کلاس های نرخی بلیط هواپیما

کلاس های نرخی بلیط هواپیما

حتما تا به حال زیاد اصطلاح بلیط های چارتری را شنیده اید و می دانید که بسیاری از اوقات افراد به وسیله ی خرید بلیط چارتر اقدام به مسافرت به نقاط مختلف می نمایند. خرید بلیط های چارتر یکی از راه های مقرون به صرفه برای سفرهای داخلی یا خارجی است.


بلیط های سیستمی و چارتری 

حتما تا به حال زیاد اصطلاح بلیط های چارتری را شنیده اید و می دانید که بسیاری از اوقات افراد به وسیله ی خرید بلیط چارتر اقدام به مسافرت به نقاط مختلف می نمایند. خرید بلیط های چارتر یکی از راه های مقرون به صرفه برای سفرهای داخلی یا خارجی است. اما چارتر چیست و بلیط چارتر چه نوع بلیطی است و چه ویژگی هایی دارد؟

در ادامه آس چارتر اطلاعات کامل درباره بلیط چارتر به شما ارائه می دهد و شما را با انواع بلیط چارتر و ویژگی های آن ها آشنا می کند.

همه چیز درباره بلیط چارتر

قبل از هر چیز بگوییم که معنی دقیق کلمه چارتر چیست؟ چارتر در لغت به معنای دربست کرایه کردن است.

 

دو نوع بلیط داریم:

بلیط سیستمی

بلیط چارتری

بلیط های سیستمی: توسط شرکت های هواپیمایی یا ایرلاین ها طبق برنامه عرضه شده و به فروش می رسند که معمولا از 3 ماه قبل تاریخ آن ها مشخص است. قیمت این نوع بلیط ثابت است و این بلیط ها قابل کنسل کردن هستند و در صورت کنسلی مبلغی از وجه برگشت داده می شود.

 

بلیط چارتر: پرواز چارتر پروازی است که در آن همه یا تعدادی از صندلی های هواپیما از قبل توسط آژانس هواپیمایی یا ارگان ها خریداری شده و به قیمت دلخواه به فروش می رسد.بلیط های چارتر معمولا به صورت مستقیم توسط ایرلاین ها عرضه نمی شوند و برای خرید بلیط چارتر باید به آژانس های هواپیمایی مراجعه کنید. در واقع آژانس های هواپیمایی اقدام به پیش خرید بلیط از ایرلاین ها کرده و آن را به مسافرین و سایر آژانس ها می فروشند. به عبارت دیگر آژانس های هواپیمایی با این کار به صورت عمده خرید می کنند و قیمت کمتری پرداخت می کنند که هم به نفع آن ها است و هم به نفع مسافرین.

بلیط هواپیمای سیستمی

بلیط های سیستمی در واقع همان بلیط هایی هستند که ایرلاین های مختلف به صورت مستقیما اقدام به فروش آنها می ‌کند. مزیت این بلیط‌ ها این است که اغلب قابل استرداد هستند و امکان لغو شدن پرواز در آنها بسیار کمتر است اما عموما قیمت بیشتری نسبت به بلیط های چارتری دارند. این پروازها، برنامه و ساعت مشخصی داشته و معمولاً برای دوره‌های طولانی مدت طبق این برنامه ها برگزار می ‌شوند و از مدت ها قبل می توانید بلیط خود را تهیه کنید. بیشتر پروازهای خطوط هوایی مهم ایران، از جمله ماهان و ایران‌ ایر، به صورت برنامه‌ ای به فروش می‌ رسند. ضمن این که قیمت این بلیط ها برای کودک و نوزاد ارزان تر است و با توجه به کلاس نرخی پرواز و سن مسافر قیمت پرواز محاسبه می شود. هزینه‌ ی ناشی از پر نشدن پروازهای سیستمی و باقی ماندن صندلی ‌های خالی در پرواز، متوجه خط هوایی برگزار کننده ‌ی این پرواز است. پروازهای سیستمی، هم توسط آژانس‌های مسافرتی و هم توسط خطوط هوایی در اختیار مسافران قرار می ‌گیرند. بلیط‌ های سیستمی معمولا قیمت‌های ثابتی دارند و برخلاف بلیط های چارتری که قیمت آنها نوسانات زیادی دارد، قیمت بلیط سیستمی معمولا تغییر نمی ‌کند و ثابت می ماند. البته ممکن است در روزهای نزدیک به زمان پرواز قیمت بلیط هواپیما سیستمی هم گاهی کم یا زیاد می ‌شود و نوساناتی را تجربه می‌ کند اما به صورت کلی ثابت است. به هر حال اگر به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستید احتمال کمتری وجود دارد که با خرید بلیط سیستمی به هدف خود برسید. تنها چیزی که به عنوان ویژگی منفی در بلیط هواپیما سیستمی شناخته می شود، و افراد را از خرید آن ها باز می دارد، زیاد بودن قیمت آن نسبت به بلیط های چارتری است.

 

بلیط هواپیمای چارتری ، ارزانتر و پرنوسان تر:

اولین و متفاوت ترین نکته ای که درباره بلیط های چارتری وجود دارد این است که این بلیط ها، مدام تغییر قیمت دارند و خیلی وقت ها نسبت به بلیط های سیستمی ارزان تر هستند. در واقع بعضی از آژانس های مسافرتی همه ی صندلی های یک هواپیما یا بخشی از آن را برای مدت معلومی پیش خرید می کنند و به این ترتیب، قیمت بلیط را خودشان تعیین می کنند. اما شاید از خودتان بپرسید که این تغییر قیمت دقیقا به چه چیزی بستگی دارد. تغییر قیمت بلیط چارتر به میزان تقاضای مسافر بستگی دارد. در مواقعی که میزان تقاضا بالا باشد. مثلا عیدها یا ایام نوروز، قیمت این بلیط ها بالا می رود. هر وقت هم تقاضا کمتر باشد مثل فصل های کم گردشگر و قیمت این بلیط ها پایین تر می آید. علاوه بر این هر چه به زمان پرواز نزدیک تر شوید اگر تعداد صندلی های خالی زیاد باشد قیمت این بلیط ها کمتر می شود. بزرگترین عیب این نوع بلیط ها، این است که نمی توانید آن را لغو کنید یا پس بدهید و در ضمن قیمت بلیط ها برای همه ی افراد با هر سن و سالی یکسان است و مثل بلیط سیستمی نیست.

قیمت:

معمولا بلیط هواپیمای سیستمی قیمت بالاتری دارند. و هر چقدر هم به زمان پرواز نزدیک تر شویم عموما قیمت بالاتر می رود.

نوسان قیمت:

بلیط های چارتری توسط تعداد بیشتری تامین کننده ارائه می شود و به خاطر رقابت و شرایط بیشتر نوسان می کنند.

استرداد:

تقریبا همه ی بلیط های سیستمی شرایط استرداد دارند ولی هر کدام با توجه به کلاس نرخی میزان جریمه متفاوتی برای استرداد بلیط در نظر می گیرند. اما بلیط های چارتری عموما قابلیت استرداد ندارند و در صورت عدم استفاده مبلغی به مسافر بر نمی گردد.

قیمت نوزاد و کودک:

در بلیط های سیستمی قیمت بلیط هواپیما برای نوزاد حدودا 10 درصد و برای کودک حدود 40 تا 50 درصد قیمت بزرگسال است. اما در بلیط چارتری این قیمت ها یکسان هستند.

 

قوانین بار:

معمولا میزان بار مجاز همراه مسافر در بلیط های سیستمی بیشتر از چارتری است اما این موضوع بیشتر در مورد بلیط پروازهای بین المللی صادق است و در پروازهای داخلی عموما همه بلیط ها شرایط یکسانی برای بار مجاز دارند.

 

کلاس های نرخی بلیط هواپیما:

وقتی صحبت از بلیط چارتری و سیستمی می شود حتما یکی از بحث هایی که پیش می آید بحث کلاس های نرخی بلیط هواپیما است. شرکت های هواپیمایی و آژانس های مسافرتی برای اینکه گزینه های متنوع تری در اختیار مسافران قرار دهند بلیط های خود را در کلاس های نرخی مختلفی تقسیم می کنند و به فروش می رسانند. هر کلاس نرخی دارای قیمت، سطح خدمات و قوانین خاص خود است. مثلا هرچقدر که درصد جریمه ی یک کلاس نرخی کمتر باشد احتمالا قیمت بلیط هم بالاتر می رود. هرچقدر بار مجاز همراه برای یک بلیط بیشتر باشد قیمت بلیط هواپیمای آن بیشتر می شود. معمولا بلیط های چارتری با توجه به ماهیت خود فقط یک کلاس نرخی ثابت دارند که در کشور ما عموما با کلاس نرخی Y نشان داده می شوند. اما پروازهای سیستمی دارای کلاس های متفاوتی هستند که نوع تقسیم بندی و نام گذاری آنها با توجه به سیاست های هر ایرلاین تعیین می شود.

یک تقسیم بندی بسیار کلی از کلاس های نرخی شامل سه دسته ی اکونومی (یا اقتصادی)، بیزینس و فرست کلس می شود. اما هر کدام از دسته ها نیز دارای کلاس هایی با حروف الفبای انگلیسی هستند. مثلا یک بلیط هواپیما با کلاس نرخی L از ایرلاین ماهان تا یک روز مانده به پرواز فقط 15 درصد جریمه ی استرداد بلیط می گیرد و تا سه ساعت قبل از پرواز 40 و بعد از آن جریمه بلیط هواپیما 50 درصد می شود.

1400/10/17
14:23:04
5.0 / 5
380
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب