نوبخت ابلاغ كرد:

بخشنامه تهاتر بدهی های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی

بخشنامه تهاتر بدهی های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی

كارت خوب: رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور، بخشنامه تسویه و تهاتر بدهی های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی را ابلاغ نمود.به گزارش كارت خوب به نقل از سازمان برنامه و بودجه كشور، محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور در بخشنامه ای به تمام دستگاه های اجرایی، شیوه نامه اجرایی بند «و» تبصره (۵) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ كل كشور را به منظور تسویه و تهاتر بدهی های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی یا بدهی اشخاص مورد اشاره به دولت یا بانك ها و مؤسسه های اعتباری غیربانكی، ابلاغ نمود.
بر اساس این بخشنامه، ظرفیت قانونی مورد اشاره با هدف تسویه بدهی های قطعی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی بوسیله تهاتر بدهی آنها با دولت (نوع اول) یا تهاتر بدهی اشخاص مورد اشاره با بانك هایی كه به بانك مركزی بدهكار هستند (نوع دوم) به ترتیب زیر پیش بینی شده است.
اسناد تسویه خزانه نوع اول شامل اسناد تعهدی خاصی است كه به منظور تسویه مطالبات قطعی معوق دولت (مشروط به پرداخت بیست و پنج درصد (%۲۵) آن به صورت نقدی توسط اشخاص متقاضی مشمول به دستگاه طلبكار) از اشخاص متقاضی مشمول با بدهی های قطعی دولت بابت اعتبارات تملك دارایی سرمایه ای به اشخاص مذكور صادر می شود.

اسناد تسویه خزانه نوع دوم نیز شامل اسناد تعهدی خاصی است كه به منظور تسویه بدهی اشخاص متقاضی مشمول به بانك مركزی یا بانك ها و موسسات اعتباری غیربانكی (از طریق تسویه بدهی بانك ها و مؤسسات اعتباری غیربانكی به بانك مركزی) كه تا آخر سال ۱۳۹۶ به وجود آمده است، با بدهی های قطعی دولت به اشخاص مذكور صادر می شود.

بر اساس این بخشنامه، صدور هر گونه اسناد (اوراق) تسویه خزانه توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی به منظورتسویه و تهاتر بدهی های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی یا بدهی اشخاص مورد اشاره به دولت یا بانك ها و موسسه های اعتباری غیربانكی، منوط به اخذیه تأییدیه از این سازمان و صدور تخصیص اعتبار است.
به سبب این بخشنامه، مسئولیت اجرای این بخشنامه و صحت اطلاعات و داشتن شرایط صدور اسناد (اوراق) تسویه خزانه مندرج در ظرفیت های قانونی مذكور را بر عهده بالاترین مقام دستگاه های اجرایی دانسته است.
برای دریافت متن كامل بخشنامه و شیوه نامه اجرایی بند و تبصره ۵ قانون بودجه سال ۹۸، به اینجا بازگشت كنید.

1398/05/23
15:00:59
5.0 / 5
4128
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب