عضو هیئت عامل سازمان بنادر:

عرضه تخفیف بندری به صادركنندگان تا تأییدبازگشت ارزبه تعویق افتاد

عرضه تخفیف بندری به صادركنندگان تا تأییدبازگشت ارزبه تعویق افتاد

به گزارش كارت خوب معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: اعطای تخفیف های تعرفه ای به كالاهای صادراتی تا زمان تأیید بانك مركزی در خصوص بازگشت ارز صادرات به تعویق خواهد افتاد.به گزارش كارت خوب به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمدعلی حسن زاده اعلام نمود: سازمان بنادر و دریانوردی در همسویی با سیاست های كلان دولت و سیاست های ابلاغی بانك مركزی، اعطای تخفیف های تعرفه ای به كالاهای صادراتی تا زمانی كه ایفای تعهد ارزی حاصل از صادرات توسط صادركنندگان به تأیید بانك مركزی برسد و به چرخه اقتصادی برگردد به تعویق خواهد افتاد و بعد از ایفای تعهد ارزی، حسب درخواست صادركنندگان و تأیید بانك مركزی، تخفیف های تعرفه ای سازمان بنادر و دریانوردی برای صادركنندگان اعمال خواهد شد.
وی درباره تعویق زمان اعطای تخفیفات صادراتی اضافه كرد: سازمان بنادر و دریانوردی یكی از مجموعه های نقش آفرین در اقتصاد كلان كشور است. از این رو این سازمان در برای كمك به افزایش صادرات كشور، كاهش هزینه تمام شده كالاهای وارداتی و تسهیل ترانزیت از كریدورهای حمل و نقلی بخصوص كریدورهایی كه یك نقطه و یا دو نقطه دریایی و بندری دارند فعالیت می كند. موارد یاد شده بخشی از نقش های سازمان بنادر در عرصه اقتصاد كشور است.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی تصریح كرد: سازمان بنادر و دریانوردی از سالیان گذشته همواره یك سری تخفیف ها را به كالاها و شناورهایی كه كالای صادراتی حمل می كنند ارائه می دهد.
وی اظهار داشت: تخفیف های ارائه شده از درآمدهای سازمان بنادر و دریانوردی با هدف كمك به صادرات و رونق تجارت كشور است.
حسن زاده تصریح كرد: میزان تخفیف های ارائه شده از جانب سازمان بنادر و دریانوردی پارسال حدود ۴۰۰ میلیارد تومان بوده و این عدد تا آخر آذر ماه سال جاری هم به ۳۱۰ میلیارد تومان رسیده است.
وی با اشاره به اینكه تخفیف های سازمان بنادر و دریانوردی در تعرفه های حقوق، عوارض و هزینه های بندری مترتب بر شناورها و كالاها است، خاطرنشان كرد: با عنایت به سیاستی كه به تازگی بانك مركزی در پیش گرفته در خصوص اینكه صادركنندگان باید تعهدات ارزی خویش را ایفا كنند، سازمان بنادر و دریانوردی در همسویی با سیاست های كلان دولت و سیاست های ابلاغی بانك مركزی تصمیم گرفت زمان اعطای تخفیف ها را به تعویق بیاندازد.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی تصریح كرد: زمانی كه ایفای تعهد ارزی صادركنندگان به تایید بانك مركزی برسد و ارز به هر میزان و روشی كه بانك مركزی تایید كند به چرخه اقتصادی برگردد حسب درخواست صادركنندگان و اعلام بانك مركزی تخفیف های مصوب را همانند گذشته به صادركنندگان اعطا خواهیم كرد.
وی با اشاره به اینكه تعویق زمان اعطای تخفیفات صادراتی از اول بهمن ماه اجرا می گردد، اظهار داشت: تخفیف های سازمان بنادر و دریانوردی مانند پیش از ایفای تعهدات ارزی برای صادركنندگان لحاظ می شود. بنابراین فاصله زمانی دی ماه تا بهمن ماه به جهت اطلاع رسانی به صادركنندگان كالا است.
حسن زاده اضافه كرد: سازمان بنادر و دریانوردی از اول بهمن ماه عرضه خدمات بر اساس دریافت بدون تخفیف حقوق، عوارض و هزینه های بندری از صادركنندگان كالا اقدام می كند و زمانی كه بانك مركزی تایید كند كه صادركننده توانسته به تعهدات ارزی خویش را عمل كند آن زمان حسب درخواست صادركننده، تخفیف ها ارائه می شود.
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اذعان داشت: ارز حاصل از صادرات به هر شكلی كه بازگردد و توسط بانك مركزی تایید گردد برای ما قابل قبول است. این تعهد می تواند از راه سامانه نیما و یا واردات در مقابل صادرات باشد و یا هر شكل دیگر كه بانك مركزی تایید كند باشد.
وی اظهار داشت: دولت در بودجه سال آینده هم معافیت های مالیاتی كالای صادراتی را منوط به ایفای تعهدات ارزی كرده است. این تصمیم سازمان هم به تمام بنادر كشور ابلاغ گردیده و همسو با سیاست های كلی اقتصادی كشور است.
حسن زاده تصریح كرد: اگر صادركننده ای ارز حاصل از صادرات خویش را برنگرداند مشمول تخفیف های سازمان بنادر و دریانوردی نمی گردد و این امر در مورد تمام بنادر كشور است.
وی با اشاره به اینكه تخفیف های مترتب بر كالاهای صادراتی در سازمان بنادر و دریانوردی حذف نشده و همچنان تخفیف ها برقرار است و صرفا زمان اعمال آنها به جای آنكه در زمان بارگیری كالاهای صادراتی از بنادر كشور باشد به پس از صادرات و زمانی كه صادركننده ارز خویش را به چرخه اقتصادی برگرداند به تعویق افتاده است.

1397/12/01
14:43:12
5.0 / 5
4575
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب