گزارش كارت خوب؛

نرخ مشاركت در انتخابات چگونه بر اقتصاد كشور اثر می گذارد؟

نرخ مشاركت در انتخابات چگونه بر اقتصاد كشور اثر می گذارد؟

کارشناسان معتقدند افزایش مشارکت در انتخابات بعنوان یک مؤلفه مهم توسعه سیاسی در کشور می تواند به شکل قابل توجهی بر توسعه سایر بخش ها همچون توسعه اقتصادی اثرگذاری جدی داشته باشد.



به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، افزایش مشارکت در انتخابات بعنوان یک مؤلفه مهم توسعه سیاسی در کشور می تواند به شکل قابل توجهی بر توسعه سایر بخش ها همچون توسعه اقتصادی اثرگذاری جدی داشته باشد. تجربه نشان می دهد، افزایش مشارکت در انتخابات، بطور مستقیم و غیر مستقیم در حوزه رشد «امنیت اقتصادی و تجاری»، «سرمایه گذاری خارجی» و «قدرت دولت برای انجام اصلاحات» مؤثر واقع خواهد شد.
از منظر توسعه سیاسی نیز میزان مشارکت شهروندان در انتخابات یک نظام مردم سالار می تواند بر امنیت ملی، تقویت همبستگی و وحدت ملی تأثیر به سزایی داشته باشد. به نحوی که به میزان افزایش مشروعیت و مقبولیت یک نظام سیاسی، امنیت داخلی کشور نیز تثبیت شده و در مقابله با تهدیدات خارجی مستحکم تر ظاهر شود. اما مشارکت پایین بالعکس روند توسعه سیاسی و اقتصادی در یک کشور را با مشکل مواجه کند.
مخاطرات کاهش مشارکت در انتخابات
احسان خاندوزی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: هر زمان شکاف داخلی و احساس بی پشتوانه بودن حاکمیت رخ نموده است اهرم های فشار اقتصادی خارجی و حتی فشارهای امنیتی مضاعف شد. در خاطر داریم بلافاصله بعد از فتنه ۱۳۸۸ صدور قطعنامه های سازمان ملل متحد برای تحریم ایران سرعت گرفت و همین طور دو ماه بعد از ناآرامی بنزینی آبان ۱۳۹۸ رییس جمهور آمریکا دستور ترور شهید سلیمانی را صادر کرد.
کاهش و افزایش تحریم ها ارتباط روشنی با انتخاب نامزد الف یا ب ندارد بلکه مشخصاً ناشی از پدیدار شدن شکاف داخلی و ادعای کاهش پشتوانه نظام در عرصه عمومی می باشد به اعتقاد وی، این نمونه ها و مصادیق بسیار دیگری حاکی از آنست که اگر کاهش مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ به شکل محسوس و طبق نقشه بدخواهان به مفهوم قهر مردم با حاکمیت تلقی شود می توان منتظر افزایش فشار اقتصادی باشیم. نکته کلیدی آنست که کاهش و افزایش تحریم ها ارتباط روشنی با انتخاب نامزد الف یا ب ندارد بلکه مشخصاً ناشی از پدیدار شدن شکاف داخلی و ادعای کاهش پشتوانه نظام در عرصه عمومی می باشد.
خاندوزی می گوید: یکی از اهداف تحریم کنندگان می تواند دشوار ساختن اداره اقتصاد برای دولت باشد اما چنانچه دولت انقلابی با پشتوانه مشارکت بالای مردم در انتخابات و بدون ظاهر شدن تفرقه و قهر داخلی بر سر کار آمده باشد احتمال این نوع از تحریم نیز بسیار کمتر خواهد بود.
علی مروی، رییس اندیشکده کسب وکار نیز در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید که مشارکت پایین در انتخابات، احتمال انجام اقدامات پوپولیستی و عوام فریبانه توسط دولت بعد را بمنظور افزایش سرمایه اجتماعی بالا می برد. با اتخاذ این رویه، سالهای آتی قربانی توفیقات کوتاه مدت می شود و تمایل دولت بعد برای انجام اصلاحات (نظام بانکی، یارانه ها، نظام مالیاتی، نظام بازنشستگی و…) به سبب ریسک بالای عدم همراهی مردم به شدت کاسته می شود. وحید کشمیری پور، تحلیلگر بازار سرمایه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: رییس جمهوری که با مشارکت بالای مردم در انتخابات انتخاب خواهد شد، بطور قطع از کارایی و توان بالاتری برخوردار خواهد بود؛ چونکه اجرای تصمیمات متخذه از طرف او، به پشتوانه سرمایه اجتماعی که دارد، آسان تر از طرف جامعه و نخبگان پذیرفته می شود. ضمن این که در سطوح بین المللی نیز به پشتوانه بالای رأی مردم، فضای بهتری برای مذاکرات فراهم خواهد بود.
مشارکت پایین تمایل دولت بعد برای انجام اصلاحات (نظام بانکی، یارانه ها، نظام مالیاتی، نظام بازنشستگی و…) به سبب ریسک بالای عدم همراهی مردم به شدت کاهش می یابد
ویژگی رأی دهندگان در جوامع مدرن
در همین رابطه، محمدعلی قشقایی، کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه تحقیقات بین المللی نشان داده، افراد تحصیل کرده و افراد شهرنشین بمراتب بیشتر از افراد روستانشین و افراد کم سواد در انتخابات مشارکت داشته اند، می گوید: شهروندان مدرن و آگاه عموماً دغدغه بیشتری برای دفاع از حقوق سیاسی و اقتصادی خود بوسیله حضور در انتخابات دارند.
وی با اعلان اینکه طبق تحقیقات، تورم و بیکاری ۲ عامل اصلی کاهش دهنده میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران بوده، اظهار داشت: این در حالیست که افزایش درآمد سرانه و تحصیلات ۲ عامل مهم افزایش مشارکت در انتخابات بوده است.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به این که ریاضت های اقتصادی در تمام دنیا تا حدی موجب کاهش رغبت مردم به مشارکت در انتخابات می شود، اضافه کرد: در انتخابات فرانسه، افزایش یک درصدی تورم معادل کاهش ۲ درصدی محبوبیت رییس جمهور برای انتخابات ۴ ساله دوم وی شد و نیز افزایش یک درصدی نرخ بیکاری، کاهش ۲.۳ درصدی محبوبیت او را در پی داشت.
قشقایی با اشاره به اینکه دو عامل نرخ مشارکت انتخابات پیشین و نارضایتی از حزب فعلی (دولت تدبیر و امید) را می توان در تخمین میزان مشارکت در انتخابات آتی مؤثر دانست، اظهار داشت: باتوجه به نرخ مشارکت بالای ۷۰ درصدی سال ۹۲ و ۹۶ و نیز وجود چهره های محبوب فراجناحی در بین کاندیداها، می توان احتمال مشارکت بالای ۵۰ درصدی را انتظار داشت.
رابطه نرخ مشارکت و امنیت سرمایه گذاری با رونق بورس
وی با اعلان اینکه بیشتر بورس های بین المللی در کشورهای توسعه یافته قرار دارند، چونکه در آنجا بیش از سایر کشورها امنیت سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی مهیا شده، اظهار داشت: امنیت یک بازار تحت تأثیر عوامل مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی قرار دارد که مشارکت سیاسی مردم یکی از عوامل اثرگذار بر آن هاست.
قشقایی با اشاره به این که یکی از مهم ترین رویدادهای سیاسی که توسط سرمایه گذاران داخلی و خارجی رصد می شود انتخابات است، افزود: سرمایه گذاران بورس با رأی خود در تعیین رییس جمهور آتی، این امکان را فراهم می کنند تا خط مشی های اقتصادی و مالی مربوط به رونق یا عدم رونق بورس در یک دوره کوتاه مدت یا طولانی مدت تعیین شود.
این کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه سرمایه گذاران خارجی چنانچه بخواهند بصورت مستقل یا با مشارکت بخش خصوصی و یا بخش عمومی در یک کشور فعالیت کنند، تنها در صورت مساعد بودن شرایط، تصمیم به سرمایه گذاری می گیرند، اظهار داشت: «ثبات سیاسی»، «افق سرمایه گذاری»، «نبود تنش داخلی و خارجی»، «مردم سالاری» و غیره همچون مؤلفه های ترغیب کننده سرمایه گذاری است که به صورتی در آمار مشارکت انتخابات خودرا نشان میدهد.
اولویت های کشور از دید کارشناسان
البته هم اکنون با نگاهی گذرا به نقطه نظرات کارشناسان و اقتصاددانان، دغدغه ها و اولویت هایی همچون «حجم نقدینگی و مهار نرخ تورم»، «کمبود آب»، «چالش کاهش رشد نرخ جمعیت»، «چالش اختتام عصر نفتی»، «چالش صندوق های بازنشستگی» و «ناترازی و زیان انباشته موجود در سیستم بانکی» و «کسری بودجه» برای اقتصاد ایران قابل تصور است که مسئولیت مواجهه هوشمندانه با این مسائل متوجه رییس جمهور سیزدهم خواهد بود.
دغدغه ها و اولویت هایی که برخی نتایج آنها گریبان گیر زندگی روزمره مردم نیز شده و برخی ضرورت برنامه ریزی برای آینده نه چندان دور را می طلبد؛ برنامه ریزی واقدام از طرف رییس جمهوری با پشتوانه مردمی بالا و برگزیده از انتخاباتی پرشور.



1400/03/27
23:25:34
5.0 / 5
283
تگهای خبر: اقتصاد , امنیت , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب