در ۴ ماه نخست امسال؛

حجم بدهی های خارجی ایران كاهش پیدا كرد

حجم بدهی های خارجی ایران كاهش پیدا كرد

كارت خوب: حجم بدهی های خارجی ایران در چهار ماه نخست امسال نسبت به ابتدای سال جاری با ۵.۶ درصد كاهش روبرو بوده است.


به گزارش كارت خوب به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، بر مبنای آخرین آمار بانك مركزی میزان بدهی خارجی ایران در انتها تیرماه بر مبنای سررسید اولیه بدهی ها ۱۰ هزار و ۶۶۸ میلیون دلار است كه ۶ هزار و ۷۲۱ میلیون دلار آن بدهی های میان مدت و بلندمدت و ۳ هزار و ۹۴۶ میلیون دلار از این میزان بدهی های كوتاه مدت است.
این تعهدات بالفعل ایران بر اساس یورو هم رقمی بالغ بر ۹ هزار و ۹۵ میلیون یورو محاسبه شده كه ۵ هزار و ۷۳۰ میلیون یورو از این میزان حجم بدهی های میان مدت و بلندمدت و ۳ هزار و ۳۶۴ میلیون یورو حجم بدهی های كوتاه مدت است.
حجم بدهی های ایران در انتها خرداد ماه ۱۰ هزار و ۴۴۱ میلیون دلار بوده كه در انتها تیرماه با اندكی افزایش به ۱۰ هزار و ۶۶۸ میلیون دلار رسیده است. این در شرایطی است كه آمار بدهی های خارجی ایران در انتها ماه نخست سال جاری ۱۱ هزار و ۳۰۵ میلیون دلار بوده است كه این آمار حكایت از كاهش حجم بدهی های خارجی ایران در چهار ماه نخست سال جاری دارد.
یكی از شاخص های مهم برای سنجش میزان بدهی خارجی هر كشور، مقایسه آن با میزان تولید ناخالص داخلی است تا میزان كشش اقتصاد آن برای جذب منابع مالی خارجی تعیین شود. برپایه گزارش صندوق بین المللی پول تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۷ به ۴۳۱ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار رسیده است.
بر این اساس نسبت بدهی های خارجی ایران به تولید ناخالص داخلی حدود ۲.۵ درصد است كه رقم پایینی به حساب می آید. مقایسه شاخص نسبت بدهی خارجی ایران به تولید ناخالص داخلی با سایر كشورها نشان داده است كه ایران در زمره كشورهایی است كه كمترین میزان بدهی خارجی را در جهان دارد.
بر اساس این گزارش، بدهی خارجی شامل بدهی های یك كشور به وام دهندگان خارجی گفته می گردد و می تواند شامل وام های دریافتی از بانك های خصوصی خارجی، دولت های دیگر و موسسه های مالی بین المللی مانند بانك جهانی و صندوق بین المللی خارجی باشد.

1397/07/01
00:01:44
5.0 / 5
4615
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب