60 درصد از پروژه های توسعه محله ای در حال اجرا هستند

60 درصد از پروژه های توسعه محله ای در حال اجرا هستند

به گزارش کارت خوب مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران اظهار داشت: ۶۰ درصد از پروژه های توسعه محله ای در حال اجرا هستند و تا به امروز که فهرست پروژه ها نهایی شده است، یک هزار و ۲۵۶ پروژه توسعه محله ای با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد تومان در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تعریف شده است.


به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، راضیه رضابیگی ثانی درباره آخرین روند اجرای پروژه های توسعه محله ای در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: فرایند تعریف و اجرای پروژه های توسعه محله ای انعطاف پذیر است. معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در خلال سال ۱۳۹۹ در چندین فاز مختلف فهرست پروژه های توسعه محله ای را از مناطق ۲۲گانه دریافت و بودجه آنرا بررسی و ابلاغ می کرد. تا به امروز که فهرست پروژه ها نهایی شده است، یک هزار و ۲۵۶ پروژه توسعه محله ای با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد تومان در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تعریف شده است و بالغ بر ۵۰۰ پروژه با اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومان هم به معاونت های تخصصی برای اجرای متمرکز پروژه هایی مثل راه اندازی بوستان، شهر امن، کوچه دوستی، پارکینگ های محله ای، محله دوستدار کودک و... تخصیص داده شده است.
به قول رضابیگی از تعداد پروژه هایی که تعریف شده اند، نزدیک به ۶۰ درصد در حال اجرا هستند و حدود ۴۰ درصد هم به این علت که مناقصه ها به نتیجه نرسیده و یا موانع حقوقی و مالکیتی داشتند هنوز به اجرا نرسیده اند. البته با عنایت به گزارش هایی که از بعضی از مناطق داریم، پیشبینی ما این است که بخش عمده ای از پروژه ها (بالغ بر ۸۰ درصد) تا انتهای اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ که انتهای سال مالی است محقق خواهد شد.
مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران اضافه کرد: شروع پروژه های توسعه محلات از سال ۱۳۹۸ بود که در آن سال برای نخستین بار ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار ذیل ماده ۲۳ برنامه سوم برای این پروژه ها در نظر گرفته شد. البته در همان سال با نظر اعضای شورای شهر تهران در متمم بودجه این عدد به ۳۷۰ میلیارد تومان رسید. در سال ۱۳۹۹ برای اولین بار دستورالعمل تعریف، اجرا و نظارت بر پروژه های توسعه محلات تهیه و ابلاغ گردید و با نظر مثبت شورای شهر تهران ۱۹۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه ها مصوب شد.
او با اشاره به اینکه هدف اصلی از تعریف و اجرای این پروژه ها کاهش شکاف برخورداری بین محلات شهر تهران بوده و ازاین رو به لحاظ تعداد پروژه و میزان اعتبارات، گرایش پروژه های توسعه محله ای بیشتر به سمت مناطق کم برخوردار شهر بوده است، اظهار داشت: بیشترین تعداد پروژه ها را منطقه ۱۵ با ۱۱۵ پروژه و کمترین تعداد پروژه ها در ارتباط با منطقه ۴ با ۲۹ پروژه بوده است. به لحاظ اعتبارات هم، توزیع اعتبارات بیشتر به سمت مناطق نابرخوردار شهر بوده است و مناطق ۱۸ و ۱۴ بیشترین میزان اعتبار توسعه محله ای را داشتند.
بر مبنای اعلام سایت شهر، او برنامه توسعه محلات را در سال ۱۳۹۸ یک رویکرد جدید عنوان نمود و توضیح داد: اقدامات خوبی در پروژه های توسعه محله ای انجام شده است مانند ایجاد تعدادی بوستان در محلات فاقد بوستان، تجهیز بوستان ها در محلات کم برخوردار، زمین های بازی کودکان، راه اندازی پاتوق های محله، مسیرهای دوچرخه، ایجاد و به سازی پیاده روها، مناسب سازی فضاهای بی دفاع شهری، به سازی محیطی و ساماندهی کالبدی جداره های محلات، دفع آب های سطحی که در بعضی محله ها مشکل جدی بود و...، بخشی از پروژه های تعریف شده در برنامه توسعه محلات بود.
رضابیگی با تکیه بر ضرورت مشارکت شهروندان در تعریف و اجرای پروژه های توسعه محله ای اظهار داشت: قرار بود در دهه فجر از بخش مشارکت شهروندی در اپلیکیشن تهران من که در ارتباط با پروژه های توسعه محله ای است، رونمایی شود؛ که این کار به تعویق افتاد ولی مقرر است تا آخر فروردین صورت گیرد. در این مکانیزم جدید، شهروندان اطلاعات محله و پروژه های جاری محله را از راه اپلیکیشن تهران من دریافت می کنند. از سوی دیگر این امکان فراهم شده تا شهروندان در انجام پروژه ها مشارکت مالی داشته باشند، در مورد پروژه اظهار نظر کرده و مسئله شان را در مورد محله مطرح کنند.
منبع:

1400/01/02
14:07:56
5.0 / 5
792
تگهای خبر: حقوق , حقوقی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب