یاسر احمدوند:

به دنبال تجمیع جوایز نیستیم

به دنبال تجمیع جوایز نیستیم

به گزارش کارت خوب، یاسر احمدوند با اشاره به اینکه جشنواره ادبیات کودک و نوجوان جایزه ای است که وزارت ارشاد برگزار می نماید و طبق سیاست های وزارت ارشاد طراحی شده است می گوید: این که هر بخش، نهاد و گروهی جایزه ای داشته باشند، اتفاق خوبی است و در کشور دنبال تجمیع  جوایز نیستیم.


به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، در سراسر دنیا جایزه های ادبی بسیاری برگزار می گردد که علاوه بر تشویق نویسندگان و شاعران، تنور و بازار ادبیات را گرم می کند و سبب می شود نویسندگان، شاعران و آثار آنها در رسانه ها مطرح شود و مخاطبان به خواندن این کتاب ها ترغیب شوند؛ در واقع جایزه های ادبی یکی از فعالیتهایی است که باعث شناخت کتاب های برتر با عنایت به اهداف و معیارهای برگزارکنندگان جایزه ها می شود. در ایران هم این جایزه ها با عنایت به معیارهای شان به بررسی کتاب ها و معرفی برترین ها می پردازند.
ادبیات داستانی کودک و نوجوان یکی از بخش های جایزه کتاب سال است که بخش شعرش هم در جشنواره شعر فجر بررسی می شود. چند سالی هم هست این بخش برگزیده ای در کتاب سال نداشته و به داشتن شایسته تقدیر بسنده شده است. موضوعی که گاه محل نقد بود که در جایزه «کتاب سال» کتاب چند صفحه ای کودک و نوجوان با بقیه کتاب های چند صد صفحه ای در موضوعات دیگر مثلا فلسفه مقایسه می شوند و گاه هیئت علمی جایزه با دادن «کتاب سال» به کتاب کودک و نوجوان موافقت نمی کند.» و این پیشنهاد مطرح می شد که بخش کتاب کودک و نوجوان از «کتاب سال» جدا شده و همان گونه که برای ادبیات بزرگسال جایزه «جلال آل احمد» را برگزار می کنند، جایزه جدایی برای کتاب کودک و نوجوان در نظر بگیرند.
البته این طرح موافقان و مخالفانی هم داشت؛ نویسنده ای معتقد بود زمینه جدا کردن ادبیات داستانی کودک و نوجوان وجود ندارد، یا نویسنده ای ضمن اشاره به جایزه های دیگر ادبیات کودک چون جایزه «مرغک» معتقد بود که نیازی به جایزه موازی نداریم، یا نویسنده ای معتقد بود «کتاب سال جا افتاده تر و قانون مندتر از جایزه جلال است، اگر بخواهند چنین اتفاقی که در زمینه بزرگسال افتاده، در قسمت کودک و نوجوان هم بیفتد، چنین کاری نکنند بهتر است»
و نویسنده ای بر نقش نهادهای دولتی تاکید داشته و گفته بود «در همه جای دنیا دولت به لحاظ مالی پشتیبانی می کند اما دخالت نمی نماید. دولت باید کار را به ان. جی. اوها مانند شورای کتاب کودک، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان که دولتی نیست بسپارد و فرایند اجرا دولتی شود یا پشتیبانی مالی از سوی دولت باشد و مجموعه هایی شرکت داده شوند که غیر دولتی هستند. جایی که دولت باشد، دخالت وجود دارد. شرایط ممیزی بوجود می آورد مثلاً کتاب ها باید این چنین باشد و..، ایدئولوژی یا نگرش خاص وجود دارد.» یا نویسنده دیگری در عین این که جدا شدن جایزه را اتفاق مبارکی خوانده بود و عنوان کرده بود: «اگر محصول و منشأ جوایز ملی مان را از سمت حاکمیت به نهادهای مدنی چون انجمن نویسندگان کتاب کودک، لاک پشت پرنده و شورای کتاب کودک که وجه مدنی بیشتری دارند، منتقل نماییم احیانا این جوایز هم اعتبار بیشتری خواهند داشت و هم در هدایت بازار نقش مهمی تری به عهده خواهند گرفت. آنچه من نتیجه می گیرم اتفاق مبارک بلوغ ادبیات کودک و نوجوان ایران است که سودای جوایز حاکمیتی سبب نمی شود جهتش را عوض کند.»
مشروح نظرات را در گزارش «ادبیات داستانی کودک و نوجوان به جایزه ای جدا نیاز دارد؟» بخوانید.
طرح جشنواره ملی و بین ‎المللی کتاب کودک و نوجوان از سال ۱۴۰۱ مطرح شده بود و نشان این جشنواره در نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ رونمایی گردید. محمد حمزه زاده دبیری جشنواره و کاظم طلایی مدیریت هنری جشنواره را بر عهده دارند. این جشنواره هر سال در قسمت ملی و دو سال یکبار در قسمت بین المللی برگزار می گردد و در دوره نخست هم جشنواره ملی خواهد بود. به قول معاون فرهنگی ارشاد برای این جایزه عنوان خاصی انتخاب نشده است.
یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در رابطه با این جایزه به ایسنا اظهار داشت: بیشتر از دو سال است که در رابطه با جشنواره مستقل کودک و نوجوان برنامه ریزی می نماییم، جلساتی را شکل دادیم و صاحب نظرانی آمدند و در رابطه با این مورد گفتگو کردند، نظراتی دادند. برداشت اهل فن این بود که ادبیات کودک در کشورمان ظرفیت خوبی دارد و شایسته است جایزه ای مستقل برای ادبیات کودک و نوجوان طراحی شود.
او افزود: در رابطه با این که ابعاد این جشنواره چگونه باشد، چه موضوع هایی را در بر بگیرد، گستره و دوره برگزاری به چه شکل باشد، جلسات مختلفی برگزار گردید. نظرات در رابطه با جشنواره جمع آوری شد و بر مبنای آن اساسنامه ای برای جایزه تدوین شد که این اساسنامه به امضای وزیر رسید و بعد هم ابلاغ گردید. طبق اساسنامه این جایزه به شکل دوسالانه و سالانه برگزار خواهد شد؛ سالانه به صورت ملی و دو سالانه به صورت بین المللی. در سال نخست برگزاری که احیانا مهرماه باشد، به صورت ملی برگزار می شود. دبیر و هیئت علمی این جایزه انتخاب شده اند، فراخوان آن اردییبهشت ماه انتشار یافت، ناشران آثار خویش را به جشنواره ارسال می کنند. داروان رشته های مختلف هم انتخاب شده اند و امیدواریم اوایل پاییز، نخستین دوره جشنواره به صورت ملی برگزار گردد.
معاون فرهنگی ارشاد در رابطه با حضور و همکاری با نهادهای مدنی حوزه کتاب کودک و نوجوان مانند شورای کتاب کودک و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان هم اظهار داشت: طبیعتا دوستان نظرات بخش های مختلف گرفته اند. این جایزه طبیعتا جایزه ای است که وزارت ارشاد برگزار می نماید و طبق سیاست های وزارت ارشاد طراحی شده و پیش می رود. باآنکه علاقه مند هستیم جایزه بعنوان یک نهاد فراگیر باشد و با بخش های جانبی ای که تعریف شده به همگرایی اهالی ادبیات کودک و نوجوان و کسانی که در حوزه ادبیات کودک فعالیت دارند، کمک نماید.
او در رابطه با این که گویا پیشتر طرحی برای برگزاری جایزه ویژه ادبیات کودک و نوجوان توسط نهادهای مدنی با حمایت مالی و فکری وزارت ارشاد وجود داشته، بیان نمود: پیشنهادی از سوی نهادی های مدنی به دست ما نرسیده است اما طبعا این که هر بخش، نهاد و گروهی جایزه ای داشته باشند، اتفاق خوبی است. در کشور دنبال تجمیع جوایز نیستیم. باید جوایز مختلفی وجود داشته باشد و هرکدام از منظر و زاویه مورد نظر خود آثار را بررسی، انتخاب و معرفی کنند و دولت هم کمک می نماید اما استقلال جوایز بخش خصوصی مهم می باشد و نباید خدشه دار شود.
یاسر احمدوند در انتها اظهار داشت: جایزه ادبیات کودک و نوجوان بخش کودک جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی خواهد بود و برگزیدانش، در واقع برگزیدگان جایزه کتاب سال هستند که به صورت مستقل برگزار می گردد. اسم مستقل و خاصی برای جایزه برگزیده نشده اما در آینده امکان دارد نامی برایش انتخاب گردد.
منبع:

1403/03/22
11:19:52
5.0 / 5
109
تگهای خبر: بازار , شركت , محصول , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب