سازمان خصوصی سازی:

زیر ساخت های وزارت نفت برای ETF آماده نبود

زیر ساخت های وزارت نفت برای ETF آماده نبود

كارت خوب: سازمان خصوصی سازی اعلام نمود: در صورتیكه عرضه بلوكی پالایشگاه ها موفق نباشد سازمان خصوصی سازی به صورت خُرد و عرضه شناور، باقیمانده سهام این پالایشگاه ها را به عموم مردم واگذار می نماید.


به گزارش کارت خوب به نقل از سازمان خصوصی سازی؛ بر مبنای تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، به دولت اجازه داده شده است که باقیمانده سهام دولت در شرکت ها را به روش های معمول و یا از راه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) عرضه و به فروش برساند و بر این اساس مسئولیت تأسیس این صندوق ها بر عهده وزارتخانه تخصصی مربوطه گذاشته شده است و هیچ دستگاهی غیر از دستگاه تخصصی مربوطه(که در مورد صندوق دارا دوم وزارت نفت می باشد)، حق تشکیل صندوق را ندارد و این مجوز قابل انتقال به هیچ دستگاه اجرایی دیگری نیست. بنابراین مبحث اعطای اختیار توسط وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش فرآورده های نفتی به وزارت امور اقتصادی و دارایی هیچگونه موضوعیت قانونی ندارد. متعاقب این ظرفیت قانونی، در ابتدای سالجاری هیأت محترم وزیران به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد تا در چارچوب ۳ صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) باقیمانده سهام دولت را به شرح زیر واگذار نماید: - صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بانک و بیمه، شامل باقیمانده سهام دولت در بانکهای صادرات، ملت، تجارت و شرکت های بیمه البرز و اتکایی امین.
- صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی شامل باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه های اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز.
- صندوق سرمایه گذاری قابل معامله صنایع خودرویی و فلزی شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس.
همانگونه که ملت شریف مستحضرند وزارت امور اقتصادی و دارایی بعنوان دستگاه تخصصی بانک ها و بیمه ها در اردیبهشت ماه جاری صندوق دارایکم را تشکیل و واحدهای آن صندوق را از راه پذیره نویسی به عموم مردم عرضه نمود. در مورد تأسیس صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی، باوجود پیگیری های مکرر و تشکیل چندین جلسه با مسئولین مربوطه در وزارت نفت در سازمان خصوصی سازی برای تأسیس صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی، متأسفانه زیرساخت های لازم برای تأسیس این صندوق توسط آن وزارتخانه فراهم نگردید و در نتیجه این صندوق تأسیس نگردید. بعد از آنکه روش واگذاری باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه ها از راه ETF پالایشی به نتیجه نرسید لاجرم سازمان خصوصی سازی پیشنهاد عرضه باقیمانده سهام دولت در این ۴ پالایشگاه به صورت بلوکی را به هیأت واگذاری عرضه داد و بر آن اساس هیأت محترم واگذاری اجازه عرضه بلوکی پالایشگاه های فوق را به این سازمان اعطا نمود. لازم به ذکر است در صورتیکه عرضه بلوکی این پالایشگاه ها موفق نباشد سازمان خصوصی سازی به صورت خرد و تدریجی و به صورت عرضه شناور باقیمانده سهام این پالایشگاه ها را به عموم مردم در بازار سرمایه عرضه می نماید.


منبع:

1399/05/21
14:41:40
5.0 / 5
1722
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب