مركز آمار اعلام كرد

تورم بهمن ماه ۳۷ درصد شد

تورم بهمن ماه ۳۷ درصد شد

كارت خوب: نرخ تورم سالانه بهمن ماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای كشور به ۳۷ درصد رسیده كه نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.6 واحد درصد كاهش نشان میدهد.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، مركز آمار اعلام نمود: نرخ تورم نقطه ای بهمن ماه ۱۳۹۸ در مقایسه با ماه قبل ۱.۳ واحد درصد كاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با كاهش ۴.۳ واحد درصدی به ۱۹.۷ درصد و گروه «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» با افزایش ۰.۱ واحد درصدی به ۲۷.۵ درصد رسیده است.
كاهش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای كشور
منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در بهمن ماه ۱۳۹۸ به عدد ۲۵ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای كشور بطور میانگین ۲۵ درصد بیشتر از بهمن ۱۳۹۷ برای خرید یك «مجموعه كالاها و خدمات یكسان» هزینه كرده اند.
نرخ تورم نقطه ای بهمن ماه ۱۳۹۸ در مقایسه با ماه قبل ۱.۳ واحد درصد كاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با كاهش ۴.۳ واحد درصدی به ۱۹.۷ درصد و گروه «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» با افزایش ۰.۱ واحد درصدی به ۲۷.۵ درصد رسیده است.
این در حالی است كه نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۲۵.۱ درصد می باشد كه نسبت به ماه قبل ۱.۱ واحد درصد كاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۲۴.۴ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۲.۶ واحد درصد كاهش داشته است.
افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای كشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه بهمن ۱۳۹۸ به ۱.۱ درصد رسیده كه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل ۰.۳ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» به ترتیب ۰.۸ درصد و ۱.۲ درصد بوده است.
این در حالی است كه نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۱.۲ درصد است كه نسبت به ماه قبل ۰.۳ واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۰.۷ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است.
كاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای كشور
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یك سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه پیش از آن می باشد. نرخ تورم سالانه بهمن ماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای كشور به ۳۷ درصد رسیده كه نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ۱.۶ واحد درصد كاهش نشان داده است.
این در حالی است كه نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۳۶.۵ درصد است كه نسبت به ماه قبل ۱.۵ واحد درصد كاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۴۰.۱ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۲.۱ واحد درصد كاهش داشته است.
تغییرات قیمت ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (پیاز، بادمجان و فلفل دلمه) می باشد. در گروه عمده «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» گروه «حمل و نقل» (انواع اتومبیل سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
هم چنین متوسط بهای یك متر مكعب گاز مصرفی خانوارها و گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت گاو، گوشت گوسفند) نسبت به ماه قبل، كاهش قیمت داشته است.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهك های هزینه ای كل كشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در بهمن ماه ۱۳۹۸ برای دهك های مختلف هزینه ای از ۳۶.۳ درصد برای دهك اول تا ۳۸.۹ درصد برای دهك دهم است.
متن كامل گزارش مركز آمار از تورم بهمن ماه ۱۳۹۸ از اینجا قابل دریافت است.


منبع:

1398/12/03
14:35:58
5.0 / 5
4150
تگهای خبر: تورم , خدمات , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب