احتمال استفاده از کارت بانکی بجای کارت سوخت

احتمال استفاده از کارت بانکی بجای کارت سوخت

به گزارش کارت خوب، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اظهار داشت: زیرساخت ها باید در سامانه هوشمند سوخت فراهم گردد تا همزمان که افراد کارت بانکی خودرا برای پرداخت بهای سوخت می کشند، بتوانند میزان اعتبار خودرا ببینند که احتمالاً سال آینده بصورت آزمایشی به انجام می رسد.


به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، جلیل سالاری با اعلان اینکه امسال در تولید کارت سوخت رکورد زدیم؛ اظهار داشت: نزدیک به۳.۹ میلیون کارت سوخت را صادر کردیم و صدور کارت تقریباً ماهانه شده؛ در صورتیکه ابتدای دولت با حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت مواجه شدیم و موجودی کارت پایین بود و تنها ۹ هزار کارت خام داشتیم.
­وی اضافه کرد: سفارش ما به مردم این است که در زمان مراجعه به جایگاه سوخت، از کارت شخصی خود استفاده کنند، اما برای افرادی که کارت ندارند یا کارت خودرا جا گذاشته اند نیز، ظرفیت این وجود دارد که بتوانند از کارت جایگاه دار بهره گیرند. در تعداد کارت های آزاد محدودیت هایی به وجود آورده ایم، اما اگر فردی کارت شخصی به همراه نداشته باشد، می تواند از کارت جایگاه استفاده نماید.
­معاون وزیر نفت همین طور با اشاره به اینکه سامانه ای راه اندازی شده تا افراد بعد از جا گذاشتن کارت سوخت خود در جایگاه، بتوانند آنرا پس بگیرند، در برنامه ای تلویزیونی اظهار داشت: درباب استفاده از سیستم کارت بانکی برای اختصاص سهمیه سوخت، مباحث امنیتی و قضایی وجود دارد. اتفاقاتی درسیستم شاپرک رخ داد. حالا در بستر اینترنتی (برای تاکسی های اینترنتی)، اعتبار رانندگان شارژ می شود و برمبنای آن سوختگیری می کنند که سامانه اش در اختیار ما نیست.
­وی درباره ی پروسه دریافت اینترنتی سهمیه سوخت روی کارت های بانکی اضافه کرد: ضمن اینکه قانون تکلیفی را درباره ی متمرکز کردن حساب ها در خزانه بر عهده ما گذاشته بود که حالا حساب های فرعی را بسته ایم. در زمینه هدفمندسازی تنها یک یا دو حساب باقی مانده که مشکلش مربوط به بانک مرکزی می شود.
­سالاری در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه ای در وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی وجود دارد که کارت های سوخت حذف شوند اظهار داشت: برنامه استفاده از همین شرایط و سیاست سامانه هوشمند سوخت با هماهنگی افتا و مجموعه پدافند غیر عامل است. هر اقدامی که درباب سامانه بخواهیم انجام بدهیم، باید مجوزهای امنیتی را بگیریم.
­وی در پاسخ به این پرسش که آیا پرداخت وجه فعلی در پمپ بنزین ها امنیت ندارد، اظهار داشت: سیستم آنلاین پرداخت، از سامانه هوشمند سوخت که آفلاین است، بطور جداگانه فعالیت دارد.
­این مقام مسئول با اشاره به طرح آزمایشی اختصاص بنزین به کد ملی افراد بجای پلاک خودرو ها در جزیره کیش اظهار داشت: اجرای این طرح چالش هایی داشت که قسمتی از آن به psp ها مربوط می شد؛ بخشی مربوط به حوزه خانوارها بود که آمار آنها در حقیقت باید بررسی شود. اگر مقرر است از بستر کارت هوشمند به بستر کارت بانکی حرکت نماییم، باید این مشکلات رفع گردد.
­وی درباره ی جزییات این مشکلات در اجرای طرح آزمایشی اظهار داشت: در مرحله آزمایشی، تنها دو psp استقبال کردند و در سه جایگاه سوخت انجام شد. آمار خانوارها نیز مشکلاتی داشت؛ بطورمثال فردی را با۹۶ خودرو داشتیم که باید آمارها به روزرسانی شود.
­سالاری اظهار داشت: حالا یک سهمیه ۱۵۰۰ تومانی و یک اعتبار ۳ هزار تومانی داریم یعنی پروسه اعتبار و تخصیص، رقم دوگانه دارد و اشخاص زمانی که به کارت شخصی دسترسی ندارند می توانند از کارت جایگاه بهره گیرند. ابتدا بایددر بخش سیاست های قیمتی، بخش تک نرخی و زیرساخت های ما این قضیه بررسی شود و پس از آن، بتوانیم این را همزمان روی کارت بانکی اتفاق بیفتد.
وی ادامه داد: زیرساخت این مساله در سامانه نیز باید فراهم گردد تا همزمان اگرچه افراد کارت بانکی خودرا برای پرداخت بهای سوخت می کشند، بتوانند میزان اعتبار خودرا هم ببینند. همکاران درحال بررسی و همکاری با پدافند غیرعامل هستند تا مباحث امنیتی پیش بینی شود. احتمالاً در سال آینده بصورت آزمایشی به انجام می رسد، اما برای تعیین زمان آن، درحال برنامه ریزی هستیم.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی درباره ی شرایط فعلی باتوجه به نزدیکی به ایام نوروز اظهار داشت: مردم همچنان سهمیه ۶۰ لیتری ۱۵۰۰ تومانی را دارند که ۹ ماه قابلیت ذخیره دارد و ۱۵۰ لیتر هم اعتبار با نرخ دوم ۳ هزار تومانی و تغییری ایجاد نشده است. اگر هم کارت شخصی همراهشان نبود، می توانند از کارت آزاد جایگاه ها بهره گیرند.
منبع:

1401/12/26
23:47:33
5.0 / 5
294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب