معاون وزیر كار به مهر خبرداد؛

بسته ویژه اشتغال به دولت رفت، راهكارهای جلوگیری از ریزش شغل

بسته ویژه اشتغال به دولت رفت، راهكارهای جلوگیری از ریزش شغل

كارت خوب: معاون وزیر كار با اشاره به تدوین بسته ویژه اشتغال متناسب با شرایط اقتصادی پیش رو، از عرضه راهكارهای مشخص تثبیت شغل و تولید فرصت های جدید شغلی متناسب با اندازه صنایع اطلاع داد.عیسی منصوری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه «برنامه اشتغال فراگیر» بعنوان یك برنامه انعطاف پذیر منطبق با دوران رشد یا ركود از سال قبل در دستور كار قرار گرفت، تصریح كرد: این برنامه، الگوی كلی و رویكرد مشخص مبتنی بر رشد اشتغالزایی ضدفقر تدوین و اجرا شد.
وی اضافه كرد: آنچه كه هم اكنون نسبت به سال قبل روند را تغییر می دهد تحریم هایی است كه مبحث كشور شده و احیانا رشد اقتصادی بالایی را كشور تجربه نكند؛ به این معنا كه مسیرهای كلاسیكی نمی تواند ظرفیت های جدید شغلی را تولید كنند، ازاین رو بسته جدید اشتغال برای سالهای ۹۷ و ۹۸ با محوریت تاثیر تحریم و ركود آماده و با اشتراك با سازمان برنامه و بودجه برای بررسی به دولت پیشنهاد شده است.
معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار با تاكید بر اتخاذ سیاست های انتخابی در حوزه كسب و كار، اظهار داشت: ما باید بنا به اقتضائات سیاسی و اقتصادی توان انتخاب فعالیت در بخش و رسته های مشخص را داشته باشیم، به این معنا كه نمی توانیم در هر شرایطی تمركز بر رسته فعالیت های موجود داشته باشیم بلكه باید بین عمده فعالیت های اقتصادی كشاورزی، صنعت و خدمات سیاست انتخابی را در پیش بگیریم و كشور نیازمند ورود به این نوع از مواجهه است.

محاسبه دقیق زمان تاثیرپذیری صنایع از تحریم های جدید
منصوری تصریح كرد: ازاین رو كشور نیازمند یك بسته منعطف از سیاست های اشتغال و كسب وكار است تا به محض تولید یك نوسان بتواند از بین سبدی از سیاست ها، سیاست مورد نیاز همان دوره را به دنبال بگیرد. در همین راستا در بسته ویژه اشتغالی جدید یكی از پیشنهادات ما استفاده از منابع بیمه بیكاری و منابعی از این نوع برای تثبیت اشتغال و تولید اشتغال است تا از این نوع منابع برای تثبیت اشتغال واحدهایی كه در بحران هستند استفاده گردد چراكه اگر اشتغال این صنایع ریزش كند هزینه برگرداندن اشتغال مجدد این افراد بسیار بالاتر است.
وی افزود: ازاین رو با عنایت به شرایط فعلی اقتصادی در این بسته جدید تاكید ما این است كه كشور در حوزه اشتغال نسبت به شوك هایی كه تحریم وارد می نماید انعطاف پذیر و مقاوم عمل كند كه دقیقا محاسبه كردیم در چه فاصله زمانی به چه صنایعی امكان دارد شوك وارد شود. از همین جهت برنامه های ویژه برای صنایع مختلف پیش بینی شده است و روش های مواجهه با مسئله هم پیشنهاد شده است.

بسته پیشنهادی اشتغال برای سه دسته از صنایع
وی با تقسیم بندی صنایع و میزان تاثیرپذیری آنها از تحریم ها در طرف تقاضای بازار كار اظهار داشت: در دوران ركود بعضی از رشته فعالیت ها همچون صنایع كارخانه ای بزرگ، خودرو و لوازم خانگی دچار افول می شوند. این صنایع در بخش هایی كه برای تامین مواد اولیه به كشورهای غربی وابسته هستند طبیعتا امكان دارد با مشكلاتی مواجه شوند؛ در عین حال در این دوره یكسری از رشته ها مانند صنعت پوشاك، صنعت پایین دستی پتروشیمی، مبلمان، كفش و پوشاك، فناوری اطلاعات و گردشگری مشروط به رفع اشكالات می توانند رشد كنند. اما بعضی از رشته فعالیت ها همچون زعفران و فرش به علت اینكه از محصولات انحصاری هستند، متاثر از تحریم های جدید دچار تغییر و تحول جدی نمی شوند. البته امكان دارد هزینه مبادلات تجاری این كالاها افزایش یابد اما به هر حال وارد بازارهای جهانی خواهند شد.

تجربه آلمان برای جلوگیری از ریزش اشتغال در بحران اروپا
منصوری اظهار داشت: در صنایعی كه پیش بینی می نماییم دچار افول شوند، در دوران پیش رو نمی توانیم ظرفیت های جدید اشتغال تولید نماییم ازاین رو در بسته جدید تلاش ما تثبیت اشتغال در این صنایع است تا با پشتیبانی از كارفرمایان با تعدیل نیروی كار مواجه نشوند و وضعیت موجود خویش را حفظ كنند. پیشنهاد مشخص ما استفاده از منابع صندوق بیمه بیكاری و سایر منابع برای جلوگیری از ریزش اشتغال این واحدها است. این روش در دوران بحران اروپا در كشور آلمان تجربه شد و یكی از دلایلی كه آلمان در قیاس با سایر كشورهای اروپایی در بحران اقتصادی اروپا كمتر با مشكل مواجه گردید استفاده از منابع بیمه بیكاری و منابعی از این نوع برای تثبیت شغل افراد در معرض بیكاری است.

پرداخت بخشی از دستمزد از محل صندوق بیمه بیكاری
معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار اضافه كرد: راهكار مشخص ما این است كه در واحدهای در معرض ریزش اشتغال، بخشی از دستمزد «فرد در معرض بیكاری» از محل منابع بیمه بیكاری و بخشی از آن هم توسط كارفرما تامین گردد. در كشور آلمان ۶۰ درصد از دستمزد شاغلان این واحدها از محل منابع بیمه بیكاری و ۴۰ درصد مابقی از سوی كارفرما در یك بازه زمانی پرداخت گردید تا دوران افول و بحران به آخر رسید كه این تجربه در كشور ما هم می تواند اجرا شود.

قاچاق را غیر اقتصادی می كنیم
وی به گروه دیگری از رشته فعالیت ها و میزان تاثیر پذیری آنها از تحریم های پیش رو اشاره نمود و اضافه كرد: برخی رشته فعالیت ها با افول مواجه نمی شوند بلكه می توانند در این دوران رشد داشته باشند. اما این رشته فعالیت ها با دو مسئله مواجه می شوند؛ نخست اینكه ظرفیت تولید داخل در آنها می تواند تقویت شود ازاین رو به دنبال آن فرصت شغلی جدید تولید خواهد شد. بعنوان مثال در بخش پوشاك كه به میزان قابل توجهی وارد كشور می گردد اگر تولید داخل را تقویت نماییم امكان تولید ظرفیت های جدید شغلی حتی در دوران تحریم وجود دارد. اما مسئله دوم در مورد رشته فعالیت های «دارای ظرفیت رشد» در دوران تحریم، تولید فرصت قاچاق است؛ ازاین رو یكی از مباحثی كه در حال پیگیری هستیم این است كه قاچاق را در مورد این رشته ها غیراقتصادی نماییم.
معاون وزیر كار افزود: اما گروه سوم از صنایع در جریان تحریم ها با نوسانات قابل توجهی مواجه نمی شوند كه در بسته جدید كاهش هزینه های مبادلاتی آنها را در دستور كار قرار دادیم.
منصوری در ادامه با اشاره به اینكه به صورت مشخص در شرایط فعلی اقتصادی باید به بخش خدمات توجه گردد، اظهار داشت: رشته هایی كه در این دوره می توانند منبع تولید اشتغال باشند خدمات مولد مانند گردشگری و حوزه فناوری اطلاعات است كه پشتیبانی از آنها در دستور كار داریم.

1397/05/11
17:39:18
5.0 / 5
4427
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
کارت خوب

کارت ویزیت خوب