سند ملی آمایش سرزمین مبنای سرمایه گذاری هاست

سند ملی آمایش سرزمین مبنای سرمایه گذاری هاست

رئیس امور آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه از مبنا قرار گرفتن هر گونه سرمایه گذاری های خصوصی و دولتی برمبنای سند ملی آمایش سرزمین آگاهی داد.


به گزارش کارت خوب به نقل از صدا و سیما امیر امینی اظهار داشت: بعد از تصویب نهایی و رونمایی از سند آمایش سرزمین، هرگونه سرمایه گذاری در بخش خصوصی و دولتی در پهنه سرزمین، باید با اتکا به ظرفیت های سند ملی آمایش سرزمین باشد. رئیس امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: با اشاره به این که سند آمایش ملی و استانی برمبنای مفاد قانونی ماده ۳۲ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه ای کشور و ماده ۲۶ قانون ششم توسعه تدوین شده است که بعد از تدوین و تصویب لازم الاجرا است اضافه کرد: کلیات سند ملی آمایش سرزمین و اسناد ۳۱ استان، تصویب شده که پس از اصلاح مختصری، به زودی رونمایی خواهد شد. معین شدن آرایش فضایی سرزمین در این سند وی اظهار داشت: در سند آمایش سرزمین، بحث قلمروها، سکونتگاه ها و فعالیت ها را مشخص و معین می نماییم در حقیقت آرایش فضایی سرزمین در این سند معین خواهد شد، این سند پویاست و تغییر آن در دست دولت هاست و شورای عالی آمایش سرزمین، می تواند مواردی مصوب شده را اصلاح و جایگزین کند.

امینی اضافه کرد: ۴ دهه مطالعات آمایش سرزمین داشتیم، اما هیچ وقت ساز و کاری برای تدوین سند نداشتیم که اجرای این مطالعات را لازم الاجرا کند.

وی افزود: پس از ۱۷ جلسه بررسی سند آمایش استانها و ۲۷ جلسه بررسی سند ملی آمایش، این اسناد به تصویب رسید و ما یک سند منسجم و متصل به هم دراین زمینه داریم که هم نظام سکونتگاهی را سامان دهیم و هم استقرار فعالیت ها برمبنای ظرفیت ها صورت گیرد و هم یک سازمان فضایی متصل و هم پیوند برای ارتباط همسایگان و منطقه و کشور داشته باشیم. افق سند ملی آمایش سرزمین، از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۲۴ است رئیس امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در حقیقت افق سند ملی آمایش سرزمین، از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۲۴ است و مقرر است این اسناد تبدیل به احکام برنامه ای توسعه شود و برنامه توسعه نیز به احکام و برنامه های اجرائی بودجه تبدیل شوند.

امینی در پاسخ به این پرسش که آیا اسناد ملی آمایش سرزمین قابل تغییر است؟ اضافه کرد: در سالیان متمادی همزمان با اجرا، اسناد نیز ممکنست نیاز به اصلاحاتی داشته باشد، چون قطعیت یا عدم قطعیت را در این اسناد شناسایی نمی نماییم و فقط آنچه توانستیم آینده پژوهی نماییم در سند آورده شده، بدین سبب اگر موردی مانند بیماری کرونا که قابل پیش بینی نیست رخ دهد اینطور موضوعات در زمان اجرا بازبینی خواهد شد.

وی درباره نظارت بر اجرای این اسناد نیز اظهار داشت: برمبنای مصوبه هیئت دولت، شورای عالی آمایش سرزمین، کمیسیون تخصصی و شورای عالی هماهنگی منطقه ای و کمیته های موضوعی برای نظارت بر اجرای سند، تعیین تکلیف شدند. توجه به اقلیم و حوضه های آبریز در سند ملی آمایش سرزمین رئیس امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه در زمینه توجه به اقلیم و حوضه های آبریز در سند ملی آمایش سرزمین نیز اضافه کرد: در حوزه جنوب کشور و در نوار ساحلی دو موضوع خاص داریم، یکی سواحل و استفاده از عمق دریا و ظرفیت های دریایی است و دیگری سواحل مکران است که بطور خاص یک سند مستقل در شورای عالی آمایش برای آن به تصویب رسید و الان بخش هایی از آن در حال اجراست، اما انطباق آن با سند ملی آمایش سرزمین جز حیطه نظارت ما قرار می گیرد.

امینی درباره سواحل جنوبی اظهار داشت: در حوزه سواحل جنوبی، استفاده از دانش دریا و فناوری و عمق دریا، جز راهبردهای ماست و فعال سازی بنادر تجاری برای تجارت بین بنادر در حوزه خلیج فارس و استفاده از ظرفیت های اقیانوسی که تا حالا از آن استفاده نشده است در سند آمایش سر زمین دیده شده است.

وی ادامه داد: تا حالا فقط ظرفیت های خلیج فارس در نظر گرفته شده بود، اما الان ظرفیت اقیانوسی در بندر چابهار و جاسک داریم و ظرفیت های بسیار عالی گردشگری در آنجا وجود دارد. توجه سند آمایش به صنایع آب بر، انرژی بر، سرمایه بر و اشتغال بر رئیس امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: بسیاری از صنایع آب بر، انرژی بر، سرمایه بر و اشتغال بر امکان استقرار در حوزه جنوبی به ویژه جنوب غربی در سواحل دریا را دارند این ظرفیت ها خوشبختانه در سند آمایش مدنظر قرار گرفته است.

امینی اضافه کرد: با اجرای درست سند ملی آمایش سرزمین، در این ۴ حوزه یاد شده، نقش آنها در اقتصاد چابهار، ایرانشهر و کل استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان نشان داده خواهد شد.

وی ادامه داد: در سواحل شمال ایران هم یک ساماندهی استقرار جمعیت و سکونت گاه داریم بجای اینکه یک شهر را بعنوان سطح یک معرفی نماییم یک منطقه شهری را به عنوان سطح یک معرفی کردیم.

1399/12/14
22:58:21
0.0 / 5
709
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب