در گزارش كارت خوب مطرح شد؛

فریب جدید افكار عمومی برای تأیید FATF با اسم رمز واكسن كرونا

فریب جدید افكار عمومی برای تأیید FATF با اسم رمز واكسن كرونا

یک کارشناس دیپلماسی اقتصادی تاکید کرد: سفارش های FATF هیچ نوع محدودیتی در حوزه تجارت بشردوستانه همچون خرید واکسن کرونا ایجاد نمی کند و عده ای مشغول دادن آدرس غلط به مردم هستند.مسعود براتی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب اینکه به بن بست رسیدن خرید واکسن کرونا، چه ارتباطی با عدم الحاق ایران به کنوانسیون های FATF دارد؟، گفت: اساساً سفارش های FATF محدودیت و یا ممنوعیتی در حوزه تجارت بشردوستانه ایجاد نمی نماید.
توصیه های FATF محدودیت و یا ممنوعیتی در حوزه تجارت بشردوستانه ایجاد نمی نماید. محدودیت هایی که FATF در ارتباط با ریسک های پولشویی در نظر می گیرد، از جنس افزایش احتیاط است و منجر به قطع رابطه بانکی نمی گردد چه برسد به مسائل مربوط به حوزه بشردوستانه
وی با تاکید بر اینکه محدودیت هایی که FATF در ارتباط با ریسک های پولشویی در نظر می گیرد، از جنس افزایش احتیاط است، اضافه کرد: یعنی حتی همین محدودیت ها هم منجر به قطع رابطه بانکی نمی گردد چه برسد به مسائل مربوط به حوزه بشردوستانه کهFATF تاکید ویژه دارد که نباید مجموعه استانداردها و سفارش های این کنوانسیون، مشکلی در تجارت اقلام بشردوستانه بوجود آورد.
ارتباط دادن خرید واکسن کرونا به FATF کذب محض است
کارشناس دیپلماسی اقتصادی اظهار داشت: بدین سبب از نظر اسنادی ارتباطی بین بحث FATF و مشکل در پرداخت هزینه خرید واکسن وجود ندارد و اگر هم آقای ربیعی، سخنگوی دولت بنا بر اطلاعات خاصی این اظهارنظر را مطرح کرده است، باید این اطلاعات منتشر شود تا ببینیم موضوع چه بوده و چرا این اتفاق رخ داده است.
از نظر اسنادی ارتباطی بین بحث FATF و مشکل در پرداخت هزینه خرید واکسن وجود ندارد؛ بنظر می رسد در اظهارات سخنگوی دولت، انگیزه های غیر کارشناسی پر رنگ تر از مسائل کارشناسی بوده است
براتی تصریح کرد: خیلی روشن است که کسی که FATF را بهانه عدم تهیه واکسن کرونا معرفی می کند، حرف درستی نمی زند و این حرف خلاف واقع است؛ بنظر می رسد در اظهارات سخنگوی دولت، انگیزه های غیر کارشناسی پر رنگ تر از مسائل کارشناسی بوده است.
چرا توانستیم واکسن آنفلوآنزا را بخریم اما کرونا را نه؟
وی در پاسخ به این پرسش که چه عاملی مانع خرید واکسن کرونا شده است؟، اشاره کرد: این مساله را باید دولتمردان و کسانی که دنبال تهیه واکسن رفته اند شامل وزارت بهداشت و بانک مرکزی بیان کنند؛ در چند ماه گذشته هم بحث خرید واکسن آنفلوآنزا را داشتیم و دیدیم که بخش خصوصی توانست این واکسن را تهیه نماید.
کارشناس دیپلماسی اقتصادی اشاره کرد: اینکه چرا بخش دولتی از خرید واکسن ناتوان است، نیاز به توضیح مسئولان دارد و نمی توان دقیقاً اظهار داشت که مشکل به چه چیزی برمی گردد؛ اما آنچه از اطلاعات انتشار یافته متوجه می شویم، «اختلاط انگیزه» هاست و دلیلهای کارشناسی خاصی اعلام نمی گردد.
اینکه چرا بخش دولتی از خرید واکسن ناتوان است، نیاز به توضیح مسئولان دارد و نمی توان دقیقاً اظهار داشت که مشکل به چه چیزی برمی گردد؛ اما آنچه از اطلاعات انتشار یافته متوجه می شویم، «اختلاط انگیزه» هاست و دلیلهای کارشناسی خاصی اعلام نمی گردد
براتی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت آمریکا از فرصت خرید واکسن بهره برده تا ایران را برای الحاق به کنوانسیون های FATF تحت فشار قرار دهد؟ بیان داشت: تجربه نشان داده که هم در دوره جدید تحریم ها و هم در دوره قبلی، آمریکایی با وجود اینکه ظاهراً ادعا می کنند تحریم های این کشور در حوزه های دارو و غذا اختلالی ایجاد نمی کند، این اتفاق رخ داده و بواسطه آثار سوئی که تحریم های آمریکا در روابط بانکی، مالی، پرداخت ها و نقل و انتقال ها می گذارد، شاهد این اثرگذاری منفی بر واردات دارو هستیم.
بیماران پروانه ای، قربانی ادعای کذب آمریکایی ها درباب عدم تحریم دارو
به گفته براتی، سال قبل که اصلاً بحث FATF هم مطرح نبود، اثرگذاری منفی تحریم ها را بر منع واردات داروهای بیماران پروانه ای مشاهده کردیم از همین رو، آمریکا می خواهد مردم ایران تحت فشار باشند تا فکر کنند راه نجاتشان، مذاکره با آمریکاست که این هم یک دروغ و فریب است.
فریب جدید آمریکایی ها همزمان با آغاز ریاست جمهوری بایدن
وی تاکید کرد: آنچه از بررسی گزارش های اندیشکده های آمریکایی درباب سیاست های آمریکا می توان دریافت این است که آمریکایی ها می خواهند با استقرار بایدن در ۲۰ ژانویه که یکم بهمن است، یک سری تخفیف های تحریمی همچون به ایران بدهند تا با این تخفیف ها، مردم ایران را تحت تأثیر قرار دهند.
براتی افزود: اما جالب این است که یکی از موارد پیشنهادی به بایدن از طرف مؤسسه ها و اندیشکده های CSIS و سی نَس (C nas)، ارائه تخفیف هایی از طرف آمریکا به ایران از موضع مبارزه با کروناست؛ یعنی بایدن در آغاز ورود به کاخ سفید، هم با اعطای وام صندوق بین المللی پول به ایران موافقت کند و هم اجازه دسترسی ایران به منابع بلوکه شده خود در خارج از کشور را بدهد؛ ضمن اینکه این منابع مالی بوسیله اینستکس اروپا کارسازی شود تا ایران بتواند لوازم مورد نیاز برای مقابله با کرونا را در اختیار بگیرد.
وی اشاره کرد: با چیدن این قطعات پازل در کنار یکدیگر، بنظر می رسد یک طراحی کامل برای فریب جامعه ایران انجام شده که اسم رمز آن «واکسن کرونا» است.

1399/10/05
01:04:29
5.0 / 5
975
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب