معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در گفت وگو با كارت خوب:

فروش پایان نامه ها توسط دانشگاه تهران، در قالب بخشنامه ها است

فروش پایان نامه ها توسط دانشگاه تهران، در قالب بخشنامه ها است

به گزارش کارت خوب، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران در مورد فروش پایان نامه های این دانشگاه، با تکیه بر اینکه دانشگاه تهران بطور قطع خارج از قوانین عمل نمی کند، اظهار داشت: اگر مواردی از فروش پایان نامه وجود داشته و یا پایان نامه یا رساله ها در اختیار سایر افراد قرار داده شده، در قالب بخشنامه ها بوده است.به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، چندی پیش، برخی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران در فضای مجازی نسبت به فروش رساله کارشناسی ارشد و رساله دکتری خود در کانال های تلگرامی و برخی سایت ها اعتراض کرده بودند.

دکتر مهدی فکور در گفت و گو با ایسنا، در مورد به فروش رسیدن رساله های فارغ التحصیلان دانشگاه تهران در سایت های مختلف و شبکه های اجتماعی، اظهار داشت: در مورد این مورد اگر بصورت خاص شکایتی وجود دارد، می توانیم بررسی کنیم؛ ولی بطور کل برای واگذار کردن رساله ها یک سری قوانین بالادستی وجود دارد. این امر برمبنای فصل سوم آئین نامه ثبت، اشاعه و صیانت از حقوق پدیدآوران پارساها (پایان نامه ها/رساله ها) امکان پذیر است.

وی تصریح کرد: همین طور ماده هایی از این آئین نامه به نحوه قرار دادن پارساها در سامانه های ایرانداک می پردازد. ولی موضوع مهم این است که باید مدتی حدود یک سال و نیم تا سه سال از زمان دفاع رساله بگذرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه دانشگاه تهران بطور قطع خارج از قوانین عمل نمی کند، اظهار داشت: اگر مواردی از فروش رساله وجود داشته و یا رساله یا رساله ها در اختیار سایر افراد قرار داده شده، در قالب آئین نامه ها بوده است.

وی ضمن اشاره به اینکه مالکیت معنوی پارساهای نگارش شده در دانشگاه تهران در اختیار این دانشگاه است، خاطرنشان کرد: اساتید و دانشجویان می توانند مقاله ها و پتنت های مستخرج از پارساها را با نام دانشگاه تهران ارسال و ثبت کنند. همین طور می تواند مدت زمانی بیش از زمان ذکرشده در آئین نامه، رساله در دسترس عموم قرار نگیرد.

پارساها بعد از یک سال ونیم تا ۳ سال در دسترس عموم قرار می گیرند

فکور درباره ی که آیا دانشجویان از اینکه دانشگاه رساله هایشان را در دسترس عموم قرار می دهد، اطلاع دارند؟ اظهار داشت: ما تابع قوانین بالادستی هستیم. اگر وزارت علوم آئین نامه ای در این خصوص داشته باشد، ما همان را رعایت می نماییم. پس از یک سال ونیم تا سه سال پارساها در دسترس عموم قرار می گیرند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا رساله ها در سامانه های ایرانداک هم در دسترس قرار می گیرد؟ توضیح داد: ما برای مشابهت یابی قانونی داریم که دانشجویان باید پیش از دفاع و پیش از ارائه پروپوزال، باید فایل رساله را در این سامانه ها آپلود کنند و درصد مشابهت را اعلام کنند تا بعداً بتوانند مجوز دفاع بگیرند. این در سامانه گلستان صورت می گیرد. ازاین رو ما همه رساله ها و رساله ها را در این سامانه آپلود می نماییم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران درباره ی اینکه آیا رساله ها و رساله ها در ایرانداک به فروش می رسد یا خیر؟ اظهار داشت: ایرانداک هم تابع آئین نامه مذکور است.

وی اضافه کرد: بهرحال موضوع اشاعه پارساها باید قوانین مدون به نفع دانشگاه ها و پدیدآورندگان داشته باشد که این مورد در نشست شورای معاونان پژوهشی دانشگاه های منطقه یک که با حضور معاون پژوهشی وزیر علوم برگزار می شود، مطرح خواهد شد.

سهم دانشجو از فروش رساله چقدر است؟

فکور در مورد حق دانشجو و استاد در تألیف رساله و اینکه آیا سهمی برای دانشجو از فروش رساله در نظر گرفته شده است؟؛ اظهار داشت: ما تعهدنامه ای تحت عنوان «تعهدنامه اصالت اثر» داریم که در ابتدای رساله و رساله می آید. این تعهدنامه ۵ بند دارد که در بند پنجم آن عنوان شده که کلیه حقوق مادی و معنوی رساله و رساله متعلق به دانشگاه تهران است و دانشجو متعهد می شود که هرگونه بهره برداری و نشر هرگونه آثار حاصل از این تحقیق شامل چاپ کتاب، مقاله، ثبت اختراع و... در زمان دانشجویی یا پس از فراغت از تحصیل با کسب اجازه از استادان راهنما، مشاوران و حوزه پژوهشی دانشکده باشد. ازاین رو تصریح شده که کلیه حقوق مادی و معنوی برای دانشگاه تهران است.

وی افزود: قسمتی از حقوق مالکیت اثر، در ارتباط با فروش رساله است که مبلغ آن زیاد نیست و در صورت فروش صرف توسعه زیرساخت های کتابخانه مرکزی در بخش پارساها می شود. بخش دیگر از این حقوق، حقوق معنوی مانند ثبت اختراع، مقاله و... است که واقعاً این ها اهمیت زیادی دارند.

معاون پژوهش و فناوری در مورد این حقوق معنوی، توضیح داد: اگر افراد بخواهند ایده شان را به محصولی تبدیل کنند، آنها را بوسیله پارک علم و فناوری حمایت می نماییم.

وی خاطرنشان کرد: رساله نیز همانند سایر آثار علمی ازجمله کتاب، مقاله و... هستند و باید آنرا در اختیار سایر افرادی که در این عرصه تحقیق می کنند، قرار دهیم.

فکور در پاسخ به سؤال ایسنا در مورد قرار گرفتن رساله های دانشگاه تهران در پایگاه نور، توضیح داد: دانشگاه تهران با این پایگاه دو قرارداد دارد که در دوران قبلی معاونت پژوهشی دانشگاه تهران با پایگاه نور بسته شده است. این قراردادها نیز مجدداً موردبررسی قرار می گیرند تا موضوع مالکیت معنوی و تبعیت از آئین نامه های موجود خدشه دار نشود. البته تا حالا گزارش مکتوب و یا شکایتی در خصوص انتشار غیرمعمول پارساها از این طریق وجود ندارد.

منبع:

1401/12/21
10:39:43
5.0 / 5
68
تگهای خبر: حقوق , سایت , فروش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب