گزارش كارت خوب؛

وکالت و سردفتری از بند انحصار آزاد شد

وکالت و سردفتری از بند انحصار آزاد شد

به گزارش کارت خوب نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز سرانجام با رای مثبت خود به برخی مواد طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار، انحصار سه کسب و کار وکالت، سردفتری و کارشناس رسمی دادگستری را برطرف کردند.به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز سرانجام با رای مثبت خود به مواد ۴، ۵ و ۶ و تبصره های آنها از طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار، حذف انحصار از سه کسب و کار وکالت، سردفتری و کارشناس رسمی دادگستری را کلید زدند.
کسب وکارهای وکالت و سردفتری و کارشناس رسمی، از مهم ترین مشاغل حرفه ای کشور هستند. علت اهمیت این مشاغل در حساس بودن مسائلی است که به آن ورود می کنند. از همین رو کیفیت خدمات آنها و امکان دسترسی عموم مردم به آنها، از اهمّ امور سیاست گذاری است.
متأسفانه بعضی از ذی نفعان این مشاغل با پیشگیری از ورود متخصصین جدید به این حرفه ها، یک حاشیه امن برای خود بوجود آورده بودند که سبب می شد مردم از دریافت خدمات باکیفیت محروم شوند. چونکه مردم مجبور بودند تنها به همین افراد موجود رجوع کنند. این اتفاق علاوه بر سلب انگیزه از وکلا و دیگر مشاغل مشابه برای عرضه خدمات باکیفیت و جذب مشتری بیشتر، سبب می شد که هزینه دریافت این خدمات هم به شدت افزایش پیدا کرده و تنها مردم پولدار بتوانند از این خدمات بهره مند شوند.
درواقع وضعیت فعلی بازار وکالت در ایران به این صورت است که مردم علاقمند دریافت وکیل برای پیشبرد پرونده های حقوقی و قضایی خود هستند اما وکلا به پرونده هایی که منافع مادی آن چشمگیر نباشد ورود نمی کنند و می گویند که ارزش ندارد برای پرونده ای چند ده میلیون تومانی ورود نماییم.
این اتفاقی است که در اطراف دادگاه ها به سادگی قابل مشاهده می باشد. در یک چنین بازار انحصاری، حتی کسانی که توان پرداخت حق الوکاله های خوب را دارند هم به مشکل می خورند. چونکه وکیل به قدری کم است که نمی توانند به خوبی جستجو کنند و وکیل بهتری را شناسایی و انتخاب کنند.
در کشور ما به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر تنها ۸۵ وکیل وجود دارد، این در شرایطی است که میانگین سرانه وکیل در بین کشورهای جهان ۲۴۰ وکیل است؛ که حاکی از وجود شکاف عمیق سرانه وکیل ایران با متوسط جهانی است؛ به صورتی که سرانه وکیل در ایران حتی از کشورهایی مانند کویت، عراق و لبنان که سرانه وکیل در آنها ۱۴۴، ۱۳۴، ۱۲۹ است، هم کمتر می باشد.
چنین سرانه اندکی به هیچ وجه پاسخگوی نیاز موجود کشور نیست؛ به صورتی که درصورتیکه تعداد ۱۷ میلیون پرونده ای که سالانه در محاکم قضایی بررسی می شود را بر حدود ۷۵ هزار وکیل کشور تقسیم نماییم، سهم هر وکیل از کل پرونده های کشور حدود ۲۲۷ پرونده خواهد بود. این در شرایطی است که با عنایت به تعداد پرنده های در هر سال، بیشتر از ۵۰۰ هزار نفر می توانند در زمینه وکالت مشغول به کار شوند اما به خاطر تعارض منافع کانون صنفی وکلای دادگستری، از این ظرفیت استفاده نمی گردد.
اما خوشبختانه امروز نمایندگان مجلس با رای مثبت خود به مواد ۵ و ۶ و تبصره های آنها کلید حذف انحصار در این بازار را زدند.
در تبصره یک ماده ۶ طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار که امروز به تصویب نمایندگان رسید، آمده است که:
«کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده مکلفند هر سال از راه سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون پروانه وکالت اقدام نمایند. داوطلبانی که حداقل هفتاد درصد (۷۰ درصد) امتیاز میانگین نمرات یک درصد حائزان بالاترین امتیاز را کسب کرده اند قبول اعلام شده و جهت طی مراحل مقتضی به مرجع صدور مجوز مربوطه معرفی می گردند. نظارت بر اجرای این تبصره برعهده وزیر دادگستری است و وزارت مزبور مکلف است در صورت استنکاف کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده از برگزاری آزمون، راساً به برگزاری آن اقدام کند»
طبق این بند، انحصار ۷۰ ساله کانون وکلا در محدود کردن تعداد وکیل برداشته شده و یک سازوکار علمی، جایگزین صلاحدید افرادی می شود که اساسا تعارض منافع داشته و کمبود وکیل را باعث رونق بازار خود می دیدند.
همچنین مشابه متن فوق در مواد ۴ و ۵ به ترتیب برای کسب وکارهای سردفتری و کارشناس رسمی دادگستری هم تصویب گردید.
در حوزه کسب و کار سردفتری بیشتر از ده سال است که هیچ آزمونی برگزار نگردیده و کانون سردفتران اجازه ورود هیچ فعال جدیدی را به این حوزه نداده است. این امر علاوه بر پیشگیری از پویایی در این حرفه، مانع از اشتغال متخصصین حقوق در این کسب و کار شده است.
رأی مثبت بیشتر از ۷۰ درصد نمایندگان به این طرح، نشان از عزم مجلس برای مقابله با انحصار، رانت و شکاف طبقاتی جامعه دارد. امید است با تأیید این طرح در شورای نگهبان و اجرای هر چه زودتر آن، مردم و فعالان کسب و کار از نعمات این طرح بهره مند شوند.


منبع:

1400/07/22
12:58:46
5.0 / 5
256
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , بازار , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب