رابطه زیادی بین سیاست و کتاب خواندن وجود دارد

رابطه زیادی بین سیاست و کتاب خواندن وجود دارد

به گزارش کارت خوب مدیر انتشارات طرح نو اظهار داشت: اگر شرایط سیاسی جامعه را به نحوی سامان دهیم که مردم به آینده امیدوار باشند دوران شکوفایی کتاب و کتابخوانی را رقم خواهیم زد. مردمی که به آینده امید نداشته باشند به کتاب رجوع نمی کنند.


حسین پایا در گفت و گو با خبرنگار سرویس فرهنگی ایرنا افزود: ۲ دهه قبل، چون امید وجود داشت آمار کتاب خوانی به شدت رشد کرد. یعنی یک ارتباط نزدیکی بین سیاست و کتاب وجود دارد. در آن دوره مردم به آینده امید پیدا کرده بودند.
پایا اضافه کرد: این گزاره که مردم ایران اهل مطالعه نیستند را قبول ندارم. چونکه بایست به شکل آماری در این رابطه پژوهش کرد و بطور شهودی نمی گردد چنین ادعایی را بیان نمود. اما از روی تعداد انتشاراتی که روز به روز درحال افزایش هستند می توان اظهار داشت که قابلیت و ظرفیت کتابخوانی در جامعه وجود دارد. چون اگر تقاضایی برای کتاب وجود نداشت این میزان عرضه هم صورت نمی گرفت. من به این گزاره معتقدم که مردم ایران کتابخوان هستند ولی باید موانع کتابخوانی را از سر راه جامعه کتابخوان برداشت. تا این موانع برداشته نشود افراد مشتاق کتابخوانی به سختی فراوان می توانند کتاب بخوانند.
او افزود: یکی از این موانع ممیزی است. اگر فضا فراهم باشد طوری که مردم حس کنند محدودیتی انجام نمی پذیرد اساسا مردم با علاقه بیشتری بیشتری کتاب می خوانند. متاسفانه الان ملاحظات ممیزی رو به افزایش است و خصوصاً اشکالاتی که بر کتاب های مخصوص علوم انسانی گرفته می شود دارد از منطق خود خارج می شود.
پایا اظهار داشت: آخرین مانع هم مشکلات اقتصادیست. هنگامی که مردم از نظر اقتصادی در رفاه باشند با تمرکز بیشتری می توانند مطالعه کنند. برای اینکه کتابخوانی نیاز به تمرکز حواس، تنهایی و فراغت خاطر دارد.
او اضافه کرد: نمایشگاه امسال نسبت به سالهای قبل خیلی تنزل کرده است. سال ها قبل این نمایشگاه در اوج بود و ناشرین و مردم با شور و شوق حضور پیدا می کردند. البته یک دلیل دیگر خلوت بودن نسبی نمایشگاه، تقارن دو نمایشگاه فیزیکی و مجازی بود. متاسفانه این موجب شد برخی ناشران خوب ما به سبب نبود امکانات لازم در نمایشگاه فیزیکی شرکت نکنند. در حقیقت این حرکت، مراجعین به این نمایشگاه ها را دو شقه کرد.
پایا اظهار داشت: از سویی مردم فکر می کنند که در نمایشگاه مجازی، بن کتاب داده می شود بدین سبب علاقه شان به حضور فیزیکی در نمایشگاه کمتر شود. از طرفی مدیریت نمایشگاه حرفه ای نبود. باتوجه به برگزاری سی و سومین نمایشگاه کتاب، انباشت تجربی خوبی برای چگونگی برگزاری نمایشگاه وجود داشت که از آن استفاده نشد.
او افزود: ما از جامعه جهانی جدا نیستیم. کتاب های دیجیتال و صوتی در کشورهای پیشرفته وجود دارد و کاملا هم جا افتاده است اما هنوز کتاب های کاغذی طرفداران خاص خودرا دارد. این درباره کتاب های دیجیتال در ایران نیز صادق خواهد بود و هر کدام جایگاه ویژه خودرا نزد مخاطبان دارد. چنانچه تلویزیون که آمد جای رادیو را نگرفت.


منبع:

1401/02/26
19:21:38
5.0 / 5
192
تگهای خبر: اقتصاد , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب