كمیسیون اقتصادی اوپك برای نشست آتی پیشنهاد كرد؛

كاهش یك میلیون و ۳۰۰ هزار بشكه ای تولید روزانه نفت اعضای اوپك

كاهش یك میلیون و ۳۰۰ هزار بشكه ای تولید روزانه نفت اعضای اوپك

كارت خوب: كمیسیون اقتصادی سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) در نشست خود پیشنهاد كرد كه تولید نفت اعضای این سازمان كاهش پیدا كند.به گزارش كارت خوب به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، كمیسیون اقتصادی اوپك اعلام نمود: این سازمان برای جلوگیری از عرضه مازاد در بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۹ میلادی، باید تولید خویش را كم كند.
به گفته نماینده یكی از كشورهای عضو اوپك در این سازمان، این كمیته به وزیران نفت كشورهای عضو اوپك پیشنهاد كرد این سازمان تولید روزانه نفت خویش را یك میلیون و ۳۰۰ هزار بشكه نسبت به ماه اكتبر سال ۲۰۱۸ میلادی كم كند تا بتواند عرضه و تقاضای نفت در سال آینده میلادی را دوباره متوازن كند.
پیش از این هم دبیرخانه اوپك در گزارشی اعلام نموده بود كه این سازمان برای جلوگیری از عرضه مازاد نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی، باید تولید روزانه خویش را یك میلیون و ۳۶۰ هزار بشكه نسبت به اكتبر امسال كم كند.
اوپك در ماه اكتبر امسال روزانه ۳۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشكه نفت تولید می كرد.
پیشنهاد كمیسیون اقتصادی اوپك نخست در كمیته مشترك وزارتی نظارت بر توافق كاهش عرضه نفت اوپك و غیر اوپك بررسی می گردد و سپس در نشست وزارتی اوپك مطرح خواهد شد.
تولیدكنندگان عضو و غیرعضو اوپك در سال ۲۰۱۶ میلادی و با هدف پشتیبانی از قیمت ها در بازار، به یك توافقنامه تاریخی برای كاهش مشترك تولید تا سقف یك میلیون و ۸۰۰ بشكه در روز دست پیدا كردند.
در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی، این راهبرد تا حدودی تعدیل شد، اما با سقوط دوباره قیمت نفت خام، عربستان از آمادگی دوباره خود برای كاهش ۵۰۰ هزار بشكه در روز در ماه دسامبر اطلاع داد. با اینكه همكاری روسیه این دفعه در هاله ای از ابهام قرار دارد.
به تازگی عربستان در حال مذاكره درباره پیشنهادی است كه می تواند سبب شود تولیدكنندگان عضو و غیرعضو اوپك روزانه یك میلیون بشكه از عرضه خود بكاهند و این در شرایطی است كه بزرگ ترین صادركننده نفت جهان در حال دست و پنجه نرم كردن با كاهش قیمت های نفت در بازارهای جهانی است.
این در حالی است كه برخی اعضای اوپك به رهبری عربستان و كشورهای غیرعضو این سازمان همچون روسیه به دنبال فشارهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا برای پایین آوردن قیمت نفت و جبران كاهش تولید برخی اعضا، در ماه ژوئن تصمیم گرفتند از میزان پایبندی خود به برنامه كاهش عرضه نفت خام (اوپك و غیراوپك در مجموع روزانه یك میلیون و ۸۰۰ هزار بشكه) بكاهند و آنرا به ۱۰۰ درصد برسانند.
در همین حال، خالد الفالح روز یكشنبه، ۲۰ آبان ماه در حاشیه یازدهمین نشست مشترك وزارتی نظارت بر اوپك و غیراوپك در جمع خبرنگاران در ابوظبی اظهار داشت: شركت دولتی نفت سعودی آرامكوی عربستان به علت كاهش تقاضای فصلی، در ماه دسامبر روزانه ۵۰۰ هزار بشكه نفت خام كمتر نسبت به ماه نوامبر به مشتریانش عرضه می كند.
اعضای اوپك و غیر اوپك در نشست ۱۷۴ اوپك تصمیم گرفته بودند پایبندی خود به سقف تولید تعیین شده را به ۱۰۰ درصد برسانند.
دوازدهمین نشست كمیته مشترك وزارتی نظارت بر توافق اوپك و غیراوپك پنجم دسامبر (چهارشنبه، ۱۴ آذرماه) یك روز قبل از یكصدوهفتادوپنجمین نشست عادی كه آخرین نشست سال ۲۰۱۸ وزیران نفت و انرژی اوپك است، در وین برگزار می گردد.
یكصدوهفتادوپنجمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی اوپك ششم دسامبر (پنجشنبه، ۱۵ آذرماه) و پنجمین نشست مشترك وزیران نفت و انرژی اوپك و غیراوپك هفتم دسامبر (جمعه ۱۶ آذرماه) در وین برگزار می گردد.

1397/09/11
15:29:10
5.0 / 5
4389
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب