روحانی:

بانك ها به كمك دولت و اقتصاد آیند، لزوم وحدت اقتصادی

بانك ها به كمك دولت و اقتصاد آیند، لزوم وحدت اقتصادی

به گزارش كارت خوب رئیس جمهور بابیان اینكه بانك ها باید به كمك اقتصاد كشور بیایند، اظهار داشت: امروز معتقدیم كه بار سنگینی بر دوش بانك ها است، ‏اقتصاد كشور ما بدون فعالیت بانك ها نمی چرخد‎.‎به گزارش كارت خوب به نقل از مهر، حسن روحانی شامگاه سه شنبه در نشستی با نخبگان و فعالان اقتصادی در حاشیه بهره برداری از طرح های زیرساختی استان سمنان به میزبانی سالن هلال احمر مركز استان بابیان اینكه ما نیمه خالی لیوان را در سطح كشور بیشتر از آن كه است می بینیم و نیمه پر را معمولاً كمتر مشاهده می نماییم، تاكید كرد: درست است كه مشكلات داریم، كشورمان تحریم است و كشوری مانند آمریكا و رژیمی مانند صهیونیسم با ما مقابله و برخی دولت های به ظاهر مسلمان هم برای ما توطئه می كنند و شرایط ما عالی نیست اما باید همه دست به دست هم دهیم.
وی با ابراز اینكه برخی این نكته را مطرح می كنند كه چرا دستورالعمل ها و آئین نامه ها عوض می گردد و چرا به تولیدكنندگان و صادركنندگان كمك های لازم نمی گردد و چرا دولت این ها را بعنوان سربازان خط مقدم در شرایط تحریم نمی بیند؟ اضافه كرد: واقعیت این است كه آنچه واقع می گردد با آنچه بیان می گردد كمی متفاوت می باشد.
می توانیم نیازمندی كشور را تأمین كنیم
رئیس جمهور اظهار داشت: ما در شرایطی كه توطئه آمریكا را در فروردین ماه سال جاری دیدیم در یك جلسه مهم اقتصادی كه همه اقتصاددانان دولت و مشاوران و معاونان وزار و... شركت داشتند آنجا تصمیمی گرفتیم كه به اتفاق آراء بود، كه باید قیمت ارز تك نرخی شود، البته چهار هزار و ۲۰۰ تومان یا چهار هزار و ۳۰۰ تومان بحث بود اما گفتند ارز را چهار هزار و ۲۰۰ اعلام نماییم حتی اگر یك نفر مخالف بود من موافق نمی بودم.
روحانی افزود: در آن نشست هم اعلام گردید كه ارز را تأمین می نماییم اما به شرط اینكه آن هایی كه می آیند و می گیرند واقعی و دقیق و درست باشد و درست هم بیان می شد، من دراین باره تردید داشتم كه آیا در عمل موفق می شویم و یا خدایی ناكرده عده ای سوءاستفاده می كنند؟ ما این تصمیم را گرفتیم و آنجا به همه اعلام كردم كه تصمیم امشب ما مهم می باشد چون شرایط موجود ما را اجبار كرده است و ما مجبوریم تك نرخی ارز را اجرا نماییم.
وی افزود: اگر همه مردم همراهی می كردند می توانستیم این طرح را اجرایی نماییم، امروز هم اگر همه مردم همراهی كنند یك نرخ واحد بگذاریم می توانیم نیازمندی كشور را تأمین نماییم اما متأسفانه در حین اجرا ما متوجه شدیم بعضی از آدم ها بعنوان واردكننده و سرمایه گذار در این كشور آمدند و ارز گرفتند، پلت فرم هایی را ساختند و نصف آن پول و یا دوسوم آنرا در بازار آزاد فروختند و فساد تولید كردند.
آن قدر چیزها در دل و ذهن دارم كه نمی توانم بگویم
رئیس جمهور در ادامه بیان كرد: همه مسائلی كه برای دولت اتفاق می افتد به مردم نمی گوییم چراكه باید برای گفتن هم فایده ای پیدا نماییم، ما نمی خواهیم باهم دعوا نماییم، همه آمده ایم تا كشور را اداره نماییم، آن قدر چیزها در دل و ذهن دارم كه نمی توانم بگویم نه اینكه نتوانم، اما مفید نمی بینم، من امروز در دانشگاه مقداری به فكر فرورفتم وقتی دیدم دانشجویی كه باید فعال باشد و اطلاع داشته باشد برخی شان ناقص اطلاعات دارند و از فعالیت های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی كمتر اطلاع دارند حال آنكه ما باید همه دست در دست هم دهیم.
روحانی در ادامه اظهار داشت: كسی كه ارز گرفته و جنسی را وارد كرده چرا مابه التفاوت از آن می گیریم درباره این باید گفت این فرد با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی كالا وارد كرده و می فروشد اگر من از او پول نگریم اساساً واردكننده از رانت بهره برده است مردم و كاسبان ما متدین هستند اما داریم متأسفانه افرادی كه همه اصول اخلاقی و دینی را مراعات نمی كنند، دولت ما هم اشكال دارد ما نمی گوییم بی نقص هستیم اما آن هایی كه باید به دولت كمك كنند به اندازه كافی نمی كنند.
وی اضافه كرد: برخی موضوعی مطرح می كنند كه می گوییم چرا بخش نامه و مقررات را عوض می نماییم برای این است كه با فضایی مواجه هستیم كه كمتر قابل پیش بینی بوده است و امكان دارد در ذهن انسان متبادر شود كه از هر ۱۰۰ نفر كه ارز می گیرند یك تا دو نفر خطا كند اما فكرش را نمی كردیم از ۱۰۰ نفر برای مثال ۵۰ نفر خطا كنند.
ما ملت انقلابی و اخلاقی هستیم
رئیس جمهور بیان كرد: ما ملت انقلابی و اخلاقی هستیم كه زیر پرچم رسالت زندگی می نماییم و بنابراین باید مقداری بیشتر همدیگر را یاری و كمك نماییم، امروز گفته شد كه سرمایه در گردش برای تولید به اندازه نیست اما باید گفت درست و حرف منطقی است اما باید دست به دست هم دهیم تا مشكلات را رفع نماییم.
روحانی بابیان اینكه امروز شرایط كشور را می دانیم و معتقدیم كه دولت به تنهایی قادر نیست تمام مشكلات را حل كند، تاكید كرد: همه بانك ها شامل خصوصی، خصولتی، نهادی و... باید به دولت كمك كنند امروز بانك ها باید اموالشان و شركت هایشان و بنگاه هایشان را بفروشند و به كمك دولت بیایند.
وی بابیان اینكه بانك ها امروز اقتصاد را منجمد كرده اند حال اینكه می توانند به كمك اقتصاد آیند، تاكید كرد: بانك اگر پول به مردم بدهد گاهی ۲۰ تا ۳۰ درصد سود می كند اما اگر یك بنگاه اقتصادی راه اندازی كند در سال سود پنج تا شش درصد هم برای آن بانك ندارد.
رئیس جمهور بیان كرد: بانك ها با بنگاه داری هم به خودشان و هم به كشور و دولت ظلم می كند این در شرایطی است كه بار سنگینی بر دوش بانك ها است چراكه باید اقتصاد كشور را باید همین بانك ها بچرخانند.


1397/09/14
14:56:46
5.0 / 5
4879
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب