارد رکود خواهد نمود.


منبع:

1400/12/28
15:08:25
5.0 / 5
242
تگهای خبر: اقتصاد , تجهیزات , تحریم , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب