به بهانه روز جهانی آب

بحران آب جدی شد

بحران آب جدی شد

به گزارش کارت خوب، بحران خشکسالی همواره زمین را تهدید می کند. نام گذاری ۲۲ مارس (۲ فروردین) بعنوان روزجهانی آب و تعیین شعار شعار «شتاب در تغییر برای حل بحران آب» برای سال جاری تلاشی برای جلب توجه همگان برای عبور از این بحران است.


به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ و در بیست و یکمین دستور جلسه کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل در شهر ریودوژانیرو، ۲۲ مارس بعنوان "روز جهانی آب" اعلام و از همه کشورها درخواست شد تا در امتداد اجرای بیانیه ۲۱ سازمان ملل، مبادرت به آگاه سازی مردم در مورد آب از راه انتشار نشریات و برگزاری همایش ها، نشست ها و نمایشگاه ها کرده و در گرامیداشت آن بکوشند.
سازمان ملل هر سال شعاری را برای این روز انتخاب و از ۲۲ تا ۲۴ مارس کنفرانس آب را در یکی از شهرهای جهان برگزار می نماید. سال جاری شعار روز جهانی آب، «شتاب در تغییر برای حل بحران آب» تعیین شده که حاوی پیام بسیار مهمی است. "شتاب" گویای لزوم سرعت بخشیدن به حل بحران آب است. به موازات گذر بی امان زمان، بر تعداد اهالی کره زمین هم افزوده می شود و مصرف کنندگان منابع محدود آبی روز به روز بیشتر می شوند.
بحران آب در همه دنیا وجود دارد. منابع آب شیرین محدود و مناب آب شور جهت استفاده هزینه بر هستند. در این بین ایران سه درجه سیلسیوس گرم تر از جهان و بارش آن یک سوم بارش جهان است، پس آب ما کمتر و نیاز آبی ما بیشتر از میانگین جهانی است.
جمعیت ایران در سال ۱۳۰۰ کمتر از ۱۰ میلیون نفر بوده که امروز به بیشتر از ۸۰ میلیون نفر بالا رفته و پیشبینی می شود که در سال ۲۰۵۰ جز ۱۰ کشور پرجمعیت دنیا به شمار آید. میزان سرانه آب تجدیدپذیر در سال ۱۳۰۰ حدود ۱۳ هزار متر مکعب بوده که هم اکنون به حدود ۱۴۰۰ مترمکعب کاهش پیدا کرده است.
سیر نزولی دسترسی به سرانه آب در تمام دنیا باتوجه به روند رشد جمعیت وجود دارد، ن بیشتر از ۸۰ درصد وسعت ایران در مناطق نیمه خشک، خشک و فراخشک قرار گرفته که باید بازبینی در تمام اصول استفاده از آب در کشور صورت گیرد.
آمارهای سازمان ها و وزارت خانه های متولی و یا متاثر از منابع آبی کشور بیان کننده شرایط نامساعد و گاه خطرناک کشور در مورد عدم توجه به آب و استفاده از آن است. این آمار بخصوص در آبخوان ها، سفره های آب زیرزمینی، چاه های مجاز و غیرمجاز و یا فرونشست زمین چنان نگران کننده است که از یک جنگ نظامی ترسناک تر بنظر می رسد.
اطلاعات می گویند حدود نیمی از ۶۰۰ آبخوان های آب زیرزمینی دشت های کشور در آستانه خشک شدن قرار دارند. مصرف آب های سطحی به میزانی غیرقابل باور رسیده و این سبب شده است تقریبا اکثریت تالاب های کشور رو به خشکی و کاهش سطح بروند. مجدد آمار از کاهش آب های قابل استحصال و استفاده به کمتر از ۱۰۰ میلیارد مترمکعب می گویند. در همین توان ذخیره سازی حاصل از سدسازی ها هم به سختی ۵۰ میلیارد مترمکعب را نشان میدهد.
در این میان مشکلات در رابطه با سیستم های توزیع آب، انتقال بین حوضه ای، کیفیت آب، تأمین آب آشامیدنی، قیمت واقعی آب، تولید انرژی برقابی، ریزگردها، دریاچه ارومیه، شبکه های آبیاری و زهکشی، دیپلماسی آب، رودهای مرزی و تغییر اقلیم هم همگی از مشکلاتی است که آنرا به نام بحران آبی تا ورشکستگی می نامیم. آنطور که کارشناسان می گویند جهان با کمبود منابع آبی روبرو است. جمعیت و احتیاج به غذا باعث افزایش مصرف آب می شود. کشور ما هم از این قاعده مستثنی نبوده و نیست. درصورتیکه این گزاره ها و جملات را مدنظر قرار دهیم احیانا بسیار گرفتار ناامیدی خواهیم شد. دورنمایی نه چندان خوشایند که تصورش سخت و هراس انگیز است. لیکن حقیقت آن است که وظیفه متخصصان، کارشناسان و سیاست گزاران بخش آب از همین جا پررنگ تر می شود.
باتوجه به واقعیات موجود در مورد آب و خاک ایران، باید گامهای اساسی درجهت ایجاد یک ساختار حکمرانی خوب برای محافظت از منابع آب برداشته شود تا سیاست گذاران بتوانند آگاهانه تصمیم گیری کنند. ساختاری که بتواند بر مبنای یک سند مکانی و زمانی دقیق از میزان آب قابل برنامه ریزی در مقیاس های متفاوت، حداکثر استفاده مجاز و اقتصادی مناسب، آب را در بین ذینفعان بخش های مختلف عادلانه توزیع کند.
روز جهانی آب و سپس مناسبت های دیگری که به این بهانه بیان می شود باآنکه بشکلی نمادین و در مقطعی کوتاه راه اندازی اما در ماهیت و ذات خود مثبت اندیشی و حرکت برای اصلاح و بهبود را ترویج می کند.
بی گمان مبحث آب از اهمیت زیادی در کل دنیا برخوردار بوده و همین مبحث سبب شده تا یک روز در سال در سرتاسر دنیا به نام این مایه حیات منتسب شود، منابع آبی در کره زمین شرایط مطلوبی ندارد همین مسئله هم سبب مهم دانستن این روز شده، بنابراین وظیفه هر شخصی حفظ و صیانت از این مایه حیات است.1402/01/02
13:41:10
5.0 / 5
196
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , قیمت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب