بانك تسویه حساب های بین المللی؛

چین سومین تامین كننده بزرگ دلار در جهان شد

چین سومین تامین كننده بزرگ دلار در جهان شد

كارت خوب: بانك تسویه حساب های بین المللی اعلام نمود بانك های چینی وام دهی خویش را بصورت چشمگیری افزایش داده اند و در عین حال، آنها سومین تامین كننده بزرگ دلار آمریكا در جهان هستند.به گزارش كارت خوب به نقل از مهر به نقل از رویترز، بانك تسویه حساب های بین المللی (بیس) روز یكشنبه اعلام نمود كه بانك های چینی به صورت قابل توجهی فعالیت های وام دهی خویش را در سال های اخیر افزایش داده اند و درحال حاضر در جایگاه ششم بزرگترین گروه های تامین كننده اعتبار جهان هستند.
بیس كه انجمنی در برگیرنده بانك های مركزی جهان است در آخرین گزارش خود اعلام نمود كه تا ربع سوم سال ۲۰۱۷ دارایی های مالی برون مرزی بانك های چینی حدود ۲ تریلیون دلار می باشد.
بیس اضافه كرد، از آنجایی كه بانك های چینی در خارج از مرزهای این كشور وام های خویش را به دلار عرضه می كنند، آنها در واقع سومین تامین كننده دلار آمریكا در سیستم بانك داری بین المللی هستند.
هرچند در گزارش بیس بر نقش بانك های چینی بعنوان یك منبع مهم تامین اعتبار در جهان تاكید گردیده است، اما در همین گزارش در مورد وابستگی وام گیرندگان به یك وام دهنده مشترك اخطار داده شده است و اشاره شده است كه این امر باعث تشدید بحران های مالی آسیا در گذشته بوده است.
این به شرایطی اشاره می كند كه در آن چندین كشور تنها از چند بانك بین المللی بزرگ وام بگیرند و این ریسك تولید می گردد كه ضرر در یك كشور بانك ها را تشویق كند كه سرمایه خویش را از كشورهای وام گیرنده دیگر هم بیرون بكشند.در این گزارش آمده است: موج های نگرانی ای كه از این رویداد تولید می شود، آشفتگی را در سطح جهانی گسترش می دهد.برای مثال در بحران اقتصادی آسیا در سال ۱۹۹۷ و ۹۸، بانك های ژاپنی بیشترین سهم از اعتبارات بین المللی پنج اقتصاد در حال ظهور، كره جنوبی، اندونزی، مالزی، فیلیپین و تایلند را تامین می كردند.

1396/12/23
14:45:29
5.0 / 5
4596
تگهای خبر: اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب