گزارش كارت خوب

اختتام اجرای آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده بعد از ۱۳ سال

اختتام اجرای آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده بعد از ۱۳ سال

كارت خوب: بااینكه سال 92 سال پایانی اجرای آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده بود اما به سبب تعلل دولت و مجلس، بعد از گذشت 13 سال از اجرای آزمایشی، طبق وعده مجلسی ها از شروع سال 1400 قانون جدید اجرا می شود.به گزارش کارت خوب به نقل از مهر، مالیات بر ارزش افزوده نوعی از مالیات ستانی برمبنای مصرف کالا و خدمات با هدف تامین درآمدهای مالیاتی پایدار و شفاف سازی مبادلات اقتصادیست که در ۱۶۰ کشور جهان اجرا می شود؛ ایران نیز از سال ۸۷ بعد از گذشت چندین سال از ارائه پیشنهاد بخش امور مالیاتی صندوق بین المللی پول برای اجرای سیاست مالیات بر ارزش افزوده بعنوان یکی از عوامل اصلی افزایش کارایی و اصلاح نظام مالیاتی، مبادرت به اجرای آزمایشی این قانون کرده است.
کارشناسان و فعالان اقتصادی از همان زمان انتقادات زیادی به این مساله داشتند و اذعان می کردند عدم اطلاع رسانی دقیق، شفاف و عمومی درباب این نوع مالیات و عدم رفع اشکالات قانونی، علاوه بر اینکه بعضی از تولیدکنندگان خصوصاً تولیدکنندگان خرد و متوسط را با مشکل مواجه کرده است و در عین حال سبب شده بعضی از سودجویان با سوءاستفاده از شرایط، قیمت نهایی کالا را بالا ببرند و مالیات بر ارزش افزوده را مقصر این اتفاق نشان دهند.
مالیات بر ارزش افزوده بدون فراهم کردن زیرساخت ها در ایران اجرا شددر همین ارتباط وحید عزیزی کارشناس اقتصادی در گفت و گویی با خبرنگار مهر می گوید: نقدهای زیادی از همان سال ۸۷ که این مالیات تصویب گردید به آن وجود داشت. مهم ترین نقد این بود که در کشورهای دیگر دنیا پیش از اقدام برای ستاندن این مالیات، زیرساخت را به نحوی فراهم می کنند که نیاز به ممیزمحوری در آن به حداقل برسد. وی افزود: متأسفانه این مساله در کشور ما در نظر گرفته نشد و ما بدون در نظر گرفتن ملاحظات از همان ابتدا سراغ اجرا رفتیم. عزیزی اضافه کرد: لازمه اینکه در نظریه گفته می شود، مالیات بر ارزش افزوده بوسیله حلقه هایی از تولید کننده به مصرف کننده می رسد این است که به صورت خودکار شاخصهای ارسالی از سمت خریدار و فروشنده به سازمان مالیاتی در سامانه ای چک شود یعنی هم تهاتر گیری صورت گیرد و هم اینکه آنهایی که صحیح است تأیید شود و آنهایی که ایراد دارد توسط ممیز بررسی شود.ورود لایحه مالیات بر ارزش افزوده در سال ۹۵ به مجلس
در این بین، سال ۹۲ سال پایانی اجرای آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شد اما باتوجه به تاکید برنامه پنجم توسعه بر استمرار این قانون، دریافت این نوع مالیات همچنان به صورت آزمایشی ادامه یافت تا دولت لایحه دائمی را به مجلس ارسال نماید.
در نهایت نیز با اصرار نمایندگان مجلس، در اسفند سال ۹۵ لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده از طرف دولت به مجلس ارائه شد و بعد از آن وعده های زمانی مختلفی جهت بررسی، تصویب و اجرای این لایحه از طرف مجلس اعلام گردید که هیچیک رنگ واقعیت به خود نگرفت اما بالاخره در تیرماه سال ۹۸ کلیات لایحه در صحن تصویب گردید.
در حالی که انتظار می رفت اصلاح مالیات بر ارزش افزوده در جهت تسهیل شرایط تولیدکنندگان در نیمه اول سال ۹۸ نهایی شود اما پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم آب پاکی را روی دست تولیدکنندگان ریخت و اعلام نمود که تصویب لایحه اصلاحیه تا آخر سال ۹۸ به طول خواهد کشید.
پایان اجرای آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده از ۱۴۰۰
لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده در نهایت ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و سپس برای تأیید نهایی به شورای نگهبان ارسال شد که بعد از ایرادات شوری نگهبان، نمایندگان مجلس یازدهم بمنظور تامین نظر این نهاد، روز یکشنبه ۲۲ تیرماه لایحه مالیات بر ارزش افزوده را اصلاح کردند.
در همین راستا آنطور که پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است «بر اساس مصوبه کمیسیون، قانون فعلی تا آخر سال جاری -۹۹- تمدید شده و قانون جدید از فروردین ۱۴۰۰ لازم الاجرا خواهد بود.»
البته باید توجه داشت که طبق گفته کارشناسان، به کارگیری صندوق های فروش یکی از زیرساخت های مهم در اجرای مالیات بر ارزش افزوده است بدین جهت پیش از مطرح شدن لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده در مجلس در لایحه جداگانه ای موضوع صندوق فروش و سامانه مودیان به تصویب رسید که در قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز این سامانه مودیان اضافه شده است و در صورت راه اندازی این سامانه، ستاندن مالیات خودکار خواهد شد.
بنابراین باید منتظر ماند و دید که اجرای این دو قانون یعنی مالیات بر ارزش افزوده و صندوق های مکانیزه فروش تا چه حد می تواند شفافیت را در شیوه محاسبه و وصول مالیات بر ارزش افزوده افزایش داده و موانع پیش روی تولیدکنندگان را بردارد.منبع:

1399/04/24
13:58:52
5.0 / 5
2334
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب