معاون گمرك ایران:

۲۵ سازمان در فرایند تجارت دخیل هستند

۲۵ سازمان در فرایند تجارت دخیل هستند

به گزارش كارت خوب معاون گمرك ایران، ضمن تشریح علل طولانی شدن تشریفات گمركی، اظهار داشت: گمرك در انجام فرایند تشریفات خود، از صفر تا صد با بیشتر از ۲۵ سازمان مختلف در ارتباطست.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، مهرداد جمال ارونقی در گفت و گوی رادیویی تصریح كرد: تمامی دستگاه هایی كه در امر تجارت خارجی دخیل هستند، طبق ماده ۱۲ قانون امور گمركی موظفند تحت نظارت گمرك اقدام كنند؛ قانون امور گمركی مصوب سال ۱۳۹۰ گمرك را بعنوان مدیریت واحد در این حوزه شناخته است.
معاون فنی و امور گمركی گمرك ایران اظهار داشت: یكپارچه سازی تجارت از این نظر مفهوم پیدا می كند كه در تشریفات تجارت خارجی سازمان های مختلفی در پیش از صدور مجوز ورود كالا، تشریفات حمل كالا، بعد از رسیدن كالا به گمرك و تشریفات ترخیص و پس از تشریفات ترخیص به یك نحوی با هم ارتباط تنگاتنگی دارند.
وی اضافه كرد: باید اساس این سازمان ها در جهت یك هدف واحد یكپارچه باشد تا بتوانند فرایند تشریفات را به حداقل زمان ممكن كاهش دهند.
جمال ارونقی خاطرنشان كرد: گمرك در انجام فرایند تشریفات خود از صفر تا صد با بیشتر از ۲۵ سازمان مختلف در ارتباط می باشد.
وی اضافه كرد: این سازمان ها در زمینه های مختلف از قبیل صدور مجوز های قانونی برای ترخیص كالا، اعمال كنترل ها و نظارت های لازم، صدور مجوز ورود كالا، تامین، تخصیص و كنترل ارز و بسیاری موارد دیگر نقش آفرین هستند.
معاون فنی و امور گمركی گمرك ایران اظهار داشت: فرایند های مختلفی كه تعریف شده برای ترخیص كالا، انجام تشریفات گمركی و كنترل های كه پشت سر هم صورت می گیرد تمامی این موارد سبب طولانی شدن انجام تشریفات گمركی خواهد شد.
وی اضافه كرد: این شرایط برای پیش از انجام تشریفات گمركی هم صادق است یعنی امكان دارد یك كالا از جانب چند سازمان به طور همزمان مورد اظهار نظر قرار گیرد.
جمال ارونقی اظهارداشت: برای یك كالا به فرض سه مجوز قانونی نیاز است كه هریك از این مجوزها احتیاج به نمونه برداری و كنترل های جداگانه از جانب دستگاه ها دارد كه متاسفانه چنین رویه ای باعث طولانی شدن فرایند انجام تشریفات گمركی می شود.
وی اظهار داشت: خوشبختانه در سایر كشورها بدین شكل نیست بلكه كنترل ها یا نمونه برداری از كالا به وسیله یك دستگاه صورت می گیرد.
معاون فنی و امور گمركی گمرك ایران اضافه كرد: امكان دارد سه دستگاه برای صدور مجوز قانونی اظهار نظر كنند اما نمونه برداری به وسیله یك دستگاه صورت می گیرد كه این رویه باعث تسهیل و تسریع فرآیندها خواهد شد.

1398/09/21
15:58:46
5.0 / 5
4449
تگهای خبر: هارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب