رئیس سازمان برنامه اعلام كرد:

بخش كشاورزی دارای بالاترین ظرفیت برای تحقق جهش تولید

بخش كشاورزی دارای بالاترین ظرفیت برای تحقق جهش تولید

به گزارش كارت خوب رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: بخش كشاورزی از بیشترین ظرفیت و استعداد برای كاهش واردات و تحقق جهش تولید برخوردارست.


به گزارش كارت خوب به نقل از صدا و سیما؛ محمدباقر نوبخت درانتها چهارمین جلسه ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش تولید اظهار داشت: در جلسه امروز مهمترین برنامه ها برای جایگزینی واردات و توسعه صادرات محصولات كشاورزی ارائه شد كه همچون آن ارائه برنامه ها برای كاهش واردات اقلام كشاورزی مانند ذرت، جو، دانه های روغنی، كنجاله و شكر بود.
وی اظهار داشت: برای این كه بتوانیم از وضع واردات قابل توجه محصولات كشاورزی خلاص شویم طرح های اعلامی وزارت جهاد كشاورزی مورد توجه قرار گرفت، برای اینكه بطور نمونه در سال قبل و سال پیش از آن بیش از ۱۴ میلیارد دلار به واردات اختصاص دادیم، اما امسال باتوجه به محدودیت های ارزی باید بتوانیم به جهش تولید دست یابیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه كرد: توسعه صادرات محصولات كشاورزی یكی دیگر از اولویت هاست، برای اینكه بطور نمونه كیفیت محصولات ارگانیك ما آنقدر زیاد است كه می توانیم صادرات خوبی به كشورهای منطقه و جهان داشته باشیم بدین جهت ساز و كار توسعه صادرات در این بخش بررسی گردید.
نوبخت افزود: تحقق سیاستگذاری های یاد شده به بهبود وضع كلان اقتصاد نیاز دارد و این كه چگونه فرآیندها را اصلاح نماییم تا این جهش صورت گیرد این اصلاح می تواند در كسب و كارها، نظام مالی و نظام مالیاتی صورت گیرد.
وی اظهار داشت: در یك تا دو سال قبل رشد اقتصادی كشور با احتساب نفت منفی بود، اما در پاییز سال قبل رشد اقتصادی كشور بدون نفت مثبت شد و این ناشی از رشد ۷ درصدی در حوزه كشاورزی بود این رشد نشان میدهد بخش كشاورزی از استعداد و ظرفیت لازم برای دستیابی به جهش تولید برخوردارست.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه كرد: برای دستیابی به جهش تولید در كشاورزی به افزایش سطح زیر كشت متكی نیستیم بلكه با روش های فناورانه، رشد قابل توجه در تولید را خواهیم داشت؛ ضمن این كه الان نیز كشت گلخانه ای كه با همین روش انجام می شود به كشورهای همسایه صادر می شود.
نوبخت همین طور اظهار داشت: منابع بودجه عمومی امسال كشور حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است كه معادل ۲۰ درصد آن یعنی بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را در عرصه كرونا و در رابطه با كرونا صرف خواهیم كرد.
وی اضافه كرد: از این ۱۰۰ هزار میلیارد تومان، ۲۵ هزار میلیارد تومان برای طرح های مختلف از خزانه تامین می شود كه حدود ۱۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد آن در دو هفته گذشته به وزارت بهداشت داده شد و ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان آن نیز برای ۵ برنامه اعلامی وزارت بهداشت تا اختتام ماه آینده در اختیار این وزارتخانه قرار خواهد گرفت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: ۷۵ هزار میلیارد تومان نیز تسهیلات ارزان قیمت و با نرخ ترجیحی به كسب و كارهای لطمه دیده از كرونا اختصاص خواهیم داد.
نوبخت اضافه كرد: علاوه بر این ها برای اتمام طرح های عمرانی نیز ۸۷ هزار میلیارد تومان منابع در نظر گرفتیم تا با اتمام این طرح ها، مردم بتوانند از مزایای آن استفاده كنند در عین حال در همین اوضاع و احوال از وضع كارمندان نیز غافل نشدیم و برای شاغلان و بازنشستگان افزایش هایی را در نظر گرفتیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در جلسه آینده ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش تولید كه روز سه شنبه ۱۲ فروردین برگزار می گردد وزارتخانه های صمت، نفت و راه و شهرسازی برنامه های خود در دستیابی به جهش تولید را عرضه خواهند كرد.


منبع:

1399/01/10
14:01:17
5.0 / 5
3067
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کارت خوب

کارت ویزیت خوب