پیش نویس لایحه نحوه اداره شركتهای عمومی به دولت رفت

پیش نویس لایحه نحوه اداره شركتهای عمومی به دولت رفت

به گزارش كارت خوب وزارت امور اقتصادی و دارایی از تهیه پیش نویس لایحه نحوه اداره شركتهای بخش عمومی و ارسال آن برای تصویب در دولت اطلاع داد.


به گزارش خبرگزای مهر به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، این وزارتخانه از تهیه پیش نویس لایحه نحوه اداره شرکتهای بخش عمومی و ارسال آن برای تصویب در دولت اطلاع داد.
شرکتهای بخش عمومی شامل شرکتهای دولتی و سایر شرکتهای متعلق به مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و سایر بخشهای عمومی، همواره در اقتصاد کشور نقش پررنگی داشته و هم اکنون هم در جهت رشد اقتصادی و جهش تولید، نقش آفرینی و تأثیرگذاری اینگونه شرکتها با هدف اتکا به توان داخل و هم افزایی آنها اهمیت دوچندان یافته است.
از جمله مهمترین رویکردها و محورهای لایحه مذکور عبارتند از نظام مند کردن سرمایه گذاری و بنگاه داری شرکت های دولتی در جهت اهداف توسعه ای کشور، استقرار نظام راهبری (حاکمیت) شرکتی، بازتعریف بودجه شرکت های دولتی از راه اجبار به عرضه بودجه تلفیقی در شرکت های دولتی مادر تخصصی و اصلاح مأخذ محاسبه سود سهام شرکت های دولتی، نظام مند نمودن نحوه انتخاب و انتصاب مدیران و نحوه پرداخت حقوق و مزایا و گزارش گری و ارزیابی منظم و شفاف عملکرد و همینطور اطلاع رسانی و پاسخگویی شرکتهای بخش عمومی به عموم مردم در جهت قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات.
با توجه به اهمیت جمع آوری آمار و اطلاعات شرکتهای بخش عمومی در نظام سیاستگذاری و تصمیم گیری اقتصادی، لایحه مذکور کوشیده است ابزارهای قانونی لازم به منظور گردآوری و تمرکز اینگونه اطلاعات و آمار را فراهم آورد. بنابر این انتظار می رود با تصویب لایحه مزبور نظام اطلاعات یکپارچه و متمرکزی در مورد شرکتهای تابعه نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی، صندوق های بازنشستگی وابسته به دستگاه های اجرایی، مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر بنیادها، نهادها، ستادها، قرارگاه ها و امثالهم، از نظر تعداد، نوع فعالیت و آثار عملکردی آنها در نظام اقتصادی کشور فراهم شده و اثربخشی آن ارتقا یابد.
انتظار می رود با تصویب و اجرای لایحه نحوه اداره شرکتهای بخش عمومی، ضمن ایجاد چارچوب و نظامی واحد برای بنگاه داری نوین در بخش عمومی کشور، زمینه مناسبی برای نظارت، راهبری و ارزیابی عملکرد شرکتهای بخش عمومی در جهت افزایش شفافیت، ارتقای بهره وری و بهبود پاسخگویی فراهم گردد.


منبع:

1399/04/06
14:17:19
5.0 / 5
2561
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , پرداخت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب