معاون ستاد مبارزه با قاچاق :

جمع آوری میلیاردها تومان پوشاک قاچاق

جمع آوری میلیاردها تومان پوشاک قاچاق

معاون حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر مقابله با برندهای محرز قاچاق پوشاک و کالای دخانی و اعلام شناسایی ۱۲۰ برند پوشاک قاچاق، از کشف ۱۲۳ میلیون نخ سیگار قاچاق اطلاع داد.مصطفی پورکاظم شایسته، معاون حقوقی و امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگو با خبرنگار مهر پیرامون طرح جدید این ستاد در مورد قاچاق پوشاک اظهار نمود: ستاد مبارزه با قاچاق در ادامه طرح های سال ۹۷ و ۹۸، یک طرح مقابله با برندهای مورد پوشاک قاچاق را از مهر ماه ۱۴۰۰ در سطح کشور همچون تهران آغاز کرده است.
وی در مورد جزئیات طرح توضیح داد: ۱۲۰ برند خارجی شناسایی و از جانب وزارت صمت به ستاد ابلاغ گردیده که این برندها نه مجوز فعالیت دارند و نه کالایی که در مغازه ها و ویترین های مراکز تجاری بزرگ به نمایش می گذارند، شناسه کالا و کد رهگیری دارد که بتواند به صورت قانونی وارد شود. بنابراین این طرح از اول مهرماه به شکل جدی شروع و تا کنون حدود ۴ میلیارد تومان کالاهای موجود در مغازه ها جمع آوری شده است. همچنین عناوین این برندها هم درحال اصلاح است. به این صورت که یا خودشان باید برند را تغییر بدهند یا ستاد آنرا پاکسازی کرده و در عوض از برندهای ایرانی و دارای مجوز استفاده می شود.
ضبط ۴ میلیارد تومان پوشاک قاچاق
رئیس قرارگاه مقابله با قاچاق کالا در سطح عرضه درباره وضعیت این ۴ میلیارد تومان کالای ضبط شده هم اعلام نمود: این کالاها جز قاچاق محرز است که بر مبنای ابلاغ ستاد مرکزی، به سازمان اموال تملیکی فرستاده می شود. از آن جایی که کالاهای مذکور نه مجوز صادرات مجدد دارند و نه مجوز فروش در داخل، بنابراین باید همه آنها امحاء شوند.
وی ضمن اشاره به این که از آغاز طرح یاد شده بیشتر از ۳۷ میلیارد تومان از پوشاک قاچاق جمع آوری شده، در مورد تعیین تکلیف این کالاها افزود: امحاء این محصولات با نظارت خود ستاد در کمیته هایی بعنوان کمیته رسوب کالا صورت جلسه شده و دستور امحاء برای آنها صادر گردیده است.
تا کنون حدود ۴ میلیارد تومان پوشاک موجود در مغازه ها بعنوان قاچاق محرز جمع آوری شده است
رئیس قرارگاه مقابله با قاچاق کالا در سطح عرضه افزود: هم اکنون ۱۲۰ برند داریم که هیچ گونه مجوزی، نه برای فعالیت در داخل و نه برای فروش کالا با آن برند دارند که همه اینها همه پاکسازی خواهند شد. برای نمونه حالا در پاساژهای شمال تهران درحال جمع آوری و پاکسازی هستند. البته برنامه ریزی ها بگونه ای است که هر روز این فرآیند انجام بگیرد. ۸ کلان شهر همچون کرج، شیراز، مشهد، تبریز و ارومیه را هم در اولویت قرار دارند.؛ چون که بیشتری پوشاک در همین کلان شهرها فروخته می شود.
وی اضافه کرد: از سوی دیگر ۴ یا ۵ برند هستند که از گذشته مجوز دارند اما هم اکنون باید فعالیت و کالایی که با مجوز وارد کردند تمام شده باشد؛ مانند کوتون و جین وست. این موارد مقرر است که مشکل خویش را با وزارت صمت حل کنند. بدین صورت که یا مشکل آنها حل خواهد شد و یا باید تابلو و نشان خویش را جمع کنند. توقع ما این است که اگر کالای ایرانی می فروشند، باید با همین عنوان هم تابلو بزنند. اگر این واحدها بتوانند این کار را انجام دهند، که باعث اشتغال شده و استقبال خواهیم کرد. و در غیر این صورت در مرحله بعدی این طرح که آبان ماه اجرا خواهد شد، حتما این چهار برند هم جمع آوری خواهند شد.
پورکاظم شایسته دستگاه متولی این طرح را بخش بازرسی وزارت صمت و سازمان حمایت دانست. همینطور از ناجا بعنوان نیروی پلیس همراه کننده و خود صنف پوشاک بعنوان حامی این طرح نام برد. به نقل از ایشان، اموال تملیکی هم برای صورت جلسه کالاهای جمع آوری شده، از نهادهای مؤثر در این طرح است.
کشف ۱۲۳ میلیون نخ سیگار قاچاق در شش ماهه اول امسال
معاون حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طرح مقابله با مواد دخانی را طرح مهم دیگر این سازمان خواند و اظهار داشت: این طرح هم همزمان درحال اجرایی شدن است اما چون مطالبه مانند پوشاک در این عرصه وجود ندارد، در مورد عملکد ما و سرنوشت کالاهای دخانی ضبط شده مانند سیگارهای خارجی، پرسش صورت نمی گیرد. عملکرد ما در ۶ ماهه سال ۱۴۰۰، نشان داده است که حدود ۱۲۳ میلیون نخ سیگار و ۱۷ هزار کیلو انواع توتون و تنباکو جمع آوری شده است. در مجموع ارزش کل عملکرد این طرح ۷۵ میلیارد تومان است که این کالاها هم در سازمان تملیکی انبار شده اند.
وی در انتها بیان نمود: ما دو کالا را اصرار داریم که فروخته نشود؛ یکی پوشاک است. چون که بازار داخلی هیچ نیازی به آن ندارد و دیگری هم کالای دخانی؛ به این جهت که کارخانه های داخلی ما با همان برند خارجی درحال تولید هستند. از جهت بهداشتی نیز، تولید داخلی به نفع مردم است ازاین رو دو کالای مورد اشاره به اصرار ستاد باید امحاء شوند. هم اکنون مجوز امحاء آنها از سازمان بهداشت و درمان و همینطور محیط زیست گرفته شده است.


منبع:

1400/08/05
19:51:45
5.0 / 5
220
تگهای خبر: اشتغال , بازار , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب