گزارش كارت خوب به نقل از مهر؛

۶۰درصد نیازمندان دهك اول مستمری نمی گیرند

۶۰درصد نیازمندان دهك اول مستمری نمی گیرند

به گزارش كارت خوب مطالعات رسمی سازمان برنامه و بودجه نشان می دهد، بیشتر از ۶۰ درصد نیازمندان در دهك اول درآمدی مشمول طرح، مستمری بگیر نیستند و نزدیك به ۲۲ درصد مستمری بگیران فعلی، در ۶ دهك بالای درآمدی هستند.


به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، هم اكنون نظام یارانه ای در ایران، باوجود اجماع عمومی بر سر روش های نادرست اجرای سیاست های در رابطه با آن، دارای اشكالات فراوانی است كه یكی از عمده اشكالات عمده آن، نحوه شناسایی افراد نیازمند و مستحق دریافت این مبالغ از منابع عمومی دولت می باشد. در واقع می توان گفت شیوه كنونی نظام یارانه ای در ایران، نه تنها نتوانسته چندان كمكی به قشر نیازمند كند؛ بلكه بیشترین بهره را به قشر پرمصرف و ثروتمند جامعه رسانده است؛ از این رو طی سال های اخیر كارشناسان و خبرگان حوزه اقتصاد بر لزوم اصلاح این نظام تاكید و آنرا جز ملزومات اداره كشور عنوان می كنند. در این راستا دفتر اقتصاد كلان سازمان برنامه و بودجه كشور، در گزارشی توضیحاتی در ارتباط با نحوه اصلاح نظام كنونی یارانه عرضه كرده است كه در بخش مربوط به «اصلاح فرایند استحقاق سنجی دریافت یارانه» دو مورد «اصلاح فرایند پرداخت در یارانه های مستقیم؛ كمیته امداد و بهزیستی» و «اصلاح فرایند شناسایی در طرح های تأمین اجتماعی بیمه همگانی» را مورد بررسی قرار داده است. اصلاح فرایند پرداخت در یارانه های مستقیم: كمیته امداد و بهزیستی شناسایی و تحت پوشش قرار دادن نیازمندان در نهادهای حمایتی چون كمیته امداد و سازمان بهزیستی می تواند با دو نوع خطا همراه باشد. خطای نوع اول به مفهوم تحت پوشش قرار ندادن فرد، در صورتیكه در واقعیت نیازمند است و خطای نوع دوم به معنای تحت پوشش قرار دادن فرد، در صورتیكه واقعاً نیازمند نیست. نتایج تحقیقات نشان می دهد ساز و كار فعلی شناسایی نیازمندان در كمیته امداد و بهزیستی از هر دو نوع خطا صدمه دیده است. به صورت خلاصه بیشتر از ۶۰ درصد نیازمندان در دهك اول درآمدی مشمول طرح، مستمری بگیر نیستند و نزدیك به ۲۲ درصد مستمری بگیران فعلی، در ۶ دهك بالای درآمدی هستند و انتظار می رود كه واقعاً مستحق دریافت مستمری نباشند.
اصلاح فرایند شناسایی در طرح های تأمین اجتماعی بیمه همگانی طرح بیمه همگانی سلامت از اردیبهشت سال ۹۳ به هدف ایجاد پوشش بیمه درمان برای هموطنان نیازمند فاقد بیمه در كشور اجرا شد؛ اجرای طرح در سال ۹۳ باعث شد ۶ میلیون نفر فاقد بیمه سلامت، تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. در نتیجه سبب افزایش پوشش بیمه از ۸۳ درصد در سال ۸۹ به ۹۰ درصد جمعیت كشور در سال ۹۳ شد. این طرح در سال اول اجرا سبب شد ۴۳ درصد افراد فاقد بیمه تحت پوشش بیمه قرار گیرند، هر چند به دقت معلوم نیست چند درصد آنها از اقشار نیازمند بودند. طرح بیمه همگانی سلامت با وجود دستاوردها با یك مشكل اساسی رو به رو است. حدود ۱۰ درصد جمعیت كشور فاقد بیمه هستند كه ۳۱ درصد آنها در سه دهك پایین هزینه ای قرار دارند. ازاین رو لازم است این افراد و خصوصیت های آنها نظیر استان محل سكونت شناسایی شود و جهت افزایش دسترسی آنها به خدمات سلامت پروژه ای طراحی و اجرایی گردد. به نظر می آید شناسایی این افراد به كمك پایگاه های داده ای نظیر اطلاعات بانكی خانوار و همینطور پایگاه رفاه ایرانی ها امكان پذیر باشد.


1398/02/01
16:25:52
5.0 / 5
5052
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , پرداخت , ثروت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب