گزارش كارت خوب؛

ستادی برای مشاهده قاچاق كالا!

ستادی برای مشاهده قاچاق كالا!

وفور لوازم خانگی قاچاق در بازار در حالی است كه از سال 96تاكنون ابلاغیه های مختلفی برای برخورد با لوازم خانگی قاچاق صادر شده اما امروز و فردا كردن برای برخورد با این اقلام همچنان ادامه دارد.



به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، وفور کالاهای قاچاق در بازار لوازم خانگی در حالی است که از سال ۹۶ تا حالا ابلاغیه های مختلفی برای برخورد با لوازم خانگی فاقد شناسه کالا صادر گردیده است اما تا حالا شاهد امروز و فردا کردن ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای برخورد با قاچاق بوده ایم.
بازار لوازم خانگی در بین تمام گروه های کالایی، رتبه اول میزان قاچاق در کشور را به خود مختص کرده است. برمبنای آمار ارائه شده از طرف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در سال ۹۷ حدود ۲.۲ میلیارد دلار، لوازم خانگی قاچاق وارد کشور شده است. از جانب دیگر بنا بر اذعان سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، میزان کشفیات لوازم خانگی قاچاق در سال ۹۸ تنها چیزی در حدود ۵۳۰ میلیارد تومان بوده است. به عبارت دیگر باتوجه به این آمار و ارقام، ریسک قاچاق در بازار لوازم خانگی برای قاچاقچی نزدیک به صفر است و بنا بر این این بازار به جولانگاه سودجویان تبدیل گشته است.
وفور کالاهای قاچاق در بازار لوازم خانگی در حالی است که طی ۱۰ سال قبل طرح های مختلفی مانند «شبنم» و «ایران کد» برای شناسایی و برخورد با کالای قاچاق اجرائی شد اما در عمل موفق نبود، بطور مثال برچسب های شبنم به آسانی در بازار فروخته می شد و هر کسی می توانست آنرا بر محصولات خود درج کند.
بر همین اساس در شهریور سال ۱۳۹۵، هیأت دولت مصوبه اجرای طرح شناسه و کد رهگیری کالا را برمبنای موضوع ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بیان کرد و از سال ۹۶ تا حالا بارها دستورالعمل ها و بخشنامه های مختلفی برای جمع آوری لوازم خانگی فاقد شناسه کالا و شناسه رهگیری به دستگاه های ذی ربط و خصوصاً ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابلاغ گردیده است؛ اما در عمل هنوز هم شاهد فروش گسترده کالای قاچاق در فضای مجازی و فروشگاه های سطح شهر هستیم.
اما هم اکنون با وجود صدور ۲.۵ میلیون شناسه رهگیریِ یکتا برای صنعت لوازم خانگی و مهیا بودن شرایط شناسایی اجناس فاقد شناسه رهگیری و قاچاق، تا حالا تنها شاهد تعلل و بهانه جویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای برخورد قاچاق بوده ایم.
۴ سال امروز و فردا کردن برای برخورد با لوازم خانگی قاچاق!
حمیدرضا دهقانی نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز سال قبل گفته بود که «محصولات تولید داخل از ۱۵ دی ماه و کالاهای وارداتی از ۱۵ بهمن ماه، چنانچه فاقد شناسه کالا باشند، بعنوان کالای قاچاق محسوب خواهند شد.»
علیرغم تاکید دهقانی نیا بر عدم تمدید مهلت مذکور، اما بازهم طرح برخورد با لوازم خانگی قاچاق به در بسته خورد و علی مؤیدی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تاریخ لازم الاجرا شدن طرح برخورد با لوازم خانگی فاقد شناسه کالا را به ۲۸ اردیبهشت ماه موکول کرد. این زمان نیز گذشت، اما باز هم خبری از جمع آوری لوازم خانگی قاچاق نشد و بار دیگر موعد ۳۱ خرداد ماه برای این کار توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز معین شد که باز هم متأسفانه مثل وعده های قبلی فقط در حد حرف باقی ماند.


آیا ابلاغ رئیس جمهور، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را از خواب بیدار می کند؟
این تعلل فاحش چندساله در برخورد با لوازم خانگی قاچاق در نهایت رئیس جمهور را وادار کرد تا در تاریخ ۲۲ /۵ /۱۳۹۹ مصوبه «دستورالعمل تبصره (۴) الحاقی ماده (۱۸) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز (گروه کالایی لوازم خانگی، برقی و الکترونیک)» را رسماً به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابلاغ کند. به این ترتیب، ستاد مکلف به برخورد و ضبط لوازم خانگی قاچاق در سطح عرضه و انبارداری شده است. همین طور مقرر شد از تاریخ لازم الاجرا شدن این مصوبه (۰۱/‏۰۶/‏۱۳۹۹) برای گروه الف ۲ ماه، گروه ب ۹ ماه و گروه ج ۱۸ ماه فرجه زمانی تعیین شود و بعد از آن در صورت رؤیت هرگونه لوازم خانگی فاقد شناسه کالا و شناسه رهگیری، علاوه بر ضبط آن، ۱ تا ۲ برابر ارزش ریالی کالای مکشوفه، جریمه در نظر گرفته شود.
دستورالعمل تبصره (۴) الحاقی ماده (۱۸) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز (ابلاغ رئیس جمهور)
تاریخ اجرا
گروه
عنوان کالا
۰۱/‏۰۸/‏۱۳۹۹
الف
یخچال فریزر، یخچال، فریزر، تلویزیون، ماشین لباسشویی، ماشین ظرف شویی، کولرگازی (اسپلیت)، مایکروویو، مایکروفر، فر، پکیج، چرخ خیاطی، مانیتور (نمایشگر رایانه)، جارو برقی.
۰۱/‏۰۳/‏۱۴۰۰
ب
اتو برقی، اجاق گاز، آب میوه گیری، آبسرد کن، آسیاب، آون برقی، پنکه، تصفیه آب، جارو شارژی، چرخ گوشت، دستگاه چای ساز، سینمای خانوادگی، غذاساز، قهوه ساز، گوشت کوب الکتریکی، مخلوط کن الکتریکی، همزن، بخارشوی، اتوپرس، آرام پز و زودپز، داکت اسپلیت، تصفیه هوا، تستر.
۰۱/‏۱۲/‏۱۴۰۰
ج
اسپیکر، اسکنر، انواع پاور (صنعتی، کامپیوتر و …)، انواع بورد کامپیوتر، پردازشگر کامپیوتر CPU، ویدئو پروژکتور، پرینتر، تبلت، تلفن، اسمارت باکس، انواع حافظه، دستگاه ضبط و پخش، تلفن همراه، دوربین عکاسی، دوربین فیلم برداری، دوربین مدار بسته، ساندبار، انواع سرور، سوئیچ و روتر، فکس، دستگاه ماینر، کارت حافظه موقت RAM، لپ تاپ، مودم، کاغذ خرد کن، دستگاه فتوکپی، دستگاه پرس کارت، دستگاه پول شمار، دیتا کالکتور، دستگاه کنترل تردد، ماشین حساب، دستگاه لیبل زن، پلاتر، دستگاه امضای الکترونیکی، آنتن های گیرنده رادیویی، کنسول بازی، آمپلی فایر، اکسس پوینت، کیس کامپیوتر، کامپیوتر یکپارچه، انواع رک، مینی کامپیوتر.
سامانه ها و اصناف آماده اند؛ اما عزمی برای برخورد نیست / ‏قاچاق‬ سازمان یافته برای ضربه زدن به تولید داخل
حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه همه برندهای خارجی قاچاق در بازار ایران به آسانی در دسترس هستند، عنوان کرد: چرا باید در شرایط فعلی کمبود ارز، بخش قابل توجهی از منابع ارزی صرف خرید کالای قاچاق در خارج از مرزها شود؟
وی با اعلان اینکه هم اکنون سامانه هایی مثل شناسه کالا، شناسه رهگیری و سامانه جامع گارانتی بعنوان ابزارهای پیش نیاز طرح شناسایی و برخورد با لوازم خانگی قاچاق، کاملاً آماده بهره برداری هستند، اظهار داشت: طبق اخباری که در دست دارم برخی برندهای خارجی برای قاچاق سازمان یافته در ایران برنامه ریزی کرده و درصدد وارد کردن لطمه به تولیدات داخلی هستند.
عرضه فولاد به صورت مچینگ، صنایع تولیدی را از پا درآورده است
از دیگر مشکلات بازار لوازم خانگی که سبب افزایش بهای تمام شده محصولات و کاهش قدرت خرید مردم شده، «نرسیدن مواد اولیه به خط تولید با نرخ مناسب» است.
اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در این رابطه می گوید: نمی توان اظهار داشت که در بازار لوازم خانگی گرانفروشی داریم بلکه به سبب افزایش نرخ مواد اولیه و بالا رفتن قیمت تمام شده، شاهد «گرانی» کالاها هستیم.
غزنوی با اعلان اینکه شرایط توزیع ورق فولاد بعنوان یکی از مواد اولیه اساسی مورد نیاز تولیدکنندگان لوازم خانگی از گذشته بدتر شده است، گفت: کارخانجات فولادی به سبب اینکه در این آشفته بازار، حداکثر سود را به جیب می زنند، نمی خواهند تا این بازار به آرامش برسد.
وی در آخر با اشاره به اینکه سودجویان با دور زدن سامانه بهین یاب و همین طور سو استفاده از عملیات مچینگ مبادرت به فروش فولاد در بازار آزاد و دامن زدن به دلالی می کنند، اضافه کرد: اگر تمام محصولات فولادی فقط در بورس کالا ارائه شود بطور قطع کشف قیمت این کالا واقعی تر و ارزان تر خواهد شد.

1399/08/03
11:02:17
5.0 / 5
1433
تگهای خبر: ابزار , بازار , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب