در پایان شهریورماه؛

حجم نقدینگی از ۲۸۹۵ هزار میلیارد تومان عبور كرد

حجم نقدینگی از ۲۸۹۵ هزار میلیارد تومان عبور كرد

كارت خوب: حجم نقدینگی در آخر شهریور به 28 هزار و 958.9 هزار میلیارد ریال رسید كه نسبت به اسفند 98 معادل 17.1 درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال قبل 36.2 درصد رشد را نشان میدهد.


به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در آخر شهریور ۹۹، حجم نقدینگی را ۲۸ هزار و ۹۵۸.۹ هزار میلیارد ریال اعلام نمود که نسبت به اسفند سال ۹۸ معادل ۱۷.۱ درصد افزایش نشان میدهد. این در حالیست که این افزایش در دوره مشابه سال قبل ۳۶.۲ درصد بوده است.
خلاصه دارایی ها و بدهی های بانک مرکزی
میزان دارایی های خارجی بانک مرکزی در شهریور سال ۹۹ به ۵۵۵۵.۱ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به اسفند سال قبل ۳.۵ درصد افزایش نشان میدهد. همین طور بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در دوره مورد بررسی نیز ۱۳۹۶.۹ هزار میلیارد ریال بوده که نشان دهنده ۲۶.۱ درصد افزایش نسبت به شهریور ۹۸ است.
وضعیت دارایی ها و بدهی های بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی
این گزارش حاکی می باشد، میزان دارایی های خارجی در این بخش با ۳۰.۵ درصد رشد نسبت به زمان مشابه سال قبل همراه بوده و به ۷، ۲۹۷ هزار میلیارد ریال رسید و حجم اسکناس و مسکوک نیز با ۲۰.۴ درصد افت به ۹۸.۵ هزار میلیارد ریال رسید.
سپرده بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی با ۲۹.۸ درصد افزایش نسبت به شهریور ۹۸ به ۳۰۲۲.۵ هزار میلیارد ریال رسید. همین طور بدهی بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی نیز در آخر شهریور ۹۹ با ۶ درصد افزایش به ۱۲۹۱.۹ هزار میلیارد ریال رسیده است.
خلاصه دارایی ها و بدهی های بانکهای تجاری
میزان دارایی های خارجی بانکهای تجاری کشور در شهریور ماه سال جاری ۷۴۴.۵ هزار میلیارد ریال است که نسبت به زمان مشابه سال پیش ۴۶.۴ درصد رشد نشان میدهد. سپرده بانکهای تجاری نزد بانک مرکزی نیز ۵۶۴ هزار میلیارد ریال بوده که ۱۷.۷ درصد افزایش یافته است.
جمع کل دارایی های بانکهای تجاری در دوره مورد بررسی، ۹۰۹۳.۵ هزار میلیارد ریال بوده که به نسبت شهریور ۹۸ دارای ۴۴.۵ درصد رشد است و میزان بدهی بانکهای تجاری به بانک مرکزی در آخر شهریور ۹۹ به ۹۶.۸ هزار میلیارد ریال رسیده که ۱۳۹ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش داشته است.
وضعیت دارایی ها و بدهی های بانکهای تخصصی
بر پایه این گزارش، میزان دارایی های خارجی بانکهای تخصصی در آخر شهریور سال جاری ۱۹۴۷.۸ هزار میلیارد ریال است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۴.۸ درصد رشد یافته است. جمع کل دارایی های بانکهای تخصصی در این دوره رقم ۸۷۱۷.۰ هزار میلیارد ریال است که ۱۶.۸ درصد رشد دارد. همین طور میزان بدهی بانکهای تخصصی به بانک مرکزی ۴۴۶.۹ هزار میلیارد ریال است که معادل منفی ۸ دهم درصد نسبت به شهریور سال ۹۸ کاهش داشته است.


منبع:

1399/08/13
12:52:53
5.0 / 5
1494
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کارت خوب

کارت ویزیت خوب