معاون سازمان مالیاتی :

تابحال یك خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

تابحال یك خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

به گزارش کارت خوب در حالیکه وزیر راه و شهرسازی از معرفی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر می دهد، معاون حقوقی این سازمان اظهار داشت: تا کنون سامانه اسکان هیچ خروجی ای نداشته است.به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، مهلت دو ماهه ثبت نام مالکان و مستأجران در سامانه املاک و اسکان کشور چهارشنبه ۱۹ خرداد به اتمام رسید. این مهلت قانونی از ۱۹ فروردین شروع شده بود و قرار بود که تا ۱۹ خرداد ماه تمام شود.
با این حال این سامانه هنوز مسدود نشده و درحال فعالیت است.
احتمال تمدید ثبت اطلاعات خانوارها در سامانه اسکان تا مهر ماه
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی می گوید هنوز تصمیم قطعی درباره تمدید ثبت اطلاعات سکونتی خانوارها در سامانه اسکان تا مهر ماه اتخاذ نشده و مقرر است شنبه در این خصوص تصمیم گیری شود.
چرا مردم از ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه اسکان استقبال نکردند؟
برخی شنیده های تأیید نشده حاکی می باشد میزان استقبال خانوارها از ثبت وضعیت سکونتی و مالکیت خود در سامانه اسکان، بسیار کمتر از میزان پیشبینی شده است؛ وزارت راه و شهرسازی هم به هیچ عنوان حاضر به شفاف سازی نسبت به ورودی و خروجی سامانه ملی املاک و اسکان نیست.
از سوی دیگر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی بارها از معرفی ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خالی از سکنه به سازمان امور مالیاتی برای صدور برگه های جریمه مالیاتی اطلاع داده است.
موضوعی که تا کنون هیچیک از مقامات ارشد سازمان امور مالیاتی آنرا تأیید نکرده اند.
معاون سازمان مالیاتی: تاکنون هیچ خروجی ای از سامانه شناسایی خانه های خالی به ما داده نشده است
محمود علیزاده معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره صدور برگه های مالیاتی برای مالکان واحدهای خالی از سکنه در انتها تیرماه سال جاری اظهار نمود: بر مبنای ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم، هر واحد مسکونی در هر سال می تواند ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد؛ این ۱۲۰ روز تا آخر تیرماه به سر برسد؛ البته این ۱۲۰ روز می تواند هم به صورت متوالی در یک سال باشد و هم متناوب؛ البته واحدهایی که خالی هستند، معمولاً به صورت متوالی خالی می مانند.
وی افزود: ازاین رو تا آخر تیرماه سال جاری این ۱۲۰ روز مجوز قانونی برای خالی ماندن واحد مسکونی به اتمام می رسد؛ اما از اول مرداد دیگر هر روزی که خالی بماند، بعنوان واحد خالی از سکنه محسوب شده و مشمول جریمه مالیاتی مبحث ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم خواهد شد؛ به باعث این قانون، ما خروجی ای که سامانه املاک و اسکان به سازمان امور مالیاتی بعنوان واحدهای خالی از سکنه عرضه می دهد، ملاک قرار می دهیم.
برگه های مالیاتی خانه های خالی دیماه صادر می شود
معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: می بایست این اطلاعات را که دریافت کردیم، به باعث قانون بودجه ۱۴۰۰، دیماه برگه تشخیص این مدت که خالی بوده را برای مالک صادر نماییم.
وزارت راه هیچ فهرستی از خانه های خالی به ما نداده است
وی در پاسخ به این سؤال که از سوی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، فهرستی از سوی واحدهای خالی موجود در سامانه اسکان به سازمان امور مالیاتی عرضه شده یا خیر؟ اظهار داشت: تا کنون خروجی ای نداشته؛ چون هنوز مردم می توانند به سامانه املاک و اسکان رجوع کنند و در سامانه مذکور، اطلاعات خویش را ثبت کنند؛ این اطلاعات به این شرح است که هر شخص سرپرست خانوار می بایست وارد سامانه شده و کد ملی خویش را با کد پستی محل سکونت خود با هم الصاق و اعلام نماید دارنده این کد ملی در این کد پستی سکونت دارد؛ بر این اساس هر واحد مسکونی اگر دارای کاربر یا سکنه باشد، از مالیات مذکور در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم، معاف می شود.
اظهار نظر وزیر راه صحت ندارد
علیزاده در مورد اظهارات وزیر راه و شهرسازی در خصوص این که تا کنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده، خاطرنشان کرد: خروجی سامانه اسکان، تا کنون واحد مسکونی خالی از سکنه نبوده؛ چون الصاق مذکور صورت نگرفته و خروجی ای که دقیقاً مشخص نماید کدام واحد مسکونی خالی از سکنه است، از این سامانه تا کنون به دست نیامده است.
وی خاطرنشان کرد: احتمالاً محتوای سامانه اسکان تا کنون بدین شکل تکمیل نبوده که بتواند چنین اطلاعاتی را به ما بدهد؛ به باعث قانون ما صرفا می توانیم به واحدهایی که از راه سامانه املاک و اسکان، بر خالی بودن صحه گذاشته شود را ملاک قرار دهیم؛ نمی توانیم خودمان غیر از خروجی سامانه، اقدام دیگری انجام دهیم.
لیست نهایی وزارت راه از خانه های خالی، ملاک صدور مالیات است
معاون سازمان امور مالیاتی درباره این که آیا غیر از پالایشی که سامانه اسکان و وزارت راه و شهرسازی انجام می دهد، سازمان مالیاتی یک پالایش دیگر هم باید اتجام دهد؟ بیان نمود: خیر؛ به باعث قانون، سازمان امور مالیاتی باید همان خروجی سامانه اسکان را ملاک اعمال مالیات قرار دهد؛ اگر واحد مسکونی ای که از راه سامانه اعلام گردد، خالی از سکنه باشد، مشمول تعیین مالیات مربوطه خواهد شد؛ مگر این که مالک آن نسبت به این مورد اعتراض کند که این واحد خالی از سکنه نبوده است.
اگر مالکی به فهرست خانه های خالی وزارت راه معترض بود، به کجا رجوع کند؟
وی افزود: بر مبنای قانون مالیات های مستقیم، اگر مالکی نسبت به تعیین مالیات برای واحدی که خالی از سکنه تشخیص داده شده، معترض باشد، با عرضه اسناد و مدارکی که عرضه می دهد، در هیئت حل اختلافی که به این منظور تشکیل می شود، مورد بررسی دوباره قرار می گیرد.
از حقوقی ها هم مالیات بر واحدهای خالی از سکنه می گیریم
علیزاده در مورد این که چرا مالکان حقوقی واحدهای مسکونی در سامانه املاک و اسکان شناسایی نمی شوند؟ اظهار داشت: حقوقی ها صرفا مالک واحد هستند و خانوار محسوب نمی شوند؛ بلکه خانوارهایی که ساکن آن واحد مسکونی که متعلق به مالک حقوقی است، باید سکونت خود در آن واحد را اعلام کنند؛ حقوقی ها باید به مستأجران یا کاربران خود اعلام کنند تا در سامانه اسکان، کد پستی محل سکونت خویش را با کد ملی خانوار ساکن آن واحد، الصاق کند.
بانک ها می توانند از پرداخت مالیات بر خانه های خالی فرار کنند؟
وی در پاسخ به این پرسش که آیا با این روش، نهادهای حقوقی مثلاً یک بانک، می تواند به سادگی تعدد واحدهای متعلق به خویش را پنهان کند یا نه؟ اظهار داشت: ما سایر اطلاعات را از دیگر ذی نفعان داریم؛ مثلاً از شرکت پست کد پستی واحدهای مسکونی را داریم از شهرداری ها املاکی که دارای پروانه ساختمانی هستند را داریم و…؛ به صورت کلی هر کد پستی یا هر محل سکونت باید یک کاربر با کد ملی سرپرست خانوار داشته باشد؛ اگر چنین وضعیتی تعریف نشود، آن واحد بعنوان خالی از سکنه تعریف می شود و مشمول مالیات می شود.
موکول شدن اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی به سال آینده، تکذیب شد
معاون سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این پرسش که آیا اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، به سالجاری می رسد یا به سال آینده موکول می شود؟ اظهار داشت: همین حالا هم درحال اجراست؛ همه ما مکلف شده ایم تا به سامانه اسکان مراجعه نموده و کد ملی خویش را با کد پستی محل سکونت الصاق نماییم، و این نشان دهنده آن است که قانون مذکور درحال اجراست.
وی اشاره کرد: قانون مالیات بر خانه های خالی، یک قانون بازدارنده است تا هیچ واحدی خالی از سکنه نماند اگر واحدی خالی از سکنه است، باید به اجاره داده شود در غیر این صورت مشمول مالیات خواهد شد.


منبع:

1400/03/22
22:04:58
5.0 / 5
303
تگهای خبر: بانك , پرداخت , حقوق , حقوقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب