یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان دیگر از بهای سکه ریخت

یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان دیگر از بهای سکه ریخت

به گزارش کارت خوب، نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر ضمن اشاره به کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی و همینطور آرامش بازار داخلی ارز، سکه و طلا، قیمتها در بازار هم روند کاهشی خویش را ادامه داده بگونه ای که سکه تمام در هفته ای که گذشت یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان با افت قیمت همراه بود.


محمد کشتی آرای در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در هفته ای که گذشت در بازارهای جهانی در ابتدای هفته، قیمت جهانی طلا بالای ۲۰۰۰ دلار بود (هر اونس ۲۰۱۱ دلار معامله می شد). ضمن این که با عنایت به شرایط اقتصادی در جهان و بخصوص ورشکستگی چند بانک آمریکایی و از طرفی وجود تقاضا در بازارهای جهانی برای خرید طلا و سرمایه گذاری توسط کشورها پیشبینی می شد که قیمت جهانی طلا بالای ۲۰۰۰ دلار همچنان بماند؛ اما برخلاف این پیشبینی ها، قیمت جهانی طلا از روز دوشنبه که معاملات بورس (در بازارهای جهانی) از سر گرفته شد، سیر نزولی به خود گرفت و بعد از چندین ماه، مجدد به کانال ۱۹۰۰ دلار نزول پیدا کرد.
نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) تا ۱۹۵۵ دلار هم کاهش پیدا کرد و هم اکنون هم هر اونس طلا ۱۹۵۸ دلار است که به صورت متوسط حدود ۴۹ تا ۶۰ دلار در یک هفته اخیر هر اونس طلا با کاهش بسیار قابل ملاحظه ای همراه بوده است. البته جز قیمت طلا در بازارهای جهانی، قیمت نقره، پلاتین و پالادیوم هم با کاهش همراه بوده است.
وی تصریح کرد: به دنبال کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی، همپای آن نرخ ارز در بازار داخل هم سیر نزولی داشت و در صورتی که نرخ ارز روبه کاهش گذاشته بود، بازار سکه و طلا داخل هم کاهشی پیش رفت و از همان روز شنبه تا پایان هفته، سیر نزولی قیمتها را داشتیم؛ بگونه ای که میتوان گفت این روند بی سابقه بوده است.

کاهش قیمت انواع سکه در بازار
کشتی آرای در مورد تغییرات قیمتها در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) نسبت به ابتدای هفته، اظهار داشت: سکه تمام طرح قدیم روز گذشته در آخرین معاملات ۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود که نسبت به ابتدای هفته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته است. قیمت سکه تمام طرح جدید با یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان کاهش به ۳۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید. نیم سکه با یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کاهش به ۱۶ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید و ربع سکه هم با ۷۵۰ هزار تومان کاهش، ۱۰ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان دادوستد شد و سکه های یک گرمی هم با ۳۰۰ هزار تومان کاهش نسبت به ابتدای هفته، شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در آخرین معاملات پایانی هفته قیمت داشت.
این کارشناس بازار سکه و طلا، خاطرنشان کرد: در مجموع با عنایت به روند کاهشی قیمت ها، در هفته ای که گذشت، فروشنده بیشتر از خریدار بود. ضمن این که معاملاتی که در بازار صورت می گرفت، خریدار و فروشنده واقعی بود و معاملات به دور از هیجان کاذب و دلالی صورن گرفت.
نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: قیمت طلا در بازار داخل هم تحت تاثیر کاهش قیمت اونس جهانی و همینطور نرخ ارز، با ۲۳۵ هزار تومان کاهش برای هر مثقال طلای ۱۷ عیار، ۱۰ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان بود. هر گرم طلای ۱۷ عیار هم با ۵۵ هزار تومان کاهش هفتگی دو میلیون و ۵۱۱ هزار تومان به ازای هر گرم دادوستد شد و هر گرم طلای ۲۴ عیار هم سه میلیون و ۳۴۸ هزار تومان در انتها هفته قیمت داشته که ۷۲ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته کاهش داشته است.
کشتی آرای در ارتباط با آخرین وضعیت حباب سکه هم اظهار نمود: همانطور که اشاره شد، بازار در این هفته با کاهش تقاضا و به دور از معاملات هیجانی کاذب بود که در نتیجه آن حباب سکه با ۷۰۰ هزار تومان کاهش بعد از مدت ها به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.
وی برای هفته پیشرو، پیشبینی کرد: با عنایت به شرایط اقتصادی بازار و شرایط سیاسی - اقتصادی جهان، به نظر می آید فعلاً روند بازار به همین شکل ادامه دار بوده و حداقل تا روز دوشنبه، همین قیمتها حاکم بر بازار باشد.1402/02/29
15:31:54
5.0 / 5
250
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب