وزیر اقتصاد:

دولت حتی یك ریال از بانك مركزی استقراض نكرد

دولت حتی یك ریال از بانك مركزی استقراض نكرد

به گزارش کارت خوب وزیر اقتصاد در واکنش به خبر چاپ پول از جانب بانک مرکزی تصریح کرد که دولت حتی یک ریال هم از این بانک استقراض نکرده است.


به گزارش کارت خوب به نقل از خانه ملت، فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی در واکنش به خبر چاپ پول توسط بانک مرکزی طی سال قبل و استقراض دولت از این بانک برای اجرای قانون بودجه سال ۹۹ اظهار داشت: دولت یک ریال برای اجرای بودجه سال ۹۹ از بانک مرکزی استقراض نکرده است و بانک مرکزی تنها برای ایفای تعهدات بعضی از اجزای بودجه، ارز را خریداری نموده و در مقابل پول تزریق کرده است.
وی افزود: بعنوان مثال بر مبنای تبصره ۴ بودجه سال ۹۹ صندوق توسعه ملی تعهداتی را برعهده داشته و باید این تعهدات را ایفا می کرده است اما ارزی که در خارج از کشور داشته را نتوانست به داخل منتقل کند تا قابل معامله شود، ازاین رو بانک مرکزی ارز را از بازار خریداری نموده و در اِزای آن به دستگاه هایی که باید از آن محل پول واریز می کرده، وجوهی را پرداخت کرد.
دژپسند اظهار نمود: بر این اساس مبحث کاملاً متفاوت از این است که بگوییم دولت برای تأمین مالی خود از بانک مرکزی استقراض کرده و این دو مبحث ماهیتی کاملاً متفاوت دارند. اگر بتوانیم هرچه سریعتر آن وجوه را به داخل کشور منتقل یا قابل حواله و معامله نماییم، همان مقدار ارز قابل معامله و مبادله شده و به تاجر ما حواله داده می شود و متناسب با آن هم ریال جمع خواهد شد ازاین رو استقراض از بانک مرکزی صحیح نیست.


منبع:

1400/01/16
20:32:03
5.0 / 5
589
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب