رئیس كل گمرك ایران خبر داد

ترخیص بیشتر از ۲ میلیون تن كالا در یك ماه

ترخیص بیشتر از ۲ میلیون تن كالا در یك ماه

به گزارش كارت خوب رئیس كل گمرك ایران اظهار داشت: از ۱۱ مهر سال جاری تا ۱۸ آبان، در مجموع ۲ میلیون و ۲۸۲ هزار تن كالا از مجموع ۴ میلیون تن، از گمركات كشور ترخیص شده است.به گزارش کارت خوب به نقل از صدا و سیما، مهدی میراشرفی عنوان کرد: پیرو افزایش موجودی کالا در گمرک و بنادر کشور و در جهت تصمیمات اتخاذ شده در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و مصوبه سفر معاون اول رئیس جمهور به استان هرمزگان، از ۱۱ مهر سال جاری تا ۱۸ آبان، در مجموع ۲ میلیون و ۲۸۲ هزار تن کالا از مجموع ۴ میلیون تن، از گمرکات کشور ترخیص شده است.
وی افزود: یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن از کالاهای ترخیص شده شامل نهاده های دامی است، ۱۲۲ هزار تن آن روغن، ۳۱۱ هزار تن دانه های روغنی، ۹۱ هزار تن برنج، ۴ هزار تن گوشت، ۹ هزار تن لاستیک سنگین و هزار و ۱۶۵ تن دارو است.
رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: پیرو تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص تسریع و تسهیل ترخیص کالا از گمرکات، و آخرین مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، بخشنامه ای به گمرکات ارسال شد که ناظر بر دو بخش است یکی بخش کالاهای اساسی و دیگری کالاهای در رابطه با تولید.
میراشرفی افزود: به این نحو که کالاهای اساسی مشتمل بر شش قلم که ارز ترجیحی دریافت می کنند می توانند بدون عرضه کد رهگیری به صورت تعهدی از گمرکات ترخیص شوند و افرادی که نمی خواهند به این صورت ترخیص کالا را انجام دهند می توانند تا ۹۰ درصد کالاها را به صورت اعتباری ترخیص و در نوبت تأمین ارز قرار گیرند.
وی اضافه کرد: در مورد کالاهایی که در رابطه با تولید هستند هم قوانینی در نظر گرفته شد بدین سان که افرادی منتظر تأمین ارز نیمایی هستند و کالاهایشان اولویت دو و یک و دو و پنج دارد می توانند کالاهایشان را بدون عرضه کد رهگیری از گمرک ترخیص کنند و باقی مانده تا زمان تأمین ارز در گمرک باقی می ماند در غیر این صورت صاحبان کالاهای در رابطه با تولید که اولویت شأن صرفا از راه وزارت صمت تعیین و به گمرک ابلاغ می شود می توانند با ارز متقاضی و ارز در مقابل صادرات کالاها را ترخیص کنند.
رئیس کل گمرک ضمن امیدواری در مورد تسریع و تسهیل ترخیص کالا با اجرای این مصوبه اظهار داشت: اتفاقات خوبی در گمرکات و بنادر در مورد ترخیص کالا در حال شکل گیری است که امیدواریم هم کمک نماید تا بازار به وضعیت پایداری برسد و هم میزان کالای موجود در گمرکات کم شود.
میراشرفی اضافه کرد: این مصوبه ناظر بر همه کالاها نیست و فقط ناظر بر کالاهایی است که اولویت آن توسط وزارت صمت تأیید می شود که صرفا کالاهای در رابطه با تولید است و سایر کالاها مشمول این مصوبه نمی گردد و در صورتی از مدت مقرر ماندگاری شأن در گمرکات بگذرد اگر کالای غیر ضرور باشند متروکه خواهند شد و تشریفات کالای متروکه برای آنها اجرا می شود.


منبع:

1399/08/21
22:19:52
5.0 / 5
1276
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کارت خوب

کارت ویزیت خوب