با قطع كمك های بین المللی؛

80 درصد بودجه افغانستان یک شبه ناپدید شد

80 درصد بودجه افغانستان یک شبه ناپدید شد

کارت خوب: طالبان بعد از به دست گرفتن قدرت برای اداره کشور افغانستان تنها 1.6 میلیارد دلار بودجه دارند چونکه بانک ها و مؤسسات بین المللی کمک های خودرا قطع کرده اند.به گزارش کارت خوب به نقل از مهر به نقل از راشاتودی، طالبان بعد از به دست گرفتن قدرت برای اداره کشور افغانستان تنها ۱.۶ میلیارد دلار بودجه دارند چونکه بانک ها و مؤسسات بین المللی کمک های خودرا قطع کرده اند.
در دو دهه اخیر حدود ۸۰ درصد بودجه افغانستان توسط آمریکا و سازمان های بین المللی فراهم می شد و حالا این پول ها بلوکه شده اند.
هفته گذشته صندوق بین المللی پول اعلام نمود دسترسی افغانستان به منابع مالی آنرا مسدود کرده است که این شامل ۳۷۰ میلیون دلاری می شود که قرار بود در اواخر این ماه به دست دولت افغانستان برسد.
دولت بایدن هم اعلام نمود که دارایی های بانک مرکزی افغانستان در آمریکا برای طالبان در دسترس نخواهد بود. طبق آن چه رسانه ها و مقامات دولت سابق افغانستان اعلام نموده اند حدود ۹.۵ میلیارد دلار از دارایی های بانک مرکزی افغانستان در بانکهای آمریکا بلوکه شده است.
آلمان هم که یکی از بزرگترین حامیان مالی افغانستان بود کمک ۵۰۰ میلیون دلاری امسال خودرا کنسل کرده است. اتحادیه اروپا که اعلام نموده بود در ۴ سال آینده ۱.۴ میلیارد دلار به افغانستان کمک می نماید درحال حاضر این برنامه را تعلیق کرده است.
لغو این کمک های مالی، کار طالبان را سخت خواهدنمود و تأثیری مستقیم بر زندگی شهروندان افغانی خواهد گذاشت. طبق اعلام کمیته امداد بین الملل حدود ۱۸.۴ میلیون افغانی نیازمند کمک های انسان دوستانه هستند.


منبع:

1400/06/06
09:56:26
5.0 / 5
245
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب