مركز آمار اعلام كرد؛

افزایش قیمت مصالح ساختمانی در پاییز

افزایش قیمت مصالح ساختمانی در پاییز

به گزارش كارت خوب در حالیكه تورم مصالح ساختمانی در تابستان سال جاری نسبت به بهار سالجاری صفر درصد بود، در پاییز نسبت به تابستان با رشد ۳.۷ درصدی روبرو شده است.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، مركز آمار ایران در گزارشی در مورد تورم مصالح و نهاده های ساختمانی اعلام نمود: شاخص نهاده های ساختمان های مسكونی در پاییز سال جاری به رقم ۴۴۲ رسید كه نسبت به شاخص فصل پیش از آن (تابستان ۹۸) كه ۴۰۲ بود، معادل ۳.۷ درصد رشد داشته است. این در شرایطی است كه در تابستان سال جاری رشد شاخص قیمت نهاده ها و مصالح ساختمانی نسبت به بهار ۹۸ رشد صفر درصدی داشته است.
بیشترین میزان افزایش قیمت مصالح ساختمانی در پاییز نسبت به تابستان سال جاری به ترتیب به سه گروه كالایی «آهن آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده»، «چوب» و «خدمات» با ۱۴.۴، ۶.۵ و ۳.۷ درصد افزایش اختصاص داشت.
در عین حال بیشترین میزان كاهش قیمت مصالح ساختمانی در پاییز ۹۸ نسبت به تابستان سالجاری هم به ترتیب به سه گروه كالایی «سیمان، بتن، شن و ماسه»، «انواع بلوك سفال و آجر» و «موزائیك، كاشی و سرامیك» با رشد منفی ۸.۱، ۱.۴ و یك درصد اختصاص داشت.
اگرچه گروه كالایی سیمان، بتن، شن و ماسه در پاییز سال جاری نسبت به تابستان سال جاری رشد منفی ۸.۱ درصد داشته، اما در مقایسه با فصل مشابه سال قبل (پاییز ۹۷) افزایش قیمت ۳۵ درصدی را نشان داده است.
همچنین قیمت گروه كالایی گچ در پاییز سال جاری نسبت به پاییز سال قبل از افزایش ۲۳.۳ درصدی و گروه كالایی «آجر و بلوك سفال» با رشد ۳۹.۸ درصدی مواجه بوده اند.
قیمت ایزوگام، قیر و آسفالت هم در پاییز سال جاری نسبت به تابستان سالجاری و نسبت به فصل مشابه سال قبل (پاییز ۹۷) به ترتیب با افزایش ۶.۲ و ۸.۹ درصدی روبه رو بوده و شیرآلات بهداشتی هم در این دو شاخص به ترتیب رشد مثبت ۳.۷ و ۱۴.۴ درصدی داشته است.
بنا بر اعلام مركز آمار، در بخش خدمات ساختمانی در دو گروه خدماتی «نقاشی ساختمان» و «تأسیسات برقی» در پاییز سال جاری نسبت به پاییز سال قبل افزایش به ترتیب ۱۹.۸ و ۳۴.۱ درصدی داشته اند.
متن كامل گزارش مركز آمار ایران از تغییرات شاخص قیمت نهاده های ساختمان های مسكونی در پاییز ۹۸ را از اینجا ببینید.

1398/11/09
15:41:39
5.0 / 5
4090
تگهای خبر: تورم , خدمات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب