در سفر به چابهار انجام شد؛

بازدید وزیر اقتصاد از طرح های فولاد و پتروشیمی مكران

بازدید وزیر اقتصاد از طرح های فولاد و پتروشیمی مكران

كارت خوب: وزیر امور اقتصادی و دارایی در مسافرت به چابهار ضمن افتتاح كارخانه توربافی بلوچی، تولید كننده تورهای ماهیگیری، از طرح های در حال ساخت فولاد و پتروشیمی مكران بازدید نمود.به گزارش كارت خوب به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران، فرهاد دژپسند كه به استان سیستان و بلوچستان سفر كرده است، در نخستین برنامه خود بعد از ورود به چابهار، از پروژه های در دست ساخت فولاد و پتروشیمی نگین مكران بازدید كرد.
در این بازدیدها كه مشاور رئیس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد، معاونین وزارت امور اقتصادی و دارایی، معاونین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد كشور وزیر اقتصاد را همراهی می كردند، كارخانه توربافی بلوچی، تولید كننده تورهای ماهیگیری راه اندازی شد. وزیر اقتصاد ضمن بازدید و گفتگو با مدیران این پروژه ها، از نزدیك در جریان روند ساخت و تكمیل پروژه های فولاد و پتروشیمی مكران قرار گرفت.
بر اساس این گزارش، فولاد مكران در پیكره هشتم صنعتی منطقه آزاد چابهار قرار دارد و ظرفیتی مهم برای اشتغال جنوب سیستان و بلوچستان به حساب می آید كه طبق برنامه ریزی و پیش بینی های انجام شده مقرر است در افق تولید فولاد در چابهار در یك بازه زمانی ۱۰ ساله به ۱۰ میلیون تن در سال برسد.
این گزارش حاكی می باشد، مراحل راه اندازی فاز اول مجتمع فولاد مكران در حال انجام می باشد و طبق برآوردهای انجام شده این فاز بعد از تكمیل می تواند سالانه یك میلیون و ۶۰۰ هزار تن آهن اسفنجی را تولید و وارد بازارهای هدف كند.
بعد از عملیاتی شدن فاز اول، در این مجتمع ۴۰۰ نفر مشغول به كار خواهند شد كه پس از تكمیل همه فازها اشتغالزایی قابل توجهی در منطقه شكل می گیرد.
مجتمع پتروشیمی نگین مكران هم در پیكره هشتم صنعتی منطقه آزاد چابهار با مساحتی بیشتر از ۱۲۰۰ هكتار در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار واقع شده است كه ظرفیت تولیدی فاز نخست این شهرك در حدود ۸.۵ میلیون تن در سال پیش بینی شده كه محصولاتی همچون اوره، متانول، آمونیاك، اوره آمونیاك، متانول تو پروپلین و... را تولید خواهد نمود.
عمده محصولات این محتمع، صادراتی و مابقی محصولاتی است كه بعنوان خوراك برای مجتمع های پتروشیمی و صنایع پایین دستی در نظر گرفته شده و یا وارد بازارهای كشور خواهد شد.
این گزارش حاكی می باشد، فاز یك شهرك پتروشیمی مكران در آبان ماه سال ۹۸ با ذخیره سازی و بارگیری محصولات صادراتی رسما به بهره برداری می رسد.
واحد تولیدی ماهوربافی بلوچی(توربافی) با هدف توسعه صنایع شیلاتی، كمك به جامعه صیادی و همینطور صادرات محصولات صید و صیادی شامل تور، طناب و بویه راه اندازی شده است.
مجموعه توربافی ماهوربافان با سرمایه گذاری ۸۲ میلیارد ریالی بخش خصوصی در پیكره هفتم منطقه آزاد چابهار به راه افتاده است كه مقرر است با ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات دولتی فازهای بعدی آن هم اجرا شود.
میزان اشتغال مستقیم این پروژه در فاز نخست ۴۰ نفر است كه با اجرای فاز دوم پروژه، اشتغال ایحاد شده در مجموعه به ۱۳۰ نفر افزایش می یابد. بر طبق این گزارش، ماهوربافان با تولید سالانه ۷۰۰ تن انواع تور در فاز نخست خود، بزرگترین تولید كننده تور در كشور است و علاوه بر تامین تمام تورهای مورد نیاز كشور، ظرفیت صادرات به كشورهای منطقه را هم دارد.

1397/11/13
15:35:41
5.0 / 5
4453
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب