یك مقام مسئول اعلام كرد:

اقتصاد مقاومتی بسیار فراتر از تاب آوری اقتصادیست

اقتصاد مقاومتی بسیار فراتر از تاب آوری اقتصادیست

به گزارش كارت خوب عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینكه مفهوم اقتصاد مقاومتی بسیار فراتر از تاب آوری اقتصادی می باشد، اظهار داشت: در این نوع مقاومت جامعه یاد می گیرد كه بحران را چگونه به فرصت تبدیل كند.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، مجید قاسمی عصر امروز دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸ در دومین همایش راهكارهای توسعه فرهنگ صنعتی با اشاره به اینكه در درون فرهنگ صنعتی مقاومت جای گرفته است، اظهار داشت: در بحث فرهنگ صنعتی به خوبی می توان رد پای مقاومت را مشاهده كرد. این در شرایطی است كه طی سال های اخیر فرهنگ صنعتی ورای میراث صنعتی قرار گرفته و منابع معاصر و پیش روی در رابطه با فرهنگ و نیز منابع خلاق را هم در بر می گیرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه كرد: فرهنگ صنعتی به دارایی نامشهود متكی بر میراث صنعتی تكیه می كند و در واقع پل ارتباطی بین جامعه و صنعت را می سازد. به نحوی كه مجموعه ای از میراث های ملموس و ناملموس در كنار دارایی هایی از قبیل ذهنیت، مهارت و كاركرد بعنوان مجموعه ای پایه ای، روال تحولات صنعتی را تحت تاثیر قرار می دهد.
وی اشاره كرد: مناطقی كه زمانی صنعتی محسوب می شدند قادر به تغییر ساخت و تبدیل شدن به مناطق جدید صنعتی هستند و در واقع فرهنگ، نیرو محركه افزایش مقاومت در مناطق پساصنعتی خواهد شد. بدین سبب مسئولان و دست اندركاران باید در این جوامع تلاش كنند كه فرهنگ صنعتی را ایجاد و تقویت نموده تا بتوانند فضایی بی همتا و باز برای توسعه صنعتی به شكل پویا به وجود آورند.
قاسمی در ادامه به مبانی و پایه های اقتصاد مقاومتی اشاره و اشاره كرد: اقتصاد مقاومتی نوعی از اقتصاد است كه با ایجاد مكانیزم های پویا و فعال می تواند در مقابل ضربه های مختلف كننده ساخت و هویت مقاومت كرده و ظرف كوتاه ترین زمان ممكن باردیگر كشور را به مسیر توسعه ای برگرداند پس اقتصاد مقاومتی قادر می باشد ظرفیت متحول كردن فرهنگ صنعتی را در درون اقتصاد ایجاد نماید.
این مقام مسئول در نظام بانكی با اشاره به اینكه مقابله با ضربه ها و لطمه های منتهی به از دست دادن هویت، ساختار، مقاومت و قابل پیش بینی كردن ضربه ها خواسته اقتصاد مقاومتی است، اظهار داشت: دغدغه های مقاوم سازی اقتصاد همواره وجود دارد اما برخی كه مفهوم تاب آوری اقتصاد را بجای اقتصاد مقاومتی مطرح می كنند در واقع اقتصاد ریاضتی را مدنظر دارند در صورتیكه اقتصاد مقاومتی فراتر از تاب آوری است.
وی با برشمردن محورهای اقتصاد مقاومتی اشاره كرد: در سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی محورهای تغییرناپذیری وجود دارد كه حفظ آن ضروری می باشد. به نحوی كه حفظ دستاوردهای كشور تداوم پیشرفت، تحقق آرمان ها و اصول قانون اساسی، تحقق سند چشم انداز ۲۰ ساله و دستیابی به اقتصاد متكی بر دانش و فناوری مدنظر است. ضمن اینكه تحقق عدالت بنیادین در اقتصاد، برون گرا بودن و پویایی نیز از دیگر شاخصه های آن محسوب می شود.
قاسمی اظهار داشت: بحث مقاومت در واقع ایجاد ظرفیت هایی است كه عامل كاهش دوره های زمانی نابسامانی بین زمان بروز ضربه و برگشت به مسیر عادی بوده و به تضمین پایداری می انجامد. پس مقاومتی شدن اقتصاد به معنای از دست دادن هویت ملی نیست بلكه مقاومت مشاركتی و حضور آحاد مردم را دنبال می كند.
وی افزود: در این نوع مقاومت جامعه یاد می گیرد كه بحران را چگونه به فرصت تبدیل كند و این همان رفتاری است كه در بخش صنعت در قالب پذیرش تحول، فرهنگ صنعتی نامیده می شود كه ایجاد یك فرهنگ پویا با تاكید بر مجموعه میراث های صنعتی است كه می تواند تغییر ایجاد كند.
وی افزود: اگر از ما سوال شود كه آیا تولید خودرو در ایران همپای دنیا پیشرفت كرده بطور قطع پاسخ ما منفی است در صورتیكه بنظر می رسد چیزی كه صاحب نداشته باشد هیچ وقت به جایی نخواهد رسید و ما باید بپذیریم كه این اقدام را صورت نداده ایم و حاضر هم نیستیم تحول ایجاد نماییم.
قاسمی با اشاره به اظهار نظر رئیس كل بانك مركزی در مورد صنعت خودروسازی كه با واكنش های بسیاری همراه شد اظهار داشت: متاسفانه خودروسازی در كشور متولی ندارد و نیاز است كه در آن تحول ایجاد شود.
وی افزود: دانش بنیانی عاملی است كه می تواند ابزار تحول فرهنگ صنعتی شده و پیشتازی اقتصاد دانش بنیان یكی از محورهای كلیدی اقتصاد مقاومتی است. به نحوی كه ایجاد فرهنگ صنعتی پویا خواهد بود كه بتواند میراث صنعتی كشور را به بهترین نحو گسترش دهد.
وی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی می تواند زمینه لازم را برای ایجاد ظرفیت تقویت و پویایی فرهنگ صنعتی ایجاد نماید.
وی در ادامه به پیوند افراد باتجربه د رحوزه های صنعتی با برخی بانك ها اشاره و اشاره كرد: در یك شركت ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده كه تركیبی از همكاری فرهنگ صنعتی بخش مالی و نیز صنعت كشور به حساب می آید ضمن اینكه خط لوله صادرات گاز به عراق با ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری در كمتر از یك سال و نیم راه اندازی شد كه امسال ۴.۵ میلیارد دلار برای كشور ارز آوری داشته است پس فرزندان این آب و خاك قادرند دست به كارهای بزرگ بزنند.


منبع:

1398/08/14
10:24:13
5.0 / 5
4310
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کارت خوب

کارت ویزیت خوب