معاون وزیر اقتصاد:

برنامه های جدی برای جلوگیری از فرار مالیاتی در دست اقدام است

برنامه های جدی برای جلوگیری از فرار مالیاتی در دست اقدام است

كارت خوب: رئیس سازمان مالیاتی با اشاره به اینكه در زمینه مبارزه با فرار مالیاتی و پیش گیری از جرایم مالیاتی برداشته شده و برنامه های جدی نیز در دست اجرا است، از اجرای برنامه هوشمندسازی نظام مالیاتی خبرداد.به گزارش كارت خوب به نقل از سازمان مالیاتی ایران، امید علی پارسا، روز سه شنبه ۱۲ شهریور ماه، در اجلاس سراسری مدیران مالیاتی كه در اصفهان برگزار شد، عنوان داشت: هدف اصلی نظام مالیاتی اصلاح نظام درآمدی و اقتصادی كشور و حركت به سمت توسعه و عدالت اجتماعی است و وصول مالیات هدف بعدی ما محسوب می شود.
وی با اشاره به اجماع و همگرایی سه قوه برای تحقق سیاست تامین حداكثری بودجه از محل درآمدهای مالیاتی و مبارزه جدی با مفاسد اقتصادی در كشور اشاره كرد: امروز نگاه هر سه قوه و كلیه اركان نظام به مالیات معطوف است و در حقیقت مهمترین سیاست كشور برای عبور از شرایط تحریم و پیروزی در جنگ تمام عیار اقتصادی، اتكای بودجه كشور به درآمدهای مالیاتی است.
پارسا اضافه كرد: برای تحقق عدالت مالیاتی، مالیات باید متناسب با ثروت، درآمد و دارایی افراد ستاندن شود و در حقیقت، با یك نظام مالیاتی كارا، منصف، عادل و شجاع می توان انتظار تحقق عدالت در جامعه را داشت.
رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور اشاره كرد: نظام مالیاتی در حال ریل گذاری مسیر توسعه و عدالت در كشور است و از نگاه ما، شرایط و بستر ایده آل برای تحقق این امر الان در كشور به وجود آمده است.
وی از فرار مالیاتی بعنوان پاشنه آشیل نظام مالیاتی و نظام برنامه ریزی و بودجه كشور یاد كرد و اظهار داشت: امروز با حمایت همه دستگاه ها همچون نهادهای امنیتی، قضایی، انتظامی، نظارتی و بازرسی، گام های بزرگی در زمینه مبارزه با فرار مالیاتی و پیش گیری از جرایم مالیاتی برداشته شده و برنامه های جدی نیز در دست اجرا است.
پارسا عنوان داشت: در كنار مقوله مبارزه جدی با فرار مالیاتی، سیاست پشتیبانی از تولید، البته به صورت محدود، مشروط، كاهنده و تضمین دار، در دستور كار نظام مالیاتی قرار دارد و ظرفیت های قانونی برای تحقق این سیاست نیز به وجود آمده است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینكه مقام معظم رهبری، سیاست های كلی و جهت گیری نظام در حوزه اقتصادی را مشخص فرموده، عنوان داشت: سیاست اقتصاد مقاومتی مهمترین دستور كار نظام اقتصادی می باشد و برای تحقق این سیاست، همكاری و همگرایی همه دستگاه های ذیربط اجتناب ناپذیر است.
وی با بیان اینكه، مدرن سازی نظام مالیاتی كشور، نیازمند برداشتن دو گام اساسی است، اظهار داشت: گام نخست تحت عنوان اجرای طرح جامع مالیاتی برداشته شد و گام دوم تحت عنوان هوشمند سازی نظام مالیاتی در دست طراحی است.
پارسا افزود: مدرن سازی و هوشمند سازی نظام مالیاتی به این معنا است كه تمامی ریزداده های مربوط به فعالیت اقتصادی مودیان طبق ماده ۱۶۹ و ۱۶۹ مكرر قانون مالیات های مستقیم، از دستگاه های ذیربط ستاندن و در بانك اطلاعاتی سازمان ذخیره شود. همین طور عملیاتی سازی سامانه پایانه های فروشگاهی كشور نیز بخش مهم دیگر مدرن سازی نظام مالیاتی است و در این رابطه نیز نیازمند حمایت اركان مختلف نظام هستیم.
وی افزود: هوشمند سازی نظام مالیاتی هم درآمدهای مالیاتی كشور را بیشتر می كند و هم اقتصاد كشور را به سمت شفافیت و عدالت مالیاتی سوق می دهد و این جریان، رو به تكامل و پیشرفت است.
رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور اشاره كرد: نظام مالیاتی باید آنقدر توانمند، دانش محور، بهره مند از تكنولوژی های جدید اطلاعاتی و دارای سواد و انگیزه باشد تا در نهایت بتواند همچون كشورهای توسعه یافته، اظهارنامه پیش فرض هر مودی را بر طبق داده ها و اطلاعات واقعی ثبت شده خود مودیان، تهیه و به وی ارائه و با احترام و عزت نهایی شده و بدین ترتیب تمكین داوطلبانه مودیان به منصه ظهور می رسد.
وی بیان داشت: در صورت رسیدن به این مرحله، اظهارنامه پیش فرض و بدون خدشه ای به مودی ارائه می شود كه به سبب واقعی بودن اطلاعات، دلیل و مبنایی برای اعتراض مودی به جا نمی گذارد و هزینه های نظام مالیاتی نیز از بعد دادرسی مالیاتی كاسته می شود.


منبع:

1398/06/13
15:06:35
5.0 / 5
4102
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب