از سوی سازمان برنامه انجام شد

تخصیص سه هزار میلیارد ریال برای اقدامات پیشگیرانه اطفاء حریق

تخصیص سه هزار میلیارد ریال برای اقدامات پیشگیرانه اطفاء حریق

به گزارش كارت خوب سازمان برنامه و بودجه از تخصیص حدود سه هزار میلیارد ریال برای اقدامات پیشگیرانه اطفاء حریق در عرصه های منابع طبیعی كشور اطلاع داد.


به گزارش کارت خوب به نقل از سازمان برنامه و بودجه، ً آتش سوزی ها در عرصه های منابع طبیعی و پارکهای ملی کشورمان همانند سایر مناطق مستعد در کشورهای دیگر، با عنایت به شرایط اقلیمی و پوشش گیاهی آنها خواه به صورت طبیعی و یا به طور سهوی و عمدی توسط اشخاص و بهره برداران محلی رخ می دهند. این پدیده در سال هایی که رطوبت نسبی زمین تحت تاثیر بارندگی ها افزایش می یابد، با عنایت به افزایش تراکم پوشش گیاهی، شدت بیشتری پیدا می کند. از سوی دیگر به منظور پیشگیری، کنترل و اطفای آنها هم شیوه های مختلفی همچون اعمال برخی شیوه های مدیریتی نظیر ایجاد آتش سوزی های مصنوعی کنترل شده و راه اندازی آتش بر و … وجود دارد که متأسفانه در کشور ما کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. با اینحال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با عنایت به وجود منابع اعتباری در چارچوب ردیف های اعتباری طرح های مختلف صیانتی مربوط در مناطق جنگلی زاگرسی، ارسباران و شمال کشور و مدیریت پایدار مراتع کشور، لزوم دارد با استفاده از ظرفیت نیروهای حفاظتی مربوط در چارچوب گشت و مراقبت و همینطور سازمان حفاظت محیط زیست از راه نیروهای محیط بان مستقر در محل، خیلی از آتش سوزی ها را در حداقل زمان ممکن کنترل نمایند. در مورد اطفای حریق های رخ داده در عرصه های طبیعی، با عنایت به مسئولیت سازمانهای جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و همینطور سازمان حفاظت محیط زیست در مورد پارکهای ملی و مناطق حفاظت شده طبیعی مربوط، همه ساله در چارچوب ردیف های مختلف اعتباری در قانون بودجه سنواتی منابع اعتباری مورد نیاز پیشبینی و در اختیار دستگاه اجرایی در قالب منابع و درآمدهای وصولی و امکانات دولت قرارداده می شود. برای اطفای حریق علاوه بر شیوه های زمینی، استفاده از اطفای هوایی هم با استفاده از هواپیما و بالگرد در بعضی از کشورها مرسوم می باشد. لیکن در کشور ما این شیوه با عنایت به هزینه های مترتب بر آن و کمبود منابع و تجهیزات، به صورت محدود با عنایت به شرایط پستی و بلندی های مناطق وقوع حریق، اغلب به منظور شناسایی و هلی برد نیروها مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد تأمین اعتبار مورد نیاز برای خرید بالگرد توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و یا سازمان حفاظت محیط زیست قابل ذکر است. هم اکنون در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی شرکت هواپیمایی خدمات ویژه با داشتن چندین هواپیما، می تواند بعنوان بازوی پشتیبان جهت انجام عملیات سم پاشی ضد آفات و بیماری ها و برای اطفای حریق در عرصه های منابع طبیعی مورد استفاده قرار گیرد. - وضعیت اعتبارات اختصاص یافته برای پیشگیری و اطفای حریق اعتبارات طرح های عمرانی ۱- سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور: در خلال سالهای ۱۳۹۹-۱۳۹۶ در چارچوب طرح تأمین تجهیزات یگان حفاظت و اطفا حریق (به شماره طبقه بندی (۱۳۰۶۰۲۰۰۱) جمعاً مبلغ ۱، ۰۵۰ میلیارد ریال به منظور خرید تجهیزات اختصاص یافته است.
۲- سازمان حفاظت محیط زیست محیط زیست: در خلال سالهای ۱۳۹۹-۱۳۹۶ در چارچوب اجرای طرح های مرتبط محیط زیستی به منظور اقدامات پیشگیری و اطفای حریق جمعاً مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.
اعتبارات جاری
در خلال سالهای ۱۳۹۹- ۱۳۹۶ در چارچوب ردیف متفرقه هزینه ای، تحت عنوان هزینه های اطفای حریق جنگل ها و مراتع جمعاً مبلغ ۱۴۴ میلیارد ریال و همینطور از محل اعتبارات حوادث غیرمترقبه مبحث ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (۱۲) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران جمعاً مبلغ ۱۴۰ میلیارد ریال اختصاص یافته است. اعتبار از محل تسهیلات علاوه بر موارد مندرج در قوانین بودجه سنواتی، در قالب ماده واحده قانون اصلاح ماده (۵۶) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و آیین نامه اجرایی آن هم مبلغ ۱، ۴۰۰ میلیارد ریال (۱۰۰۰ میلیارد ریال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال سازمان حفاظت محیط زیست) در سال ۱۳۹۶-۱۳۹۷ به منظور تهیه و تأمین تجهیزات مورد نیاز همچون حفاظتی و اطفای حریق سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان حفاظت محیط زیست در چارچوب تفاهم نامه فیما بین وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سازمان برنامه و بودجه کشور، یک مؤسسه اعتباری به دستگاه های مذکور تأمین و پرداخت شده است. با عنایت به موارد فوق الذکر در خلال سال های اخیر بیشتر از ۲۸۴ میلیارد ریال اعتبارات هزینه ای (از محل منابع ردیف های متفرقه و اعتبارات حوادث غیر مترقبه) و۲۷۰۰ میلیارد ریال اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای به سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان حفاظت محیط زیست برای تأمین هزینه ها و تهیه تجهیزات مورد نیاز همچون تجهیزات حفاظتی و اطفای حریق توسط سازمان برنامه و بودجه پرداخت شده است. شایان ذکر است اعتبار مصوب سال ۱۳۹۹ برای این منظور مبلغ ۱۱۴ میلیارد ریال اعتبار هزینه ای و ۴۶۵ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای بوده است که تابحال جمعاً" مبلغ ۴۹۵ میلیون ریال معادل ۸۵، ۵ درصد آن تخصیص یافته است.

1399/03/13
23:21:13
5.0 / 5
2690
تگهای خبر: پرداخت , تجهیزات , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب