دژپسند در حاشیه جلسه دولت:

بورس در ریل مناسب قرار گرفته است

بورس در ریل مناسب قرار گرفته است

به گزارش کارت خوب وزیر اقتصاد و امور دارایی اظهار داشت: ما به جز متغیرهای پیرامونی که روی بازار اثر می گذارد، اختلال خاصی در بازار سرمایه نداریم.به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و امور دارایی قبل از ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت ضمن اشاره به وضعیت بورس، اظهار نمود: اگر وضعیت بورس را در یک ماه اخیر دنبال کرده باشید، می بینید که در ریل مناسبی قرار گرفته است چونکه نهادسازی های خوبی در این بازار صورت گرفته است و حدودا همه ناشرین بازار بازارگردان دارند.
دژپسند اظهار داشت: ما به جز متغیرهای پیرامونی که روی بازار اثر می گذارد، اختلال خاصی در بازار نداریم. مثلا امکان دارد برای یک بخشی سیاستگذاری صورت می گیرد، آن سیاستگذاری اثرش را می گذارد و بازار واکنش نشان می دهد، این طبیعی است.
وی افزود: یا مثلا وقتی یک قاعده ای برای تعیین قیمت یک گروهی از کالاها می گذارند که این هم روی بازار اثر می گذارد. البته در بعضی مواقع تبیین درست صورت نمی گیرد. مثلا اگر قرار باشد برای یک گروه کالایی کف تعیین کنند و سقف را آزاد کنند، به نفع بازار است اما چون برخی مبحث را بد منعکس می کنند، اثر معکوس بر بازار می گذارد.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: امروز بازار از لحاظ عملکردی به مرحله ای از شرایطی رسیده است که می توان به آن اعتماد کرد. دژپسند ضمن اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت: کلیات بودجه در کمیسیون تلفیق تصویب گردید. برپایه جلسه ای که روسای دو قوه در دفتر رئیس تشکیل دادند، قرار شد ما در مرحله پس از تصویب کلیات، سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاههای ذیربط حداکثر همکاری را داشته باشند تا بودجه مراحل خویش را طی نماید. وی ادامه داد: هنوز وارد جزئیات نشدیم که من بخواهم نظر بدهم، ولی می دانم اهتمام جدی وجود دارد که کار بودجه پیش برود. باید در عمل کمیسیون تلفیق جلساتش را آغاز کند، اول منابع و سپس مصارف را بررسی خواهد نمود. در مسئله منابع یک جلساتی گذاشته شد و بر سر مالیات، اوراق و واگذاری ها گزارشات و استدلال های خویش را بیان کردیم و وزارت نفت هم درمورد منابع حاصل از فروش نفت، بحث هایی را عرضه داد. ازاین رو در مرحله کلیات مباحثه های لازم را انجام دادیم. وزیر اقتصاد ضمن اشاره به مسئله ثبات بازار ارز، خاطرنشان کرد: تحلیل ها این است که روندِ با ثبات و متمایل به بهبود را در بازار ارز خواهیم داشت. دژپسند در ادامه ضمن اشاره به مسئله تورم اظهار داشت: ما از دوطریق با افزایش تورم مبارزه می نماییم. یک اینکه فشار تقاضا را کم کرده و رشد نقدینگی را مدیریت نماییم. همیشه یکی از عوامل پمپاژ نقدینگی کسری بودجه دولت می باشد. کسری بودجه ای که از محل استقراض از بانک مرکزی تامین گردد. خوشبختانه تابحال تلاش کردیم این اتفاق نیفتد. وی تصریح کرد: روش دوم این است که سیاست های پولی که در شورای پول و اعتبار تصویب می نماییم، ناظر به این باشد که اگر ناچاریم بخاطر شرایط کرونا وضعیت انبساطی باشد اما در عین حال هدفمند باشد تا انتشار نقدینگی کمتر شود. وزیر اقتصاد اظهار داشت: راه دیگر این است که قیمت ها را کنترل نماییم. در قیمت ها یکی گرانی و یکی گرانفروشی داریم. در گرانی گاهی هزینه تمام شده کالا و خدمات بالا می رود. مثلا امکان دارد تولید یک کالا به مواد اولیه وارداتی وابسته باشد و وقتی نرخ ارز بالا می رود، هزینه تولید هم افزوده می شود و در نهایت گرانی ایجاد می شود. دژپسند خاطرنشان کرد: گاهی در شرایط بد بازار عده ای سواستفاده می کنند که باید از راه نهادهای نظارتی مقابله و مواجهه لازم صورت بگیرد. امروز وزارت صمت، سازمان حمایت، وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات برای گرانفروشی برنامه دارند. وی ادامه داد: اگر سیاست های ارزی جواب دهد و قیمت ارز متعادل شود، مشکل گرانی در ارتباط با نرخ ارز حل خواهد شد.


منبع:

1399/10/11
01:14:46
0.0 / 5
983
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب